mahar-tavarom

محمد مخبر گفت: دولت در تلاش است تا با فراهم کردن تمهیدات لازم هیچ هزینه اضافه ای به اکثریت مردم تحمیل نشود.

گیل خبر/ به نقل از باشگاه خبرنگاران،معاون اول رئیس جمهور  گفـت: یارانه ای که به بخش زیادی از مردم داده شده، بیشتر از هزینه خانوار است اما دولت در تلاش است تا با فراهم کردن تمهیدات لازم هیچ هزینه اضافه ای به اکثریت مردم تحمیل نشود.

به گفته مخبر برای تامین کالاهای اساسی مردم مشکلی وجود ندارد اما تغییر قیمت ها باعث شده که تقدم و تأخر در توزیع کالاهای بوجود آید که ظرف روزهای آینده به نقطه مطلوب خواهیم رسید.

دولت به دنبال این است تا با اجرای طرح اصلاح نظام اقتصادی و مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها بتواند گام مهمی در کاهش مشکلات اقتصادی نیز بردارد.

دولت سیزدهم معتقد است روش تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی  درست نبوده و یارانه ناشی از آن به سر سفره مردم نیامده که در این زمینه با اجرای طرحی اقدام به هوشمندسازی یارانه های پنهانی مثل ارز ترجیحی تخصیص داده شده به کالاهای اساسی کرده است.

این اقدام در راستای قانون مجلس است که دولت را موظف کرده بود با مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، این منابع را از طبقات پردرآمد و ثروتمند جامعه به دلیل مصرف بیشتر گرفته و به به دست دهک های پایین و طبقات ضعیف جامعه برساند.

این مصوبه مجلس به شرطی است که دولت با روش‌هایی مثل واریز یارانه نقدی و در اختیار گذاشتن کالابرگ الکترونیکی اثرات این تغییر را جبران کند.

دولت اعلام کرده با این اصلاح اقتصادی اقلامی مثل  نان، دارو و بنزین گران نمی‌شود و برای سه دهک اول، ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های بعدی ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی نقدی پرداخت می‌کند.

سامانه www.hemayat.mcls.gov.ir برای افرادی است که به دهک بندیشان اعتراض دارند، فرصت مجدد بررسی داده است.