فرماندار رشت خبر داد:
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ ۱۰:۳۵ چاپ

فرماندار رشت با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از محدودیت کرونایی به کسبه و اصناف، خواستار تدوین بسته‌های حمایت ویژه از اصناف و کسبه خرد در راستای کاهش این فشارها شد.

گیل خبر/ به گزارش فارس از رشت، جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به‌صورت ارتباط تصویری با حضور دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور، دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان و فرمانداران سراسر کشور برگزار شد.

علی فتح‌اللهی، فرماندار شهرستان رشت در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات فرمانداری در راستای اجرای طرح محدودیت‌های جدید کرونایی و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در سطح شهرستان رشت، اظهار کرد: تعداد ۱۰۰ نفر از کارشناسان ادارات شامل شبکه بهداشت و درمان، تعزیرات، اصناف، صمت و فرمانداری با همکاری نیروی انتظامی در قالب تیم‌های ویژه، نظارت بر اجرای این طرح را عهده‌دار هستند که خوشبختانه با همکاری اصناف زحمتکش، روند اجرای طرح محدودیت زمانی فعالیت اصناف، هر شب نسبت به شب گذشته بهتر بوده است.

وی عادی انگاری بیماری کرونا و عدم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی  را ازجمله چالش‌ها و تهدیدها در راستای مقابله با شیوع کرونا دانست و تصریح کرد: استان گیلان به لحاظ جغرافیای جمعیتی، دارای شهرهای به‌هم‌پیوسته و دارای تراکم جمعیتی بالا است که نیاز است در اتخاذ تصمیم‌ها و چگونگی اعمال محدودیت‌های کرونایی این ویژگی‌ها لحاظ شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونای شهرستان رشت افزایش امکانات آزمایشگاهی جهت تشخیص بیماری کرونا را از دیگر نیازمندی‌های استان دانست و گفت: در راستای انجام قرنطینه افراد جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، نیازمند وجود دستور قضائی و ضمانت اجرایی بالای حقوقی هستیم.

فتح‌اللهی با اشاره به فشارهای اقتصادی وارده به اصناف به‌ویژه خرده‌فروشان و دست‌فروشان به‌واسطه اجرای طرح‌های محدودیت کرونایی، افزود: در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی در زمینه مالی  و امهال بانکی و پرداخت بهای خدمات عمومی ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند از میزان فشارهای وارده به اصناف بکاهد.

فرماندار رشت با بیان اینکه برخی از صنوف در دسته‌بندی مشاغل در گروه یک تعریف‌نشده‌اند اما به لحاظ نیازمندی جامعه، فعالیت تمام‌وقت آنان ضروری است، تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از این مشاغل مراجعه‌کننده زیادی ندارند و موجب ایجاد تجمع نمی‌شود، انتظار می‌رود شاهد  بازنگری و اعمال تغییرات در گروه‌بندی مشاغل باشیم.

وی تقویت زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات به‌ویژه در سطح ادارات و بانک‌ها را امری حیاتی در راستای مقابله با کرونا دانست و گفت: در صورت فراهم آمدن زیرساخت‌های لازم ارتباطی، بسیاری از کارمندان این امکان را خواهند داشت به‌صورت دورکاری، به ارباب‌رجوع و اداره خود خدمات ارائه کنند.

فتح‌اللهی با تأکید بر اینکه موفقیت در  پیشبرد برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا بدون استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی امکان‌پذیر نخواهد بود، بیان کرد: بسیج ظرفیت‌های موجود رسانه‌ای و خبری و استفاده از ظرفیت رسانه‌ی ملی و رسانه‌های محلی، نقش به سزایی در افزایش مشارکت عمومی و درنهایت شکست کرونا دارد.