سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس به اظهارات وزارت بهداشت که عنوان می‌کند اثربخشی واکسن رازی کافی نیست، واکنش نشان داد.

گیل خبر/ به نقل از میزان، محمدحسین فلاح مهرآبادی سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس در واکنش به اظهارات وزارت بهداشت که عنوان می‌کند اثربخشی واکسن رازی کافی نیست، گفت: این نقل قول عنوان می‌کند که اثربخشی واکسن رازی کافی ارزیابی نشده و از آنجایی که حدود یک ماه است که ما فاز سوم مطالعاتی را آغاز کرده ایم، برای ارائه میزان اثربخشی واکسنمان نیاز به زمان داریم و باید یک‌سوم از داوطلبان دوز اول را دریافت کنند و ۲۱ روز بعد دوز دوم را تزریق کنند و ۱۴ روز بعد به تیتر آنتی‌بادی مناسب برای جلوگیری از بیماری برسند که این روند ۳۵ روز طول می‌کشد. این در حالی است که ما ۱۴ شهریور این فرایند را آغاز کردیم و یک سوم داوطلبان تا آخر شهریور دوز اول را دریافت کردند و ۳۵ روز بعد از آخر شهریور بخشی از داوطلبان به ایمنی نسبی می‌رسند.

وی ضمن اشاره به اینکه ما باید صبر کنیم و ببینیم که داوطلبان چه زمانی به کرونا مبتلا می‌شوند و سپس دو گروه پلاسیبو و افرادی که واکسن رازی دریافت کرده اند را با هم مقایسه کنیم که این اقدام زمانبر است، ادامه داد: بحث ما با وزارت بهداشت سر این موضوع نیست که به ما مجوز دهند و طبق توافقاتی که ما با مجلس، وزارت بهداشت و نهادهای مختلف داشتیم، قرار بود با هر شرکتی که وارد فاز سوم می‌شود و فازهای اول و دوم را با موفقیت سپری کرده و گزارش‌های آن‌ها هم ارائه شده است و همچنین در فاز سوم هم عوارض جدی بر روی داوطلبان دیده نشد، قرارداد پیش‌خرید بسته شود تا هنگامی که مجوز اضطراری اخذ شد، واکسن تولید شود و در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس با بیان اینکه بحث ما با وزارت بهداشت این است که قرارداد پیش‌خرید داشته باشیم، افزود: ۵ میلیون دوز واکسن تولید کردیم و اگر بخواهیم تا پایان سال ۲۰ میلیون دوز تولید کنیم، به نقدینگی و تامین مالی نیاز داریم. وزارت بهداشت می‌گوید که به ما مجوز تزریق اضطراری نمی‌دهد و ما با این موضوع مشکلی نداریم و زمانی که گزارش اثربخشی واکسن را ارائه کردیم آن‌ها گزارش را مورد بررسی قرار می‌هند و چنانچه مورد تایید بود، به واکسن رازی مجوز می‌دهند. مشکل ما قرارداد پیش‌خرید است که البته هفته قبل جلسه‌ای با وزارت بهداشت داشتیم و به ما قول دادند قرارداد پیش‌خرید می‌بندند.

 
نحوه تامین هزینه تحقیقات واکسن

فلاح در پاسخ به این سوال که شما چه مقدار پول برای ساخت واکسن دریافت کردید، توضیح داد: ما از وزارت بهداشت پولی دریافت نکردیم و با توجه به اینکه ما ۵ میلیون دوز واکسن تولید کردیم و قصد تامین مواد اولیه ۲۰ میلیون دوز واکسن را داشتیم با مشکل مالی مواجه شدیم و سازمان هدفمندی یارانه‌ها از محل اوراقی که داشت، ۳۰۰ میلیارد تومان بابت هزینه‌های تامین بخشی از مواد اولیه به ما کمک کرد تا این چالش مالی که به دلیل نبستن قرارداد پیش خرید داشتیم، جبران شود.

او گفت: اگر میانگین قیمت روز واکسن‌های ورداتی با ارز آزاد را ۷ تا ۸ دلار در نظر بگیریم، ۳۰۰ میلیارد دلار یک میلیون و نیم دوز واکسن می‌شود و عملا پول چندانی دریافت نکردیم. در حالی که ۵ میلیون دوز تولید و بخشی از مواد اولیه را تامین کردیم.

