اخطار ظریف به اروپایی ها:
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ ۲۳:۱۴ چاپ

 این آخرین فرصت تروئیکای اروپایی/ اتحادیه اروپا برای حفظ برجام است؛  آمارهای تجاری ایران-اتحادیه اروپا از 2014 تا 2019 نشان می‌دهد که تروئیکای اروپایی/ اتحادیه اروپا به‌شدت از تعهدات برجامی خود عدول کرده‌اند

گیل خبر/ وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری اعلام کرد که در نشست مجازی امروز به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده است که این آخرین فرصت آنها برای حفظ برجام است.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب با انتشار پیام‌هایی در توئیتر نکاتی را در خصوص نشست مجازی امروز وزرای خارجه کشورهای عضو برجام متذکر شد.

ظریف ابتدا در پیامی توئیتری اظهار داشت: در نشست وزرای خارجه کشورهای باقی‌ماننده در برجام، من تأکید کردم که: 1. این آخرین فرصت تروئیکای اروپایی/ اتحادیه اروپا برای حفظ برجام است؛ 2. آمارهای تجاری ایران-اتحادیه اروپا از 2014 تا 2019 نشان می‌دهد که تروئیکای اروپایی/ اتحادیه اروپا به‌شدت از تعهدات برجامی خود عدول کرده‌اند؛ 3. تروئیکای اروپایی نیز مانند آمریکا مسئول زیان‌های غیرقابل جبران وارد شده به ایرانی‌ها هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در توئیت دیگری ادامه داد: 4.زمان‌بندی برجام از این توافق جدا نیست. مذاکره مجدد اصلاً موضوعیت ندارد؛ 5. بحران‌ها و تسلیحات منطقه ما اغلب از آمریکا و تروئیکای اروپایی وارد می‌شوند. ولی ما به‌صورت جمعی تصمیم گرفتیم که این مسائل را از موضوع بحث خارج کنیم؛ 6. «دموکراسی‌ها» نمی‌توانند از دولت ایران بخواهند که از مصوبه پارلمان تخطی کند.

ظریف در توئیت سوم خود افزود: «و آخرین مورد که البته کم‌اهمیت‌ترین مورد نیست: 7. همه بیاد به اجرای مؤثر برجام بازگردند. هرگاه آمریکا و تروئیکای اروپایی وظایف خود را انجام دهند، ایران به‌سرعت اقدامات جبرانی که در پاسخ به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام -و تخلفات آشکار تروئیکای اروپایی- انجام داده است را به عقب بازخواهد گرداند. مردم ایران باید اثرات رفع تحریم‌ها را احساس کنند.»