رئیس‌جمهور گفت: مردم عاشق انقلاب و امام نتوانستند آن طور که مورد نظر آن‌ها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند.

گیل خبر/ به نقل از  ایلنا، حسن روحانی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی ایران هستیم، سال چهل و سوم با رنگ و بوی جدیدی روزهای خود را آغاز کرده است. دورانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق انقلاب و امام نتوانستند آن طور که مورد نظر آن‌ها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته به صورت دیگر و با شکل دیگر این حضور پرشور در  سراسر کشور در همین لحظات در جریان است.

وی ادامه داد: از جهات دیگر هم آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی با سال‌های قبل متفاوت است، امسال سال ۱۳۹۹ است و انقلاب ما هم در سال ۱۳۹۹ به پیروزی رسید، یک شباهت بسیار زیبا؛ البته سال پیروزی انقلاب ۱۳۹۹ هجری قمری بود و امسال ۱۳۹۹ هجری شمسی است. 

رئیس‌جمهور گفت: برگردیم و یک نگاهی کنیم به صد سال گذشته، چون در آستانه تحول قرن هستیم، سال آینده پایان قرن چهاردهم و آستانه ورود به قرن پانزدهم هجری شمسی است. صد سال قبل در سال ۱۲۹۹ مردم ما هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند؛ قحطی، مشکلات، بهم ریختگی و اختلافات و از سوی دیگر یک قلدری به نام رضاخان با کوتای خود امور کشور را در دست گرفت. 

وی افزود: سال ۱۲۹۹ با این شکل بسیار تاسف انگیز برای مردم ما و سلطه یک مستبد بر مردم شروع شده بود، البته این سلطه استبداد در پایان آن آغاز شد اما امسال را در حالی جشن می گیریم که ملت ما در یک جنگ اقتصادی طی سه سال مقاومت در حال پیروزی است.

روحانی در ادامه با اشاره به تحولات و رویداد های یکصدسال گذشته، بیان داشت: مردم ما در این قرن شاهد و گواه انقلابی بزرگتر و مهمتر از انقلاب مشروطه یعنی انقلاب اسلامی این سرزمین بودند، در آن صد سال مردم دو کودتا را شاهد بودند، نخست کودتای رضاخانی در سال ۱۲۹۹ و دوم کودتای ۱۳۳۲ یعنی کودتای ۲۸ مرداد رخ داد، آن یکی را انگلیس و این یکی را آمریکا بر این مردم حاکم کردند. ما در این صد سال شاهد دو جنگ جهانی بودیم، دو جنگ جهانی که اولی قبل از آغاز این قرن اتفاق افتاد و اثرات آن ادامه داشت و جنگ جهانی دوم، جنگی که آن همه مشکلات برای مردم جهان به وجود آورد و میلیون ها انسان از بین رفتند و خانه های فراوان ویران شد و آرزو های فراوانی بر باد رفت.

وی ادامه داد: دو جنگ هم مردم ما شاهد بودند، یکی جنگ تحمیلی هشت ساله که ملت ما تنها و متکی بر خداوند بزرگ در مقابل متجاوزینِ متکی بر همه قدرت های شرق و غرب ایستاد و جنگ تحمیلی دوم در این سال ها جنگ تحمیلی اقتصادی است از سال ۱۳۹۷ تا امروز سه سال است که ما در جنگ اقتصادی هستیم، در آن جنگ ما به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ هم به حول قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید. پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران در مقابل زورگویی‌های ترامپ، خاطرنشان کرد: همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. اگر ملت بزرگ ایران در مقابل این مستبد کاخ سفید نایستاده بود و اگر با صبر و مقاومت با زورگویی او مقابله و مقاومت نکرده بود؛ و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و ما هم از برجام خارج می شدیم، یعنی پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه برای ترامپ. اگر ما بلافاصله از برجام خارج می‌شدیم، همه تحریم‌ها برمی‌گشت و توطئه آمریکا و صهیونیسم به تحقق می‌رسید. اما نتیجه مقاومت ما این شد که آقای ترامپ در این سال‌ها نمدمال شد، یک بار در حضور خودش در شورای امنیت و چندبار هم در سال ۹۹، شکست دولت آمریکا در مقابل ملت ایران و دولت ایران در تاریخ بی‌سابقه بود.

