۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۶:۴۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

مدیر گروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاکنون هیچ بیمار مبتلا به وبا در گیلان مشاهده نشده است.

گیل خبر/ به گزارش صدا و سیما ؛ دکتر حسن رخشاد با بیان اینکه تاکنون هیچ بیمار مبتلا به وبا به مراکز درمانی و بهداشتی گیلان مراجعه نکرده است گفت: وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری ایجاد می‌شود، این بیماری در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند کشنده باشد.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص نشانه‌های وبا گفت: اسهالِ بدون تب و دل درد، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، درد عضلات پشت ساق پا، تشنگی زیاد و کم شدن یا قطع ادرار از نشانه‌های این بیماری است.
وی گفت: مصرف آب، سبزی و میوه آلوده، غذا‌های دریایی ناپخته و خام می‌تواند عامل انتقال بیماری وبا باشد.
دکتر حسن رخشاد با تاکید بر اینکه شستشوی مداوم دست‌ها می‌تواند از ابتلا به وبا جلوگیری کند گفت: درصورتی که بیمار، نشانه‌های بالینی وبا را داشته باشد باید هرچه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کند.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: به دلیل اسهال و خطر افت شدید آب، حتما تا رساندن بیمار به مراکز درمانی باید با مصرف وفور مایعات و املاح نظیر محلول خوراکی او-آر- اس، کم آبی و املاح بیمار به سرعت جبران شود.