رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ابتلا و جان باختن یک زن ۷۰ ساله منجیلی بر اثر کرونای انگلیسی، گفت: تداوم روند فعلی و عدم رعایت پروتکل‌ها باعث خیز جدید کرونا در گیلان می‌شود.

گیل خبر/ به گزارش مهر، ارسلان سالاری شامگاه یکشنبه در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه کرونای جهش یافته از نوع انگلیسی در کشورهای همسایه ایران مانند عراق و ترکیه وجود دارد، بیان کرد: تاکنون ۱۱ مورد بیمار کرونایی انگلیسی در خوزستان ثبت شده که به دلیل رفت و آمد از عراق بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: تاکنون یک کودک یک ساله و ۹ ساله و همچنین زیر ۲۰ سال در تهران و سایر شهرستان‌ها بر اثر ابتلاء به کرونای انگلیسی جان باختند.

وی با اشاره به ثبت بیماران مبتلا به کرونا انگلیسی در البرز و قزوین، گفت: داماد یک خانواده، که از البرز به گیلان آمده بود باعث ابتلای یک پیرزن ۷۰ ساله منجیلی به کرونای انگلیسی شد.

سالاری اضافه کرد: این زن ۷۰ ساله به همراه داماد خود راهی بیمارستانی در استان البرز شد که متأسفانه همانجا جان باخت.

وی با بیان اینکه نتیجه تست ۱۲ نفر از اعضای خانواده این پیرزن منجیلی فردا مشخص می‌شود، ادامه داد: هر ۱۲ نفر در خانه خود قرنطینه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ویروس کرونای انگلیسی سنین پایین‌تر را درگیر کرده و شدت آن نسبت به کرونای معمولی بیشتر است، گفت: اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، بحران دیگری استان گیلان و کشور را درگیر می‌کند.

سالاری با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد از میزان رعایت پروتکل‌ها در اماکن عمومی تحت نظارت بهداشت کم شده است، عنوان کرد: متأسفانه هنوز مراسم در روستاها و باغات برگزار می‌شود که موجب نگرانی ما شده و اگر این روند ادامه پیدا کند، خیز جدید بیماری در گیلان رخ می‌دهد.