مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به ورودی ۲۶ متر مکعب بر ثانیه ای آب به سد سفیدرود، گفت: میزان ورودی آب به این سد ۹۰ درصد کاهش داشته است.

گیل خبر/ وحید خرمی صبح چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۶ متر مکعب بر ثانیه آب وارد سد سفید رود می‌شود، اظهار کرد: در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این میزان ۲۶۷ متر مکعب بر ثانیه بوده است.

وی علت این کاهش ورودی را کاهش نزولات جوی و نبود پوشش برفی در بالا دست عنوان و اظهار کرد: حجم ذخیره آب در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۹۲ میلیون متر مکعب بوده که کاهش ۲۲ درصدی را هم اکنون نشان می‌دهد.

خرمی با اشاره به اجرای نوبت بندی آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفید رود، اعلام داشت: بر اساس برنامه، آب کانال چپ سد سنگر (اراضی مناطق مرکزی گیلان) از صبح روز ۲۹ اردیبهشت ماه به مدت ۴ روز قطع و سپس به مدت هشت روز آبگذاری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اعلام تحقق کامل برنامه لایروبی انهار و زهکش های نیازمند به لایروبی در استان، اظهار کرد: تا کنون بیش از ۵۰۰ کیلومتر از انهار و زهکش های نیازمند به لایروبی در استان لایروبی شده است.

وی تأکید کرد: کشاورزان عزیز ضمن رعایت تقویم زراعی، نشاء برنج را هرچه سریع‌تر انجام دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان ادامه داد: با توجه به گرم شدن هوا و همچنین افزایش جریان رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری به منظور تأمین آب کشاورزی، جهت جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی، شهروندان گرامی از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبی جدا خودداری نمایند.