دغدغه های فرهنگی(28)؛افشین جعفری خواه
۱۴۰۰/۱۲/۲۵ ۰۹:۲۲ چاپ

گیل خبر/ در پی فراخوان پایگاه خبری تحلیلی گیل خبر به منظور طرح مباحث حرفه‌ای و بیان چالش‌ها و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر و همچنین ایجاد گفتمان توسعه فرهنگی توسط متخصصین امر در استان گیلان، از این پس ذیل عنوان "دغدغه‌های فرهنگی" شاهد مقالات، نقطه نظرات، نقدها و یادداشت های هنرمندان و فعالان فرهنگی خواهیم بود.

در بیست و هشتمین شماره از سلسله مطالب "دغدغه‌های فرهنگی" یادداشت افشین جعفری خواه،مدرس بازیگر و کارگردان تئاتر را میخوانیم:

سکانس اول, استاد مهرجویی تک گویی با دستان لرزان و گاهی برای تاثیر بیشتر فریاد از ته دل که من حقم رو می گیرم. سکانس دوم , استاد مهرجویی آرام و تقریبا راضی و در پایان می گوید که سکانس اول یک سوتفاهم بود و پروانه نمایش لامینور توسط وزارت ارشاد صادر شد. سکانس سوم, استاد مهرجویی و می گوید که شریفی نیا ماموریت داشته و من را فریب داده که سکانس دوم را ضبط کردم و هدفش این است که من را بی اعتبار کنند.

آنچه که در بالا آمده صورت مسئله ای است که تقریبا همه ی ایرانی ها می دانند و در فضای مجازی دنبال کردند, اما می خواهم با استاد مهرجویی به عنوان یک شاگرد و دانشجو گپی بزنم.

استاد عزیز جناب داریوش خان مهرجویی! تعجب کردم که چرا شما فیلم اول را بیرون دادید. شما اعتبار سینمای ایران هستید و نباید فریاد بزنید و یا از خودتان خرج کنید باید بیایند و با احترام پروانه نمایش را تقدیم کنند. اگر نکردند باید به گونه ای رفتار کنید که این کار را انجام بدهند. دوستی که تقریبا در سن و سال شماست خیلی تعجب کرد و به من گفت جریان چیه؟در پاسخ گفتم استاد مهرجویی آنقدر اعتبار دارد و آنقدر به گردن همه حق دارد که اگر برود در وزارت ارشاد و پشت در اتاق وزیر سرو صدا کند می آیند با احترام ایشان را به دفتر وزیر هدایت می کنند و پذیرایی می کنند و حتی با ماشین می رسانند در منزل ایشان.

اگر هامون فریاد می زد که این زن حق منه , سهم منه و .....او در ابتدای میانسالی بود, او به دنبال هویت گمشده خودش بود, شما با هامون نشان دادید که ایران و ایرانی را خیلی خوب می شناسید پس چرا برای گرفتن حق و پروانه نمایش فیلم لامینور آن همه فریاد زدید و غصه خوردید,شما که شخصیت علی در هامون را خلق کردید پس باید باور داشته باشید که اوضاع همین است یا باید کشید کنار یا باید مثل هامون بال بال زد.

استاد عزیز اگر شما برای گرفتن حق جوانی در سینما فریاد می زدید حق شما بود و اصلا اگر شما به جوانان اعتبار ندهید چه کسی شایسته تر از شما؟! بدترین و شاید سخت ترین کار در عالم این باشد که کسی بخواهد از خودش دفاع کند.شما دوست عزیز و ابر مردی همیشه در کنار خود داشتید استاد عزت الله انتظامی , یک روز از ایشان پرسیدم که شما هر لذتی را در سینما و تئاتر بردید و چقدر ما جوان ها به شما غبطه می خوریم و ایشان گفتند که این مملکت هیچ وقت هموار نبود و من امروز هم در این و سال برای گفتن حرفی و یا شرکت در مراسمی با خودم بالا و پایین می کنم.

داریوش مهرجویی با اندازه های سینمای ایران برای ما فرانسیس فورد کاپولا و یا مارتین اسکورسیسی است و آیا اسکورسیسی باید به راحتی هزینه شود؟ما نمی خواهیم داریوش مهرجویی به قدر حتی ذره ای خدشه به جایگاهش وارد شود. ما نمی خواهیم این سرمایه را هم از ما بگیرند. شما از جمله نسلی بودید که بنیان گزاری کردید, پس در قله و اوج بایستید لطفا , مبادا بتوانند شما را بفریبند حتی در لباس دوست. شما خالق دایره مینا هستید, و یا آقای هالو پس بسیار بهتر از هرکسی بازی های روزگار را می شناسید. چیزی شما درباره محمد رضا شریفی نیا گفتید که تقریبا همه ی مردم عادی می دانند چطور شما نمی دانستید؟! یا شاید نمی خواستید که بدانید.

استاد سمندریان خیلی سالها از خیلی کسان دلخور بود اما هرگز لب به شکایت باز نکرد و می گفت اینها همین را می خواهند که من بروم از ایشان خواهش کنم, من از استاد سمندریان یاد گرفتم که قبل از آنکه وظیفه ما را به ما گوشزد کنند خودمان باید به وظیفه عمل کنیم.استاد مهرجویی عزیز که سلامتی و آرامش شما آرزوی خیلی از هنر دوستان و جوانان ایران هست از شما خواهش می کنم که بیش از این در این زمین سوخته بازی نکنید . شما آبروی سینما ایران هستید , مگر ما چند تا داریوش مهرجویی داریم؟ مگر مردم ایران همیشه شانس این را دارند که در آینده مهرجویی و مهرجویی ها داشته باشند. ما سعادت داشتیم که شما را داریم.پایدار باشید و تندرست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code