عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر صومعه سرا با حضور مسئولین ارشد کشوری و استان گیلان آغاز شد.

گیل خبر/ به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان ، با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهور و معاون امور مجلس و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندار گیلان کلنگ آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر صومعه سرا به زمین خورد.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر صومعه سرا ، با اشاره به اینکه خدمت به مردم تعطیل بردار نیست، گفت: دولت تا آخرین روز فعالیت خود، در خدمت به مردم آماده است.

وی با اشاره به تحریم و فشارهای اقتصادی، اظهار داشت: تحریم و کرونا طی یک سال گذشته آسیب بسیاری به منابع کشور وارد کرده است و با شیوع ویروس کرونا یک میلیون نفر بیکار شدند، که وعده‌هایی داده شد و چرخه توسعه به دولت بازگشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به روزهای پایانی کار دولت دوازدهم، تأکید کرد: ما تا آخرین روز متعهد هستیم و به خدمت رسانی بدون منت به مردم ادامه می‌دهیم و پروژه‌ها و طرح‌های متعددی در مناطق مختلف کشور در حال انجام است و نشان دهنده این است که به سمت توسعه متوازن در حال حرکت هستیم.

سپس قاسم رمضانپور نرگسی معاون امور مجلس و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تسریع اجرای پروژه های تصفیه خانه ای در استان، گفت: تمرکز بر جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۷ اجرای برخی پروژه‌ها در سطح کشور و استان گیلان پیگیری شد، اظهار داشت: تصفیه خانه صومعه سرا نیز یکی از این پروژه‌ها است و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی از مهم‌ترین دغدغه‌ها است و استان گیلان با توجه به ظرفیت‌ها و شرایط اقلیمی خود به محل خوبی برای حضور مهاجران از سراسر کشور تبدیل شده که مخاطره آمیز است.

رمضانپور در ادامه با اشاره به مخاطرات مهاجرت برای محیط زیست و منابع طبیعی گیلان گفت: تلاش‌ها باید برای حفظ محیط زیست مضاعف شود و هر گونه مجوز برای راه اندازی کارخانه و واحد تولیدی و صنعتی باید با پیوست محیط زیستی باشد.

وی اضافه کرد: از ۴۰ رودخانه موجود در استان گیلان، ۱۱ رودخانه به تالاب انزلی سرریز می‌شوند که به طور قطع، انتقال آلودگی از این رودخانه‌ها برای تالاب فاجعه بار است.

رمضانپور با بیان اینکه احداث تصفیه خانه به جلوگیری از ورود آلودگی به تالاب تأثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: تسریع در اجرای چنین پروژه‌هایی در صومعه سرا و آستارا و انزلی در دستور کار قرار داشته و در تخصیص اعتبارات نیز به آن توجه ویژه می‌شود.

در ادامه ارسلان زارع استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت توجه به اجرای طرح ها با پیوست حفظ محیط زیست، گفت: استان گیلان علاوه بر ظرفیت‌های گوناگون و ارزشمند طبیعی و مواهب الهی از منابع انسانی غنی برخوردار است و اجرای تصفیه خانه فاضلاب صومعه سرا به بهبود معیشت مردم اطراف تالاب کمک می کند.

وی با اشاره به اجرای پروژه ساخت تصفیه خانه فاضلاب و اهمیت آن، افزود: دلیل اهمیت اجرای این پروژه توجه به یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم استان گیلان و شهرستان صومعه سرا است.

استاندار گیلان با بیان اینکه حفظ مواهب و ظرفیت‌های طبیعی و انسانی استان بسیار حائز اهمیت است، گفت: دولت نیز به این بخش توجه داشته و اقداماتی را انجام داده است.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی و بهبود زندگی مردم در شهرستان صومعه سرا در اولویت قرار دارد، اضافه کرد: اجرای تصفیه خانه به طور قطع به بهبود معیشت مردم این دو شهر که بر مبنای تالاب است کمک خواهد کرد.

همچنین سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس نیز به پیگیری‌های انجام شده از سوی معاونت امور مجلس و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرای پروژه تصفیه خانه صومعه سرا، اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود با تلاش جمعی، این پروژه مهم در کوتاه‌ترین زمان به بهره برداری برسد. ‏

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد پروژه و طرح‌ها در شهرستان صومعه سرا با مشارکت مردم انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر نیز ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه در صومعه سرا در حال اجرا است.

لازم به ذکر است در ابتدای مراسم سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان ضمن خیرمقدم به میهمانان، به تشریح پروژه پرداخت و با بیان اینکه، این پروژه از چند نظر حائز اهمیت است، افزود: جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب انزلی مهم‌ترین مزیت اجرای این پروژه است.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی در سطح بین المللی جایگاه خاصی دارد و اجرای این پروژه برای جلوگیری از ورود فاضلاب به این تالاب، اتفاق خوبی است، افزود: در مدول اول این پروژه 6 هزار و ۳۵۰ متر مکعب در شبانه روز فاضلاب تصفیه خواهد شد.

مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان در ادامه با اشاره به اینکه در مدول نهایی این ظرفیت به بیش از ۱۲ هزار متر مکعب خواهد رسید، گفت: جمعیت تحت پوشش در مجموع فاز اول و دوم اجرای این طرح بیش از ۱۲۰ هزار نفر خواهد بود.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این طرح طی دو سال و نیم اجرا و به بهره برداری خواهد رسید و مبلغ اولیه قرارداد آن ۱۰۳ میلیارد تومان برآورد شده است.

حسینی با بیان اینکه این پروژه به صورت EPC ساخته می‌شود، ادامه داد: در مجموع دو پروژه احداث تصفیه خانه دیگر نیز در حال حاضر در آستارا و انزلی در حال اجرا است که با بهره برداری از آنها گام مؤثری در حفظ محیط زیست برداشته خواهد شد.