موج گرمای شدید هوا در کانادا و آمریکا مرگ ده ها نفر را در پی داشته و بسیاری را روانه بیمارستان کرده است.

گیل خبر/ به نقل از میزان؛ در پی ثبت رکورد گرما در برخی نقاط کانادا، مقامات می‌گویند که تعداد زیادی از مرگ و میر‌ها در شهر ونکوور با این موج گرمای طاقت فرسا مرتبط است.

به گزارش «اس بی اس»، بر اساس ارقام منتشر شده توسط اداره پلیس شهر و پلیس سوار نظام سلطنتی کانادا، از روز جمعه دست کم ۱۳۴ نفر به طور ناگهانی جان خود را از دست داده اند.

اداره پلیس ونکوور گفت که از روز جمعه به بیش از ۶۵ مورد مرگ ناگهانی رسیدگی کرده و اکثریت قریب به اتفاق این مرگ‌ها مربوط به گرماست.

محیط زیست کانادا می گوید این مرگ ها در حالی رخ داده که کانادا برای سومین روز متوالی رکورد جدیدی در دمای هوا در تمام دوران ثبت کرد و دما به ۴۹.۵ درجه سانتیگراد در روستای لیتون در استان بریتیش کلمبیا، حدود ۲۵۰ کیلومتری شرق ونکوور رسید.

استیو آدیسون، از مقامات پلیس کانادا گفت «ونکوور هرگز اینگونه گرما را تجربه نکرده است و متأسفانه ده‌ها نفر به دلیل آن در حال مرگ هستند.»

بدترین موج گرمای ثبت شده در آمریکا، در بخش شمال غربی اقیانوس آرام، به مراجعه بیش از هزار و ۱۰۰ نفر از روز سه شنبه به دلیل تبعات احتمالی مرتبط با گرما به بیمارستان منجر شده است.

با وجود رسیدن گرما به اوج بی سابقه در روز دوشنبه، با توجه به ادامه دمای بالا در مناطق دورتر از ساحل، این رویداد پایان نیافته است.

از روز جمعه، بیمارستان‌های ایالتی واشنگتن ۶۷۶ مراجعه از بخش‌های اورژانس را به دلیل گرما گزارش کرده اند. از این تعداد، ۸۱ مورد بستری شده اند.

این در حالی است که کل بستری‌های مربوط به گرما در واشنگتن فقط بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۸ بیش از ۵۱ مورد بوده است.

گرمای شدید از سال ۱۹۷۹ تاکنون بیش از ۱۱ هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ کشانده است.