وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت دارو ندارد، گفت: کمیسیون ویژه قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، مرجع تعیین قیمت دارو‌ست و افزایش قیمت دارو خارج از این کمیسیون، تخلف است.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، بهرام عین اللهی گفت: دولت سیزدهم مصمم به اجرای طرح ملی مردمی سازی یارانه ها است و  در عین حال انتظار نداریم که این طرح بدون هیچ مشکلی اجرا شود بلکه ایرادات در طول اجرای آن مشخص می شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت دارو و نان ندارد. اجرای آزمایشی طرح یارانه نان از زنجان شروع شده است. همچنین کمیسیون ویژه قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، مرجع تعیین قیمت دارو است و افزایش قیمت دارو خارج از این کمیسیون، تخلف است. در همین حال افزایش نظارت بر قیمت دارو در دستور کار قرار گرفته به گونه ای که دو هزار داروخانه از مجموع سه هزار داروخانه تهران در طول 4 روز مورد بازدید و نظارت قرار گرفته اند و   11.6 درصد از تخلفات، مربوط به گرانفروشی بوده است؛  البته در تعیین قیمت دارو،  ارز نقش اساسی ندارد؛  بلکه سایر هزینه های تولید  در تعیین قیمت دارو نقش و تاثیر دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به پوشش بیمه رایگان برای افراد کم درآمد سه دهک اول گفت: امسال برای تامین داروهای بیماران صعب العلاج اعتبارات مناسبی در نظر گرفته شده و طرح «پیک دارو »برای ارسال داروی این بیماران اجرا می شود تا معطل دریافت دارو نشوند. استان اردبیل هم می تواند در اجرای این طرح پیشرو باشد تا با حفظ احترام، دارو به این بیماران برسد.

عین اللهی یادآور شد: آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت ، به زودی در هیأت دولت بررسی می شود و این شرکت ها  با وجود استادان برجسته علوم پزشکی و ظرفیتی که استان اردبیل دارد، می توانند گسترش یابد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در ایران با یارانه ای که قبلا باعث هدررفت منابع می شد، 400 میلیون نفر از کشورهای همسایه از این یارانه ها استفاده می کردند. بنابراین نیاز بود تغییرات گسترده اقتصادی در کشور انجام شود و در این شرایط همه باید به همدیگر کمک کنیم.