رضا حقی؛
۱۴۰۰/۱۰/۰۴ ۱۱:۳۵ چاپ
نخل های پیاده راه جابجا می شوند؟!

گیل خبر/ رضا حقی

در سال ۹۵ موقعی که آقای مرتضی عاطفی شهردار کنونی کیاشهر، شهردار منطقه ۲ رشت بود، طرحی به ایشان ارائه دادم، مبنی بر ایجاد فضای سبز بیشتر در پیاده راه فرهگی رشت.

این طرح شامل چند بخش بود.

اول، جابجایی نخل های تزیینی پیاده راه( اعتقاد دارم نخل نماد شهرهای جنوب است و با وجود قدمت کاشت طولانی در این شهر از اول نباید در رشت کاشته می شد)

دوم، هر قسمت پیاده را به کاشت یک میوه، از جمله خیابان امام خمینی کاشت ازگیل یا کونوس خیابان سعدی آلوچه قرمز و خیابان علم‌الهدی - چون درختان کمتری دارد احتیاج به میوه ایی که خزان نداشته باشد و در عین حال مثمر بودن، همیشه سبز باشد، درخت انبه یا ازگیل ژاپنی - اختصاص یابد.

سوم، کاشت گل پیچ گلیسیرین در پایین تیر های فلزی جهت ایجاد دالان گل طبیعی در پیاده راه بود - چون تیرهای فلزی روشنایی، خود به ستون عمودی زیبای گل تبدیل می شوند وگل گلیسیرین به علت رشد زیاد و خاصیت تنیدن دور درخت ، سیم و یا هر چیز دیگری بعد از رشد عمودی به علت داشتن سیم بکسل به دو طرف خیابان روی سیم ها حرکت می‌کند و علاوه بر ایجاد یک منظره زیبا با انجام این کار دالان گل طبیعی ایجاد میشود، چون پایه های فلزی در وسط و دوطرف پیاده راه موجود است و سیم بکسل نیز این سه نقطه را به هم متصل کرده است، می توان با کاشت گل گلیسیرین این زیبایی را رقم زد، ایشان ضمن تایید اولیه پیشنهاد گفتند با آقای مهندس مهاجر مشاور ایشان و مسئول فضای سبز پیاده راه و همچنین شرکت پلشیر پیمانکار پیاده راه باید مشورت شود و بعد از موافقت انان کار انجام می شود.

جلسه‌ای که با مهندس مهاجر داشتم ایشان گفتند این کار یک مسئله تخصصی است و از رشته تحصیلی من پرسیدند. گفتم رشته دانشگاهی من تئاتر است و کارگردان تئاتر هستم ولی در زمینه های باغبانی و کشاورزی سال هاست که تجربه عملی دارم و چند سال به عنوان پژوهشگر باغبانی و کشاورزی به عنوان نفر برگزیده شهرستان و استان انتخاب شده‌ام. ضمن دعوت ایشان به باغ شخصی خودم و نشان دادن بیش از ۳۰۰ گونه مختلف از میوه ها و گیاهان مختلف ایشان متقاعد شدن این کار در پیاده راه انجام شود. به اتفاق ایشان جلسه‌ای با مهندسان شرکت پلشیر برگزار شد، مهندسان شرکت مذکور با کاشت میوه ها در پیاده راه موافقت کردند ولی برای کاشت گل گلیسیرین در مسیر وسط خیابان امام خمینی گفتند به علت عبور کابل های برق و مخابرات نمی شود زیر پایه های فلزی کنده کاری انجام داد ،پس از مشورت با مهندس مهاجر پیشنهاد دادیم چون کنده کاری زمین امکان ندارد گلدان‌هایی زیر پایه‌های برق ایجاد می کنیم و گل ها را در داخل گلدان می کاریم. انان این طرح را قبول کردند. با پیگیری مهندس مهاجر ساخت گلدانها و کاشت درختان میوه و گل های گلیسیرین در اسرع وقت انجام شد.

اما، در مورد انتقال نخل هاگفتند به مصوبات شورا و مقام‌های بالاتر نیاز است. ایشان در حال پیگیری کارها بودند که آقای مرتضی عاطفی از سمت شهرداری منطقه دو کنار رفتند، بعد از رفتن ایشان مسئله جابجایی نخلها را کد ماند و به علت نامعلومی نصف درختان آلوچه خیابان سعدی نیز برداشته شد! و به جای آن درختان دیگری کاشته شد، و درختهای انبه خیابان علم الهدی نیز ناپدید شدند!

حالا بعد از گذشت حدود شش سال از آن ماجرا که دوباره مسئله جابجایی نخل های پیاده راه توسط آقای کارگرنیا رئیس شورا مطرح شده است و مهندس مهاجر نیز معاون فنی و اجرایی سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری رشت را به عهده دارند این کار می‌تواند به راحتی انجام گیرد.

طرح دالان گل برای نخل های خیابان مطهری وخیابان حافظ نیز قابل اجرا است به علت ارتفاع زیاد نخل ها، علاوه بر نداشتن زیبایی خاص، مردم فقط تنه نخل ها را می بینند. برای همین منظور با کاشت انواع پیچک رونده مثل پیچ گلیسیرین و امتداد این گلها با سیم بکسل به دوطرف درختان بلوار می توان طاق نصرتی از گل های طبیعی را شاهد بود. یا با کاشتن گلهای رونده دیگر مثل گل پیچ اناری، گل نسترن در رنگ های مختلف، یا نیلوفر، ستونهای عمودی گل های طبیعی ایجاد نمود.یتون های گل عمودی جلوه ایی خاص به خیابانهای رشت می دهد و علاوه بر زیبایی بصری وپ وشاندن تنه نخل ها، فضای سبزرشت به یک برند فضای سبز شهری در بین شهر ها تبدیل خواهد شد.

در بعضی از خیابانها می توان نسبت به کاشت پیچک هایی که خزان ندارند و همیشه سبز هستند مثل - پاپیتال - اقدام نمود، و یا به صورت مخلوط یک در میان، یکی خزان کننده و یکی همیشه سبز نسبت به کاشت انواع پیچک ها در کنار نخل ها اقدام نمود، در واقع نخل‌ها کار اسکلتی محکم برای گلهای رونده را انجام خواهند داد، با این اقدام باهزینه ایی کم باعث خلق جلوه های بصری زیبا و منحصر به فردی در سطح شهر را شاهد خواهیم بود.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

محمدرضا خانقاهی 4 دی 1400 ساعت 05:10

سلام کار بسیار زیبایی است ولی به دلایل اقتصادی بنده مخالفم.چون این شهر قبل از هر چیز باید قابل زندگی باشد که نیست، چون اصلا هیچ پیاده رو سالمی در این کلان شهر مهمان پذیر وجود ندارد.بنده اصولا با هر نوع گلکاری وچیز تزیینی مخالفم، اولا تا میتوانید در همه جا درخت بکارید.درختی که مصرف آبش کم باشد.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code