روزنامه‌نگار روزنامه گاردین با نقل قولی از سفیر کشورمان در لندن، مدعی حضور یک هیات دیپلماتیک انگلیسی در تهران برای حل‌وفصل مسئله بدهی لندن به ایران شد.


گیل خبر/ به نقل از ایسنا، پاتریک وینتور روزنامه‌نگار روزنامه گاردین در صفحه توییترش نوشت: سفیر ایران در انگلیس گفته است یک هیات دیپلماتیک انگلیسی هفته پیش به منظور بحث درباره سازوکاری پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون یورویی این کشور به ایران، در تهران بوده است.

به گفته این روزنامه‌نگار، تنها مسئله باقی مانده تحریم‌های آمریکا است.

ادعای این خبرنگاری در پی این مطرح می‌شود که لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس روز چهارشنبه در پرسش و پاسخی بدهی ۴۰۰ میلیون یورویی انگلیس به ایران را «بدهی قانونی» خواند و عنوان کرد که لندن قصد پرداخت این بدهی را دارد.
وی عنوان کرد که آن‌ها «بر روی حل و فصل این مسئله» کار خواهند کرد.
در دهه ۷۰ میلادی، ایران هزار و پانصد تانک چیفتن از انگلیس سفارش داد که پس از انقلاب این سفارش لغو شد اما انگلیس از بازگرداندن پول ایران خودداری کرد.
لیز تراس در این زمینه تصریح کرد: ما قطعا می‌خواهیم این بدهی را پس بدهیم. این از نظر ما بدهی قانونی است اما همانطور همگی به خوبی می‌دانید، مشکلات زیادی در این میان وجود دارد.
تراس با اشاره به اینکه گفت‌وگویی با همتای ایرانی خود داشته است، افزود: مسائل به دلایل مختلفی ساده نیستند.

پیش از این بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز از پیشنهادی مبنی بر پرداخت نقدی بدهی ایران استقبال کرده و گفته بود ارزش بررسی دارد.