رئیس اداره بیماری های منتقله از حیوان به انسان گفت: در خصوص آبله میمونی، خوشبختانه تا کنون مورد مشکوک و خاصی نداشته ایم و شبکه بهداشتی کشور هر مورد مشکوکی را بررسی می کند.

گیل خبر/ به نقل از باشگاه خبرنگاران، بهزاد امیری گفت: آبله میمونی، یک بیماری ویروسی و از دسته ویروس آبله انسانی است. در حال حاضر ۱۵ کشور دنیا موارد مشکوک این بیماری را گزارش کرده اند. در این ۱۵ کشور، ۱۹۷ مورد مشکوک گزارش شده و ۱۰۸ مورد تشخیص قطعی در دنیا داده شده است.

به گفته رئیس اداره بیماری های منتقله از حیوان به انسان وزارت بهداشت، این وزارتخانه، افراد مشکوک را بررسی می‌کند تا از عدم ابتلای آن‌ها به آبله میمونی اطمینان حاصل کند. درباره پیشگیری و درمان این بیماری، متن راهنمایی تدوین شده که در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده، تماس با جسد و یا خوردن گوشت آن و گازگرفتگی یا خراش پوست توسط حیوان آلوده و از طریق قطرات تنفسی انسان مبتلا، عطسه یا سرفه او منتقل می‌شود.

امیری گفت: از آن جا که سرایت پذیری آبله میمونی بالا نیست، انتظار همه گیری را نداریم و جای نگرانی نیست.

ساعاتی قبل، خبری در فضای مجازی مبنی بر پیدا شدن یک مورد آبله میمونی و ارسال نمونه از فرد به انستیتو پاستور منتشر شده بود.

بنابر اعلام منابع آگاه، پس از تست، مشخص شده فرد آبله مرغان داشته و در آستانه ترخیص از بیمارستان قرار دارد.