 
وی در خصوص این موضوع که شورای امنیت هم به شرکت‌های واکسن سازی کمک کرده است، اظهار کرد: شورای امنیت مصوبه‌ای برای تامین تجهیزات خط تولید داشت و مبلغی به شرکت‌های واکسن سازی داخلی کمک کرد و به موسسه رازی هم بر طبق همان مصوبه کمک شد که مبلغ دریافتی ۵ میلیون یورو بود که معادل ریالی آن از ما پول دریافت شد و کل این مبلغ برای دو خط تولید یکی با ظرفیت یک تا ۲ میلیون دوز و دیگری با ظرفیت ۱۰ میلیون دوز هزینه کردیم که قرار دادهای آن منعقد شده و آن مبلغ مستقیما به شرکت تامین کننده واگذار شده و در اختیار آن شرکت قرار گرفته است.

موانع صادر کردن واکسن رازی به ۳ کشور متقاضی

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه مانعی برای فروش واکسن کووپارس به ۳ کشوری که قرار است که آن را خریداری کنند، وجود داد، عنوان کرد: مانعی در این خصوص وجود ندارد و هنگامی که کشوری قصد خرید واکسنی را دارد، چند شرط وجود دارد که یکی این است که خود کشور تولیدکننده واکسن مجوز مصرف را داده باشد و فازهای مطالعاتی انجام شده باشد. وگرنه مجددا باید فاز سوم مطالعاتی در کشور خریدار واکسن انجام شود. البته بهتر است برای دریافت مجوز بین المللی و اینکه واکسن روی تعداد بیشتری از افراد آزمایش شود، کارآزمایی بالینی در کشورهای دیگر هم انجام شود و ما پیگیر این موضوع هستیم.

فلاح مهرآبادی در خصوص قیمت واکسن رازی متذکر شد: از آنجایی که ما هنوز به طور کامل برآورد مالی نکردیم، قیمت واکسن را همچنان مشخص نکردیم و ما باید هم هزینه‌های سرمایه ثابت باید بررسی کنیم که توسط همکاران مالی انجام می‌گردد و هم باید مشخص کنیم که قصد تولید چه میزان واکسن را داریم چرا که با توجه به زیر ساخت و سرمایه گذاری قیمت ۵ میلیون دوز با قیمت ۲۰ میلیون دوز بسیار متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود این همه واکسن در کشور اگر مجوز دریافت کنید جامعه هدف شما برای تزریق واکسن چه افرادی هستند؟، توضیح داد: مگر قرار است کرونا فردا از کشور برود؟! ما از قبل اعلام کردیم که شهریور ماه تولید خواهیم داشت و هیچگاه موسسه رازی اعلام نکرده است که قبل از شهریور تولید خواهد داشت و هم اکنون هم در حال طی کردن کارآزمایی بالینی خود هستیم. واکسن از هر بخشی تامین شود درست است و نمی‌توانیم بگوییم که واردات کارنادرستی است، اما باید در حد نیاز واردات کنیم و بر اساس زمانی که شرکت‌های داخلی می‌توانند تولید را انجام دهند، از واکسن‌های داخلی استفاده کنیم و همچنین قرار است دوز یادآور به مردم تزریق گردد.

۲۰ میلیون دوز واکسن در انبار موسسه

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس در خصوص این موضوع که ۲۰ میلیون دوز واکسن در انبار موسسه رازی وجود دارد و کسی آن‌ها را تزریق نمی‌کند، گفت: باید ببینیم که چه تبلیغاتی صورت گیرد تا افراد این واکسن را تزریق نکنند و بر طبق آخرین آمار از حدود ۷۰ میلیون دوز که وارد کشور شده است، حدود ۴۰ میلیون دوز برای جامعه هدف تزریق شده و اگر جمعیت بالای ۱۸ سال را در نظر بگیریم حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر در کشور واکسینه نشده اند که این امر نیاز به فرهنگسازی و اطلاع رسانی دارد و در کشورهای مختلف هم این چنین است و در خصوص تزریق واکسن تبلیغات می‌شود، ضمن اینکه زیر ساخت و دانش فنی که داریم می‌تواند در سال‌های بعد برای واکسن‌های دیگر نظیر آنفلوآنزا، فلج اطفال تزریقی و HPV قابل استفاده خواهد بود و تامین این زیر ساخت‌ها تنها برای کووید نیست و برای آینده کشور سرمایه است.