وی افزود: در این سال ها چندبار در دادگاه لاهه ملت ایران و حقوقدانان ایران در مقابل آمریکا پیروز شدند و دادگاه لاهه علیه آن‌ها حکم داد. آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود، آن کسانی که ترامپ را برکنار کردند در ظاهر ملت آگاه آمریکا بود و مقاومت ملت ایران و امروز دنیا امنیت، احساس ثبات خود را با رفتن ترامپ دِینی هم به ملت ایران دارد.

روحانی در ادامه سخنان خود در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به حضور مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری در سال های ۹۲ و ۹۶ اشاره و تصریح کرد: در این دولت که ما از آغاز به مردم وعده تعامل سازنده با جهان داده بودیم، آن ملت بزرگی که دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ را به صورت حماسه بزرگ در آورد و در هر دو بار بیش از ۷۲ یا ۷۳ درصد در انتخابات حاضر شدند و این برای تاریخ مهم است و ثبت می‌شود. در آن دو انتخابات مردم از منتخب خود می خواستند که تعامل سازنده با جهان را ادامه دهد، مردم می‌خواستند پیمان‌هایی که ملت ایران در برابر دنیا متعهد شده است را پاس بدارد. مردم در انتخاب اول از منتخب خود می‌خواستند که سایه تنش، جنگ و تحریم را دور کند و منتخب مردم به آن‌ها قول داد که هم اقتصاد بچرخد و هم قدرت هسته ای افزایش پیدا کند. ما امروز در برابر ملت ایران سرافرازم  که به تعامل سازنده، اعتدال و به وعده‌هایی که به مردم دادیم به‌خوبی عمل کردیم.

رئیس جمهور با تقسیم عمر دولت خود به سه بخش، ابراز داشت: من هشت سال دولت تدبیر و امید را به سه بخش تقسیم می‌کنم، نخست دوران ثبات، رشد و پیشرفت از ۹۲ تا ۹۶، دوم دوران جنگ تحمیلی از ۹۷ تا پایان ۹۹ و سوم شش ماهه پایان دولت دوران بازآفرینی است. مردم ما به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند، تنها دولتی که بعد از جنگ هشت ساله کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد دولت تدبیر و امید بود. در زمان شروع به کار دولت تدبیر و امید شاهد تورمی در حدود ۴۰ درصد و رشد اقتصادی منفی یعنی رکودی در حدود منفی ۷.۶ درصد بودیم.

وی افزود: دولت در طول سال‌های تلاش خود در کنار مردم به طور متوسط تورم را به حدود ۱۰.۲ درصد رساند و تثبیت کرد که در تاریخ کمتر سراغ داریم که چهارسال و نیم تورم متوسط ۱۰.۲ درد باشد و حتی طی حدود دو سال تورم تک رقمی باشد، یعنی سال ۹۵ و ۹۶ و حتی ماه های اولیه سال ۹۷ یعنی در ابتدای آغاز جنگ اقتصادی تورم کشور تک رقمی بود.

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: رشد اقتصادی ما در بعضی از سال‌ها دو رقمی بود؛ سال ۹۵ رشد اقتصادی ما بالای ۱۴ درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است و این یکی از افتخارات بی‌نظیر این دولت بعد از انقلاب است که کشور را به اولین رشد اقتصادی چهل ساله رسانده است و همین بود که رژیم صهیونیستی را به لرزه در آورد و در کنار ترامپ قرار گرفتند تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهند. اما در طول چهار سال و نیم اول رشد اقتصادی ما به طور متوسط ۴.۷ درصد بوده است.

وی افزود: از سال ۹۳ تا سال ۹۶ در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل ۷۰۰ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد کردیم. من به مردم می گویم هرکجا که همه با هم بودیم و دست به دست یکدیگر دادیم و در کنار هم تلاش کردیم، خداوند پیروزی را نصیب ما ساخت؛ ما دولت را با مذاکره آغاز نکردیم که البته من به مذاکره افتخار می‌کنم، مذاکره از لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز و نه امروز بلکه ارث پیامبر اسلام است؛ بنابراین ما به مذاکره و پیمان با دشمنان به عنوان راهی که پیامبر به ما آموخته است، افتخار می‌کنیم اما آغاز راه ما از مذاکره نبود بلکه ما اولین روز دولت ما و اولین مصوبه ما احیای دریاچه ارومیه بود یعنی ما امور خود را از سلامت مردم و محیط زیست آغاز کردیم. 

