سید عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران و رئیس هیئت مذاکره کننده در وین در مصاحبه ای ضمن اشاره به ملاقات با مدیرکل آژانس انرژی اتمی دیدار های صورت گرفته را سازنده و روبه جلو خواند.

گیل خبر/ به گزارش «انتخاب»؛سید عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران و رئیس هیئت مذاکره کننده در وین در مصاحبه ای ضمن اشاره به ملاقات با مدیرکل آژانس انرژی اتمی دیدار های صورت گرفته را سازنده و روبه جلو خواند.

 عراقچی در مصاحبه خود گفت: ملاقات خوبی با آقای گروسی داشتم به هرحال در جریان مذاکراتی که الان صورت می گیرد وقتی که به جمع بندی برسیم وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که آژانس باید بتواند وظایف خود را به موقع انجام دهد.

وی افزود: لذا لازم بود که ایشان را در جریان آخرین وضعیت مذاکرات قرار بدهم و یک هماهنگی بیشتری بین ما به عمل بیاید برای زمانی که لازم است که آژانس ورود پیدا بکند و نقش خود را ایفا بکند.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: همینطور در رابطه با بقیه مسائلی که بین ما و آژانس وجود دارد و بعضی از سوالاتی که هست و از قدیم مانده در مورد اینها هم یک هماهنگی کردیم. تعامل بین ایران و آژانس در موضوعات مورد اختلاف و سوالاتی که وجود دارد ادامه پیدا خواهد کرد و ما اطمینان داریم که در یک تعامل سازنده اگر حسن نیت وجود داشته باشد انشالله این مسائل می تواند حل و فصل شود و ما برای همیشه این مسائل را کنار بگذاریم.

عراقچی خاطر نشان کرد: خبر توقف همکاری های فنی ایران و آژانس صحت ندارد و همکاری های ما همچنان جریان دارد. هم همکاری هایی که مربوط به عملیات راستی آزمایی آژانس است و هم همکاری هایی که مربوط به کمک های فناوری تکنولوژیک آژانس در حوزه‌های مختلف به ایران می‌شود ادامه دارد.

وی افزود: ما حتی در موضوع ویروس کرونا هم همکاری‌هایی را به آژانس داشتیم یعنی آژانس همکاری هایی را با ایران داشت و در بعضی تجهیزات مورد نیاز کمک‌هایی را صورت داد.

وی در بخش دیگری افزود: ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروهی که در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل دادیم به صورت فشرده کار کردند. کارشناسان همه کشورها دخیل بودند و خیلی جامعه همه مسائل را مد نظر قرار دادند و همانطور که قبلا هم عرض کردم هدف آنها تنظیم اقداماتی است که دو طرف باید در یک مرحله انجام دهند.

عراقچی یادآور شد: بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و اینها مدت هاست که کنار گذاشته شده. کاری که ما الان انجام می‌دهیم طبق مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا است که در مورد برداشته شدن یک جای تحریم ها به صورت دقیق مذاکره می‌کنیم، اینکه چه تحریم هایی با چه مشخصاتی و چگونه همه اینها باید به صورت دقیق روشن بشود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: همه این موارد را کارگروه ها انجام می دهند تا زمانی که آماده شد و توافق شد که این مجموعه تحریم ها باید برداشته شود که از نظر ما شامل همه تحریم های برجامی و همه تحریم های دوران آقای ترامپ می‌شود، در آن صورت آماده می‌شود برای اینکه یکجا این عمل صورت بگیرد.

عراقچی تصریح کرد:از طرفی دیگر در رابطه با فعالیتهای هسته‌ای ایران هم مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام بدهد تا به پایبندی کامل برگردد مشخص می شود و بعد ما تنظیم خواهیم کرد و بحث خواهیم کرد ترتیب و توالی اقدامات چگونه باید باشد. 

وی افزود: از نظر ما آمریکا باید همه اقداماتش را به صورت یکجا انجام بدهد، سپس ایران راستی آزمایی میکند و اقدامات خود را انجام خواهد داد. این که راستی آزمایی چگونه باید باشد هم یک موضوع دیگر بحث ماست. اینکه دوره زمانی آن چقدر باشد، چه ابعادی دارد و چگونه صورت می‌گیرد مورد بحث واقع خواهد شد.امیدوار هستم که در ادامه مذاکرات بتوانیم در این موارد به جمع بندی برسیم.

وی در ادامه گفت: کار آسانی نیست، دیروز و امروز کارگروه ها کار کردند، فردا یک جمع بندی خواهیم داشت، جلسه کمیسیون مشترک یک بار دیگر تشکیل می شود و کار این کارگروه ها را ارزیابی می کند و تصمیم داریم بعد از آن چند روزی را تنفس بدهیم و هیئت ها به پایتخت های خود برگردند. ما نیز در تهران نتیجه مذاکرات را منتقل خواهیم کرد و انشاالله ظرف هفته آینده برای ادامه مذاکرات به وین خواهیم آمد. ممکن است لازم باشد چند بار این کار را تکرار بکنیم تا بتوانیم به نهایتا به آن جمع بندی‌ای که مطلوب ما است منافع ما را تامین می‌کند برسیم.

عراقچی در انتها گفت: به نظر من فعلاً در موقعیتی نیستیم که بگوییم نشست‌ها و مذاکرات مثبت یا منفی بوده، مسلماً منفی نبوده و به تعبیر من رو به جلو و سازنده است ولی هنوز زود است که بتوانم بگویم که ما روند مثبتی را داریم می رویم جلو.  فضای جلسات سازنده است و مسیر ما مسیر رو به پیشرفتی است ولی هنوز از نقطه ای که امیدوار باشیم که به یک روند مثبتی خواهیم رسید فاصله داریم اگرچه ناامید نیستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code