سخنگوی قوه قضائیه مطرح کرد؛
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ ۱۱:۴۲ چاپ

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در نتیجه بررسی‌ها در خصوص ماجرای زندان اوین ۶ نفر شناسایی شدند، ۴ نفر به دادسرای نظامی و ۲ نفر به دادستان عمومی احضار شدند که برخی بازداشت هستند و برخی هم با تأمین مناسب آزاد هستند.

گیل خبر/ به نقل از فارس، ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز در نخستین نشست خبری خود با اشاره به دو حکم انتصاب جدید در قوه قضائیه اظهار کرد: محمدباقر الفت به عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه منصوب شدند و دکتر محمد کاظمی فرد نیز معاونت مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه را زین پس به عهده خواهند داشت.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش هزینه‌های دادرسی گفت: ریاست محترم قوه قضائیه اعتقاد دارد که در اخذ هزینه از مردم باید به حداقل‌ها اکتفا شود.

وی افزود: با این حال هزینه دادرسی را دستگاه قضایی تعیین نمی کند، بلکه در بودجه سالانه هزینه‌های دادرسی تعیین می‌شود و اگر مجلس افزایش هزینه‌ای را اعمال نکند قوه قضائیه نمی‌تواند هزینه دادرسی را افزایش دهد.

 
 بازداشت ۸ نفر از مسئولان آبفای خوزستان به اتهام ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری

خداییان در پاسخ به پرسشی در خصوص بازداشت تعدادی از مدیران آبفای خوزستان گفت: در خصوص شرکت آبفای خوزستان پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تشکیل شده است و حدود ۸ نفر به اتهام تشکیل شبکه ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری تحت تعقیب قرار گرفتند.

وی افزود: حسب گزارش اداره کل بازرسی استان و اداره کل اطلاعات، سوء استفاده هایی در خصوص قراردادهای شرکت آبفا صورت گرفته است. از جمله این پروژه ها پروژه احداث تصفیه خانه برای شهرهای آبادان، شادگان و بندر امام است که ۴۶ میلیون دلار اعتبار برای آن اختصاص داده شده و قرار بوده است که ظرف ۳ سال این تصفیه خانه ها توسط پیمانکاران به بهره‌برداری برسد ولی علیرغم اختصاص تمام هزینه های این پروژه، متأسفانه بعد از ۶ سال هنوز این پروژه ها به اتمام نرسیده است و بخشی از این پول ها و ارزهایی که اختصاص داده شده مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

 
 صحنه‌هایی که از زندان اوین دیده شد قابل توجیه نیست

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص تصاویر منتشر شده از زندان اوین گفت: صحنه‌هایی که در فیلم‌های منتشره مشاهده می‌شود مغایر قانون بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست و برای همین نیز قوه قضائیه اصرار بر برخورد با متخلفین دارد و ریاست محترم قوه قضائیه دادستان کل کشور را مأمور پیگیری این موضوع کردند و ایشان نیز اکیپی را مأمور کردند و این اکیپ سه روز در زندان اوین بودند و موضوع را بررسی کردند.

وی افزود: در نتیجه بررسی‌ها ۶ نفر شناسایی شدند، ۴ نفر به دادسرای نظامی و ۲ نفر به دادستان عمومی احضار شدند که برخی بازداشت هستند و برخی هم با تأمین مناسب آزاد هستند.

 نباید تخلف چند سرباز یا کارمند متخلف را به پای همه کارکنان زحمتکش سازمان زندان‌ها بنویسیم

خداییان با تأکید بر اینکه ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند سازمان زندان ها را به پای تمام کارکنان بنویسیم گفت: شغل زندانبانی یکی از سخت ترین شغل های جهان است و همکاران ما به صورت شبانه روزی در خدمت زندانیان هستند ولی به هر حال در هر شغلی افراد متخلف وجود دارد و ممکن است در آینده هم تخلفاتی اتفاق بیافتد که قطعا با آن‌ها برخورد خواهد شد.

وی افزود: در صحنه هایی که در این فیلم ها معلوم است برخی مربوط به تخلفات کارکنان زندان یا سربازان وظیفه است ولی برخی از تصاویر مربوط به درگیری خود زندانیان و خودزنی زندانیان است که به کارکنان زندان ها ربطی ندارد.

خداییان گفت: خود زندان افراد را از نظر روحی و روانی عصبانی می کند و این موجب برخی درگیری ها در زندان می شود؛ چراکه برخی از افرادی که در زندان هستند کسانی هستند که یک نفرشان را یک شهر تحمل نمی کند.

وی افزود: در این فیلم ها مشاهده می شود که کارمندهایی پشت سر هم مرتکب تخلف می شود که ممکن است این گونه تصور شود که این تخلفات هر روزه در زندان‌ها رخ می ‌دهد اما کسانی که این فیلم ها را منتشر می کنند این فیلم ها را مونتاژ می کنند و کنار هم گذاشتند و ممکن است برای ماه ها و سال‌های قبل باشد و نباید تصور شود که هر روز در زندان چنین چیزهایی را داریم.

 برخی بی انصافی کردند که گفتند مسئولین به حقوق زندانیان توجه نمی کنند

سخنگوی قوه قضائیه گفت: برخی بی انصافی کردند که گفتند مسئولین به حقوق زندانیان توجه نمی کنند. رئیس قوه قضائیه حدود دو ماه است که مدیریت دستگاه قضا را در اختیار گرفته اند و اگر مرور کوتاهی داشته باشیم بر اقدامات ایشان می بینیم که ایشان دغدغه جدی حقوق شهروندی و حقوق زندانیان را دارد. اولین ملاقات ایشان ملاقات با زندانیان و خانواده آن ها بوده است . ایشان در اولین سفر استانی به ایلام، در زندان ایلام حضور پیدا کردند و با دستوراتی که صادر کردند حدود ۹۰ نفر از زندانیان آن زندان با استفاده از نهادهای ارفاقی آزاد شدند.

خداییان افزود: دستورات اکیدی به دادستان ها صادر کردند که شخصا در زندان‌ها حضور یابند به همراه قضات رسیدگی کننده به پرونده و فقط در تهران حدود دو ماه دادستان تهران ۵ مرحله  به همراه  قضات از زندان‌ها بازدید کردند و ۲۸ هزار ملاقات داشتند و حدود ۲۹۰۰ نفر از زندانیان مشمول عفو و ۵۷۷ نفر با ازادی مشروط آزاد و ۴۲۷  تعلیق اجرای مجازات گرفتند و ۹ هزار نفر به مرخصی رفتند. رییس دادگستری تهران نیز سه بار از زندان های تهران بازدید کردند و همین زمینه آزادی بسیاری از زندانیان فراهم کرد اما ریاست قوه قضاییه صرفا به صدور دستور اکتفا نکرد و خودش وارد عمل شد و دوبار از زندان تهران و  رجایی شهر و اوین و بند زندانیان امنیتی بازدید کردند و عنایت خاصی به حقوق زندانیان دارند.

وی تأکید کرد: ما اعتقاد داریم که کسی که محکوم به زندان می شود فقط باید حبس تحمل کند و کسی حق ندارد حقی از زندانیان تضییع کند و با مرتکبین برخورد خواهد شد.