وزیر بهداشت در نامه ای به رئیس جمهور خواستار شد؛
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ چاپ

وزیر بهداشت در نامه ای به رئیس جمهور خواستار اختیار دادن به استانداران و روسای دانشگاههای علوم پزشکی در کمیته های استانی برای اعمال ممنوعیت های کرونایی شد.

گیل خبر/ به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت:

جناب آقای دکتر رئیسی

رئیس جمهور محترم و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا

«ضمن تبریک مجدد و آرزوی توفیق آن عزیز ارجمند در مدیریت شرایط حساس کشور بخصوص عرصه نفس گیر کرونا به استحضار می رسد پس از آخرین جلسه ستاد ملی به ریاست جناب آقای دکتر روحانی و قبل از مراسم تنفیذ و تحلیف و شروع رسمی مسئولیت حضرتعالی، از آنجا که اینجانب و همکارانم در فشار سنگین امواج بیماری نیازمند همکاری و حمایت سایر دستگاه ها جهت افزایش رعایت پروتکل ها بعنوان عاملی مهم در کاهش ارتفاع موج بیماری بودیم مکتوبی تقدیم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نمودم که منتهی به دستور ایشان جهت طرح در ستاد ملی شد. نظر حضرتعالی و دوستان تشکیل سریع کار گروهی جهت بررسی پیشنهادات و تصمیم گیری پیرامون اعمال شرایط خاص بود، آنچه می گذرد بدلیل عادی بودن شرایط در نقاط قرمز و عدم اعمال هرگونه پروتکل، سطح اجرای شیوه نامه ها سیر نزولی خود را طی می کند. و با تأثیر گذاری تصاعدی این عادی پنداری بر افزایش موارد هرلحظه کار بر ما سخت تر می شود و نگرانم تا جلسه آتی و جمع بندی نظرات و اعلام تصمیم جدید وضعیت هر لحظه نامطلوبتر شود. لذا پیشنهاد میشود به استانداران و روسای دانشگاههای علوم پزشکی در کمیته های استانی اختیار داده شود برحسب ضرورت و شدت بیماری و تعداد موارد بستری محدودیت های مورد نیاز را اعمال نمایند. پروتکل و سطح بندی تعطیلی و یا فعالیت مراکز اداری، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و غیره ماهها پیش برحسب شرایط به نحو هوشمند ابلاغ شده است که متأسفانه به دلیل عدم اعمال محدودیت های مرحله‌ای هوشمند گرفتار این پدیده شده ایم.

نکته مهم دیگر فرار رسیدن ایام سوگواری ماه محرم و مراسم عزاداری حضرت اباعبدا… الحسین (ع) و شهدای بزرگوار کربلاست. سال گذشته در اکثر هیئات مذهبی، عاشقان اهل بیت، وعاظ ارجمند، مداحان گرامی و هیئت امناء هیئت های عزاداری همکاری صمیمانه ای داشتند. مع الوصف در بعضی نقاط با عدم توجه به شیوه نامه ها پس از محرم خبرهایی از بیماری داشتیم و تعدادی از عزیزان مبتلا و گرفتار شدند. امسال با شیوع ویروس دلتا که به پیر و جوان رحم نمی کند گرچه واکسیناسیون گروههای آسیب پذیر در حال اتمام است با وجود این نگرانیم که با این موج جدید بیماری و تقارن آن با مراسم عزاداری هرگونه پروتکل شکنی بتواند در ارتفاع این موج سنگین فشار و بر تاب آوری مراکز درمانی موثر باشد

تاکید مکرر مقام معظم رهبری و حضرتعالی در آخرین جلسه هیئت محترم دولت و دیگر عزیزان یقیناً موثر خواهد بود، مع الوصف اینجانب و همکارانم بسیار نگرانیم که هر گونه بار اضافه تر بیماری به دلیل به وخامت اوضاع بیافزاید.

تقاضا می شود بعنوان رئیس محترم ستاد ملی مدیریت کرونا دستور فرمایید به نحو مقتضی اهمیت تأثیر گذاری تجمعات غیرمنطبق با پروتکل ها به مقامات ناظر و اجرائی در سطح استان ها ابلاغ شود.

امیدست با لطف الهی، حمایت های مشفقانه حضرتعالی، مشارکت موثر بقیه بخشها و همراهی مستمر مردم شریف در رعایت شیوه نامه بتوانیم هرچه زودتر شاهد کنترل موج جدید باشیم

عزت، توفیق و سربلندی حضرتعالی را در این مسیر پرزحمت از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»