فردی ناشناس که با سلاح سرد در مسجد الحرام به سمت نخست وزیر عراق دویده و جملاتی با مضمون تایید گروهک داعش را فریاد می زد؛ توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی دستگیر شد.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا؛ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق امروز پنجشنبه در روز دوم و پایانی سفر خود به عربستان، با حضور در شهر مکه مکرمه به انجام مناسک عمره پرداخت اما زیارت او بی حاشیه نبود.

حمله به مصطفی الکاظمی در حالی رخ داد که سفر او از همان ابتداد تحت تدابیر شدید و کم سابقه امنیتی آغاز شد بطوریکه به محض ورود به مرز هوایی عربستان توسط جنگنده های ارتش این کشور حفاظت از هواپیمای نخست وزیر عراق آغاز شد.

نخست وزیر عراق هنگام ورود به صحن درونی بیت الله الحرام به منظور انجام مناسک حج و طواف از سوی فردی ناشناس با فریاد زدن جملاتی در مضمون تایید و دعای موفقیت برای گروهک تروریستی داعش مورد تهاجم قرار گرفت، فرد مذکور به سوی هیات عراقی دویده و احتمالا سعی داشت به الکاظمی آسیب برساند که با هجوم ماموران امنیتی تلاش او ناکام ماند.

در بخشی از فریادهای این فرد شنیده می شود که: "اللهم أعز الدولة الاسلامیة فی العراق و الشام و فی الیمن و فی کل مکان" یعنی خداوندا دولت اسلامی (داعش) را در عراق، شام و یمن و در هر نقطه جهان عزیز کن.

پلیس مکه مکرمه نیز با انتشار اطلاعیه از دستگیری این فرد و تحویلش به مراجع ذیربط خبر داد.

الکاظمی پس از این اتفاق زیارت خود را نیمه کار نگذاشت و با همراهی پرتعداد ماموران امنیتی به انجام مناسک پرداخت که در تصاویر منتشره واضح و با انتشار خبر حمله فرد ناشناس دلیل آن نیز روشن شد.

این موضوع که در رسانه های منطقه بازتاب یافت، با انتشار اطلاعیه ای از سوی خبرگزاری رسمی سعودی نیز همراه شد؛ این خبرگزاری ضمن انتشار اطلاعیه ای درباره دستگیری فرد مهاجم نوشت: "بازداشت این شخص توسط نیروهای امنیتی به گونه ای انجام شد که به نمازگزاران حاضر آسیبی نرسد".

البته رسانه ها و مقامات سیاسی و امنیتی سعودی حضور مصطفی الکاظمی در هنگام رویداد را ذکر نکردند اما با توجه به حضور پرتعداد ماموران امنیتی و همچنین تقارن ساعت واقعه با زمان حضور هیات عراقی به نظر می رسد این سکوت بنا به ملاحظاتی اتخاذ شده است.

پس از این رویداد فیلم حادثه به سرعت در بستر اینترنت پخش شده و هشتگ #داعشی_فی_الحرم_المکی (داعشی در حرم مکه) سریعا راه اندازی و پرکاربرد شد.

این موضوع در شبکه های اجتماعی عراق هم بازتاب گسترده داشت.

نخست وزیر عراق ساعتی پس از اتمام اعمال عمره خود با پایان سفر دو روزه اش به عراق بازگشت.