گزارش تصویری آغاز به کار تالار مرکزی رشت با همایش  «فرم و نقد در هنر و سینما»

 تالار مرکزی رشت با همایش «فرم و نقد در هنر و سینما» و حضور هنرمندان گیلانی در رشت آغاز به کار کرد.

گیل خبر/ به نقل از تسنیم، همایش «فرم و نقد در هنر و سینما» عصر امروز با حضور مسعود فراستی منتقد سینما و فرهنگ و همچنین با حضور هنرمندان گیلانی در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

منتقد سینما و حوزه فرهنگ در این مراسم با اشاره به چگونگی لذت بردن از هنر اظهار داشت: هنر بی‌قصد و غرض است و قصد و غرضی جز خود ندارد اما می‌تواند حس‌ را برای تولید برانگیزد زیرا حس‌های انسانی ما کُند شده‌اند و هنر می‌تواند مدام این حس را برانگیزد.

مسعود فراستی با بیان اینکه نخستین چیزی که حس را کُند کرده، فلسفه است تصریح کرد: یکی از موانع عدم لذت در عصر جدید، فلسفه است از طرفی هیچ محتوایی بیرون از اثر هنری وجود ندارد و هیچ محتوایی مطلقاً وجود ندارد اگر فرم نباشد.

وی با اشاره به اینکه محتوا از فرم حادث می‌شود خاطرنشان کرد: وقتی فرم نزد هنرمند شکل می‌گیرد محتوا تولید می‌شود و کار هنر نیز برانگیختن حس‌های به خواب‌رفته است.

منتقد سینما و حوزه فرهنگ با بیان اینکه هنر در قلمرو ناخودآگاهی است ابراز داشت: ناخودآگاهی ما خیلی حجیم‌تر از خودگاهی است از سوی دیگر اگر تکنیکی نباشد فرم نیز شکل نمی‌گیرد چون ابزار آن مهیا نیست.

تالار مرکزی رشت یکی از هشت تالار زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از سال 1386 در فضایی به مساحت 12 هزار مترمربع شامل سالن کنسرت‌هال موسیقی، سالن تئا‌تر، سالن تمرین تئا‌تر (پلاتو) و سالن موسیقی سنتی با ظرفیت 120 نفر احداث شده است و امروز رسماً افتتاح شد.

عکس:پویان قوامی،معصومه شبرنگ