انعام‌الله سمنگانی از سخنگویان طالبان در گفتگو با برنامه تلویزیونی گفت: «ملا هبه‌الله آخوندزاده رهبر امارت اسلامی، امیرالمومنین افغانستان است. در جایی‌که نمی‌توانیم امنیتش را بگیریم ما شرعا مکلف نیستیم مردم آنجا را به بیعت دعوت کنیم یا طوری جلوه بدهیم که هیچ کشوری را به رسمیت نمی‌شناسیم چون امیرالمومنین ما امیرالمومنین کل جهان است.»

گیل خبر/ روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود درباره این حرف های انعام‌الله سمنگانی نوشت: در اولین روزهای اعلام حکومت گروه تروریستی طالبان در افغانستان که برای آن عنوان «امارت اسلامی افغانستان» را برگزیده‌اند و فهرستی از اعضاء همین گروه را به عنوان اعضاء دولت خودخوانده این حکومت اعلام کرده‌اند، انعام‌الله سمنگانی یکی از اعضاء این گروه در یک مصاحبه، نیت شوم همفکران طالبانی خود را فاش کرد.

جمهوری اسلامی افزود: او گفت: درست است که امیرالمؤمنین ما (رئیس حکومت طالبان) امیرالمؤمنین کل جهان است. پاکستان قلمرو ماست، ایران قلمرو ماست، تاجیکستان قلمرو ماست، ازبکستان قلمرو ماست، ولی فعلاً که ما فقط بر خاک افغانستان سلطه داریم، نمی‌توانیم این عقیده را عملی کنیم...

این سخن که در مصاحبه این عضو طالبان با تلویزیون طلوع افغانستان گفته شده و فیلم و صدای آن در فضای مجازی در حال دست به دست شدن می‌باشد، از چهره منافقانه گروه تروریستی طالبان پرده برمی‌دارد. کسانی که می‌گویند طالبان تغییر کرده باید با دیدن این فیلم و شنیدن صدای این عضو ارشد طالبان در گمان خود تجدیدنظر کنند.

جالب است که یکی از بانوان پنجشیری در اولین روزهای تسلط طالبان بر افغانستان و اعلام خواسته‌شان از پنجشیر که تسلیم شود، در یک سخنرانی مجاهدانه گفت: «می‌گویند طالبان تغییر کرده. بله ما هم می‌گوئیم طالبان تغییر کرده. تغییرش اینست که منافق شده‌اند و برخلاف نیات واقعی خود حرف می‌زنند».

حالا این عضو ارشد طالبان پرده از چهره گروه خود برداشته و نیات واقعی همفکران خود را به زبان آورده است. او دو نکته بسیار مهم را مطرح کرده که برای نشان دادن چهره سلطه‌جوی طالبان و دروغ بودن ادعاهای آنها کافی است. نکته اول اینست که این گروه، رئیس خود را که امیرالمؤمنین می‌نامد، امیرالمؤمنین کل جهان می‌داند. یعنی در وقت مقتضی تمام مردم جهان باید از او تبعیت کنند. این تبعیت مستلزم ایمان آوردن به اوست و کسانی که به او ایمان نیاورند، کافر محسوب می‌شوند و در فقه طالبان که فقه تکفیری است هرکس به امیر این گروه کافر باشد، محکوم به مرگ است. عنوان «تروریستی – تکفیری» برای گروه‌هائی مثل طالبان و داعش و القاعده و النصره و... از همینجا ناشی شده است.

نکته دوم سخن این عضو ارشد طالبان اینست که بطور ضمنی گفته قلمرو حکومتی مورد نظر طالبان، فقط افغانستان نیست بلکه پاکستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان هم قلمرو حکومتی طالبان هستند. این شخص هنگامی که اسامی این کشورها را می‌گفت، دو بار نام چین هم به زبانش آمد ولی ادامه نداد. این نشان می‌دهد قلمرو حکومتی مورد نظر طالبان فقط این چهار کشور نیست و همانطور که در جمله مربوط به امیرالمؤمنین آمده، آنها کل جهان را قلمرو حکومتی طالبان می‌دانند.

اقدامات عملی گروه تروریستی طالبان در روزها و هفته‌های اخیر در کابل و شهرها و حتی روستاهای افغانستان نشان می‌دهد ادعای تغییر کاملاً بیهوده است و این گروه،همان روش گذشته را اِعمال می‌کند. ممنوعیت ادامه کار زنان در ادارات دولتی، محرومیت دختران از تحصیل، سرکوب اعتراضات و تظاهرات، حرام بودن راه‌پیمائی علیه امارت طالبان،تصرف عدوانی خانه‌ها و زمین‌های مردم روستاها، تخریب قلعه‌ها و آثار باستانی،مصادره خانه‌ها و اموال سران سیاسی و رهبران جهادی،حذف فقه جعفری و...از مواردی هستند که تخلف عملی طالبان از وعده‌هائی که داده بودند را نشان می‌دهند واین واقعیت را به اثبات می‌رسانند که آنها هیچ تغییری نکرده‌اند و ادعای تغییر یک فریب است برای اینکه بتوانند قدرت را بطور کامل در افغانستان به دست بگیرند و بعد از استقرار کامل، تحقق اهداف خود را دنبال کنند.

افراد مطلع از فعالان سیاسی افغانستان می‌گویند آمریکا بنا بر توافق دوحه، افغانستان را به طالبان تحویل داده تا آنها بعد از استقرار کامل در این کشور و به دست گرفتن قدرت‌، اهداف خود و آمریکا را در منطقه دنبال کنند. آمریکا درصدد تضعیف قدرت‌های آسیائی و تحکیم قدرت خود در این کشورها با ایجاد مزاحمت برای آنها از طریق شرارت‌های گروه‌های تکفیری تروریستی است.

لانه اصلی گروه‌های تکفیری –تروریستی، قرار است افغانستان باشد. شاهدان عینی در پنجشیر گفتند در حمله جنایتکارانه طالبان به پنجشیر، عناصری از شبه‌نظامیان داعش، القاعده و سایر گروه‌های تکفیری – تروریستی با طالبان همکاری کردند. تجدید بیعت سرکرده القاعده با رهبر گروه تروریستی طالبان هم که دو روز قبل خبرش منتشر شد، کاملاً نشان می‌دهد که تمام ادعاهای تغییر این گروه دروغ بوده است. اکنون که دُم خروس طالبان از جیب لباس به عاریت پوشانده شده بر آنها بیرون زده، از تطهیرکنندگان این گروه تروریستی خوبست تا دیر نشده، خطای استراتژیک خود را تصحیح نمایند و بدنامی بزرگی که در تاریخ برای خود به ثبت رسانده‌اند را پاک کنند.