مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: درحال حاضر فقط ۳۰ درصد قانون مناطق آزاد در کشور اجرا می‌شود و فعالان اقتصادی در این خصوص دغدغه دارند.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا،سعید محمد اظهار داشت:  مناطق آزاد در دنیا محبوبیت خاصی دارند و در توسعه تجارت، صادرات، تولید، انتقال فناوری و اشتغال‌آفرینی نقش بی‌بدیلی را در دنیا بازی می‌کنند و کشورهای بزرگی را می‌بینیم که از طریق همین مناطق آزاد توانستند ارزش افزوده بسیار بالایی را ایجاد کنند.

سعید محمد گفت: کشوری مثل چین ۷۵ درصد تجارتش از طریق منطقه آزاد در حال انجام است، کشورهایی را داریم که شاید به اندازه یک پنجم منطقه آزاد چابهار مساحت دارند اما توانستند که ظرفیت‌هایی را از طریق تجارت بین‌المللی در مناطق آزادشان ایجاد کنند و وضعیت بسیار خوبی برای مردمشان فراهم کنند اما ما در ایران به شاخصه‌هایی که مد نظرمان بوده هنوز نرسیدیم و کل مناطق آزاد ما که شامل هشت منطقه آزاد فعال است و درمجموع، ۲ درصد از صادرات کشور در این مناطق انجام می‌شود که باید گفت عدد بسیار پایینی است.

وی تصریح کرد: آسیب‌شناسی کردیم و نگرانی‌هایی است که باید همه این مشکلات را برطرف و راهبردهای مشخص و الزاما طرح تحولی را در مناطق آزاد طراحی کنیم.

وی در خصوص موانع داخلی گفت: مشکلات داخلی کمی نداریم، بحث ماده ۶۵ (چگونگی اداره مناطق آزاد) که نوع حکمرانی در مناطق آزاد را بیان می‌کند امروزه دچار چالش جدی است و تنها ۳۰ درصد این قانون در حال اجرا است و فعالان اقتصادی به شدت نگران این موضوع هستند، امسال بحث مالیات بر ارزش افزوده صادر شد که این نه تنها خلاف قانون است بلکه خلاف شرع هم است.

او تصریح کرد: درخواست ما این است که باید از همه ظرفیت‌ها استفاده شود، بخشی از اقدامات در حوزه منطقه آزاد است که ما انجام می‌دهیم و بخش دیگری هم در اختیار سه قوه است و به حکمرانی نیاز دارد و آن مسائل راهم ما پیگیری می‌کنیم.

سعید محمد بیان کرد: دغدغه‌ای به نام مسائل فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که برای آن برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم و قطعا جلساتی را با نخبگان و فعالان اقتصادی خواهیم داشت و در راستای یک تحول اساسی حرکت خواهیم کرد، زیرساخت‌های منطقه چابهار باید بررسی و حل شود.

وی افزود: در کشورهایی مثل امارات ۲ و نیم میلیارد دلار هزینه زیر ساخت شده است و بعد از آن جهش اتفاق افتاد. بعد از چند دهه ما هنوز در منطقه آزاد کیش با مشکل برق مواجه هستیم و فعال اقتصادی هم نمی‌تواند اعتماد کرده و سرمایه‌گذاری کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code