وی اضافه کرد: دومین مصوبه ما در دولت رفع موانع تولید بود و لایحه‌ای که با دو فوریت تنظیم کردیم و برای مجلس آن زمان فرستادیم. 

روحانی گفت: ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم و خصوصی سازی که امروز بعضی از آن به عنوان یک نقطه منفی تلفی می‌کنند به عنوان افتخار این دولت است که آن را دنبال کرد که مقام معظم رهبری خصوصی سازی را انقلاب اقتصادی نامید.

رئیس دولت دوازدهم اظهار کرد: ما به همه بخش‌های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشید و دست از تصدی‌گری بردارند و اقتصاد را به مردم واگذار کنند. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را در کشور به وجود آورد و این دولت منتخب مردم با راهنمایی مقام معظم رهبری بود که توانست در مسیری صحیح و درست، اقتصاد مقاوتی را در مسیر درست قرار دهد. 

وی افزود: درست است که ما در پی تعامل سازنده با جهان و مذاکره بودیم اما قبل از مذاکره در پی مبارزه با فساد بودیم. تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها و موسسسات اعتباری غیر مجاز را منحل کرد و البته بهای سنگینی نیز برای آن پرداخت. هم بهای حیثیتی و آبرویی و هم سی هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این موسسات اعتباری غیرمجاز پرداخت کنیم.

رئیس جمهور گفت: ادغام بانک‌های نیروهای مسلح که برای همه نشدنی بود را ادغام کردیم و یکی از قدم‌های مهم دولت برای اصلاح نظام بانکی بود. زیربناها و طرح‌های زیربنایی را که پایه‌های اصلی اقصتاد مقاومتی است را به حرکت در آوردیم. 

وی ادامه داد: دیروز در افتتاح‌های هفتگی دولت، پنجاهمین سد در این دولت را افتتاح کردیم؛ کل سدها در کشور زمان پیروزی انقلاب ۱۹ سد بود و دیروز به ۱۹۴ رسید و تا پایان این دولت ۲۰۱ سد مخزنی ملی در کشور فعال خواهد شد. روز گذشته چهل و چهارمین تصفیه خانه آب و همچنین هفتاد و هشتمین تصفیه خانه فاضلاب را افتتاح کردیم.

روحانی تأکید کرد: آنهایی که می‌پرسند ما چرا به دولت رأی دادیم و رأی ما چه تاثیری داشت؟ باید گفت که اساس کار انتخاب است و هر کجا مردم انتخاب خوب داشتند، ثمره آن را در سال های بعد دیدند؛ از ماست که برماست؛ اگر خوب انتخاب کنیم، آینده خوب داریم و اگر بد انتخاب کنیم، آینده بد داریم.

رئیس دولت اظهار کرد: در کشور ایران قبل از سال ۹۲ کمتر از یک مبلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کردند و امروز حدود ۹ میلیون نفر از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کنند و تا پایان دولت این عدد به ۱۰ میلیون نفر نزدیک خواهد شد. دولت آب آشامیدنی سالم برای روستاییان را ده برابر کرده است. دولت در طول این مدت هر سال ۲.۵ هزار مگاوات بر برق کشور افزوده کرده است. دولت برای روستاییان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را در آب، برق، گاز، راه و مدرسه و ارتباطات نظیر آن را می‌بینیم.

وی اضافه کرد: تا آغاز این دولت فقط ۱۴ هزار روستای کشور دارای گاز و لوله کشی گاز بودند در حالی که این عدد امروز به ۳۲ هزار رسیده است یعنی بیش از ۲ برابر. در این دولت در کشاورزی و امنیت غذایی ۲۶ میلیون تن بر محصولات غذایی اضافه شده است که این یک تحول بزرگ در کشور است. 

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: با افتتاح این هفته ۸ هکتار گلخانه به ۱۵ هزار هکتار رسید و تا پایان دولت افزایش خواهد یافت و تا روزهای پایانی دولت به ۲۴ هزار هکتار خواهیم رسید.