سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هفته آینده حدود ٢ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به دستمان می‌رسد و پنجشنبه هم یک محموله دیگر وارد خواهد شد.

گیل خبر/ علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: خوشبختانه با تامین واکسن ما تا دیروز ٨ میلیون و ٨٠٠ هزار دوز واکسن توزیع کرده‌ایم و ۴٧٠ هزار دوز واکسن برکت هم بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع خواهد شد و هفته آینده هم حدود ٢ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به دستمان می رسد. پنجشنبه هم یک محموله واکسن وارد خواهد شد و درمجموع در این هفته و هفته آینده ۷ میلیون دوز واکسن وارداتی خواهیم داشت.

چرا واکسن‌های تحویلی برکت به وزارت بهداشت کم است؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اینکه چرا واکسن برکت به میزان کمی به وزارت بهداشت تحویل داده شده است، گفت: قرار بود برکت به ما واکسن تحویل بدهد اما در خط تولید دچار مشکل شدند. از طرفی اکنون یک میلیون دوز واکسن تولیدشده دارند اما از نظر فنی ۱۶ روز باید از زمان ورود واکسن به ویال‌ها بگذرد و پس از آن در صورتی که واکسن‌ها رسوب نکند، می‌توانند میزان تولیدی را تحویل وزارت بهداشت بدهند. بر این اساس، از هفته اول مرداد دوستان برکت می‌توانند یک میلیون دوز واکسن هفتگی به وزارت بهداشت تحویل بدهند.

رئیسی درباره واکسیناسیون بالای ۶۵ سال کشور گفت: ما در فاز جدید، واکسیناسیون گروه ۶٨ تا ٧٠ سال را آغاز کرده‌ایم و واکسن به اندازه کافی توزیع شده است. البته سامانه واکسیناسیون کرونا به نشانی salamat.gov.ir برای افراد ۶۵ سال به بالا باز شده است. اولویت ما واکسیناسیون ۶٨ تا ٧٠ سال است و بعد از اتمام این گروه سنی واکسیناسیون ۶۵ تا ۶٨ ساله‌ها را انجام می‌دهیم.
افراد بالای ۶٠ سال نگران نباشند، واکسن به میزان کافی داریم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تغییر اعلام فراخوان گروه سنی برای واکسیناسیون بیان کرد: کمبود واکسن علت فراخوان ٢ ساله نیست. بلکه این اولویت‌بندی به این منظور در نظر گرفته شده است تا تجمع در مراکز واکسیناسیون صورت نگیرد و ما بتوانیم با خیال راحت و بدون دردسر واکسن تزریق کنیم.

او تاکید کرد: از مردم درخواست داریم به هیچ وجه بدون نوبت مراجعه نکنند. چون دیگر نام‌نویسی دستی برای تزریق واکسن انجام نمی‌شود. مردم مطمئن باشند برای بالای ۶٠ سال به میزان کافی واکسن داریم و دوز اول و دوم این گروه‌های سنی به‌موقع تزریق می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه جمعیت بالای ۶٠ سال کشور ٨ میلیون و ٣۵٠ هزار نفر هستند با توجه به تامین واکسن صورت گرفته هیچ کمبودی نداریم. برای اینکه تجمیعی صورت نگیرد، ما مراکز واکسیناسیون تجمیعی را افزایش دادیم. بسیج هم برای توسعه مراکز تجمیعی واکسیناسیون به کمک ما آمده است و ٨٠٠ مرکز واکسیناسیون در کشور داریم که ٨١ مورد آن در تهران است.

رئیسی گفت: تقریبا در تمام مراکز استان‌ها بسیج یک تا ٢ مرکز واکسیناسیون راه‌اندازی کرده است و صفر تا صد واکسیناسیون را در این مراکز انجام می‌دهند. امکانات،تامین نیرو و پشتیبانی به عهده بسیج است و ما واکسن و نیروی ناظر را تامین می‌کنیم. بیش از ٣ هزار تیم واکسیناتور داریم و اگر این تعداد به ٣ هزار و ۵٠٠ تیم برسد، با توجه به اینکه هر تیم توانایی تزریق ١۵٠ واکسن را دارد، ما به ظرفیت تزریق ۵٠٠ هزار دوز واکسن می‌رسیم.