عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: از این پس برای اراضی کشاورزی سند مالکیت با حفظ کاربری صادر می‌شود.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، ابراهیم نجفی شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح تقویت امنیت غذایی کشور اظهار داشت: در این طرح مقرر شد آبخیزداری، کاداستر و صدور سند روستایی را مورد توجه قرار دهیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: تا پیش از این بر اساس قوانین منع فروش و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی هیچ سندی برای اراضی کشاورزی صادر نمی‌شد اما براساس طرح مذکور قرار شد برای واحدهای کشاورزی سند مالکیت با حفظ کاربری صادر شود.

نجفی در تشریح جلسه کمیسیون کشاورزی با وزیر نیرو افزود: یکی از مواردی که وزیر نیرو در کمیسیون کشاورزی مطرح کردن نوسازی اراضی کشاورزی بوده است؛ استان گیلان 238 هزار هکتار زمین دارد و 35 درصد محصول برنج کشور را گیلان تولید می کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی گفت: در آستانه اشرفیه 23 هزار هکتار زمین شالیزاری داریم که بخشی از آن هنوز تجهیز نشده است؛ تجهیز در تولید محصولات بسیار موثر است و این موضوع دیگری بود که وزیر نیرو در جلسه کمیسیون کشاورزی مطرح کرد.
نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر نیرو بحث زهکشی را نیز عنوان کرد ابراز داشت: اگر زهکشی اتفاق بیفتد کشت دوم را نیز در استان‌های شمالی خواهیم داشت همچنین ممنوعیت واردات برنج در چند ماهه آینده از دیگر مباحث مورد توجه به وزیر نیرو بود.

نحفی با بیان اینکه اگر آب بندان‌ها احیای شود بخش زیادی از منابع آبی مورد نیاز برای زراعت از همین آب‌بندان‌ها تأمین می‌شود خاطرنشان کرد: باید برای فروش محصولات کشاورزی نمایشگاه عرضه مستقیم راه‌اندازی شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین موضوع ممنوعیت کشت برنج در سایر استان‌ها از جمله مواردی بود که وزیر نیرو اعلام کرد پیگیر آن خواهد بود تا مانند گذشته کشت برنج تنها در استان‌های شمالی انجام شود.

وی درباره چندمنظوره شدن بندر کیاشهر عنوان کرد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 90 بندر کیاشهر تبدیل به بندر تجاری و گردشگری شد، در سال 94 این بندر توسط مصوبه هیئت وزیران گردشگری و امسال مجدداً تبدیل به بندر صیادی شد.

نجفی بیان کرد: کیاشهر به مدت 10 سال بندر گردشگری بوده و باید در این حوزه سرمایه‌گذاری انجام شود از این رو مکاتباتی با وزیر راه و شهرسازی داشتم لذا می‌توانیم در این حوزه از ظرفیت سازمان بنادر و دریانوردی نیز استفاده کنیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در مورد تأخیر در تکمیل پل کابلی آستانه با بیان اینکه علت این تأخیر به طور کامل، اعتبارات نیست تصریح کرد: باید اعتباراتی از سازمان برنامه و بودجه به این پروژه اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از اعتبارات از منابع ملی اختصاص یافته و مقرر شد که ظرف 3 ماه آینده شاهد افتتاح این پل باشیم گفت: حدود 85 درصد پروژه اجرا، کابل‌ها خریداری شده و تنها غلاف‌ها باقی مانده که تا پایان سال این پل بهره‌برداری می‌شود.

نجفی در مورد طرح توسعه حرم آستانه اشرفیه افزود: این طرح در شورای چهارم آستانه در 19 بلوک با کاربری فرهنگی ساخت هتل و سایر موارد تدوین شد؛ شهرداری طرح بازآفرینی شهری را تهیه کرد و ما با نماینده وقت در مجلس برای تأمین اعتبار آن در تهران حضور پیدا کردیم.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعتبارات لازم برای طرح مذکور تخصیص پیدا نکرد عنوان کرد: هفته گذشته بنده در صحن مجلس از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستم تا این موضوع را مورد پیگیری قرار دهد.

وی گفت: شهرهای زیارتی که در لیست تأمین بودجه هستند مشهد، قم، شهر ری و شیراز است و به جز این 4 شهر، شهرهای مذهبی دیگر ردیف بودجه ندارد و ما از وزیر مربوطه خواستیم کد مستقلی برای آستانه اشرفیه در نظر بگیرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در ساخت جاده آستانه به کیاشهر تنها آسفالت آن باقی‌ مانده است اما جداولی که در طول مسیر کار شده راه ارتباطی دو طرف را محدود کرده است و قرار بر این شد که بخش زیادی از این جداول جمع‌آوری شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای توسعه مسیر آستانه به رودبنه درخواستی به وزارت راه و شهرسازی خواهیم دادم چرا که در آن مسیر به سرمایه عظیمی برای ساخت زیرساخت و پل نیازمندیم.

نجفی با بیان اینکه طبق مصوبات مجلس یک درصد ارزش افزوده به شهرک‌های صنعتی تعلق می‌گیرد افزود: شهرک‌های صنعتی مشمول دریافت هیچ خدماتی نمی‌شوند لذا این مصوبه مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت و مجدداً به مجلس ارجاع داده شد.

وی با بیان اینکه از رئیس مجلس خواستم تا پیگیر ابلاغ این قانون باشد ابراز داشت: در گیلان 11 شهرستان تصفیه‌خانه صنعتی فاضلاب دارد در آستانه اشرفیه نیز ساخت این تصفیه‌خانه تاکنون پیشرفته 25 درصدی داشته است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر کلیه فاضلاب شهرهای شمالی به نهرهای شهر سرازیر می‌شود و دریای خزر را کاملاً آلوده کرده است؛ در آستانه اشرفیه 150 کیلومتر فاضلاب داریم و در کیاشهر نیز تصفیه‌خانه فاضلاب احداث نشده است.

نجفی با بیان اینکه در حوزه آستانه اشرفیه هیچ سرمایه‌گذاری از سوی اداره آب و فاضلاب شهر انجام نمی‌شود افزود: در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مقرر شد 100 میلیون تومان برای تدوین طرح تصفیه‌خانه فاضلاب کیاشهر در نظر گرفته شود.