دکتر رحیم صفوی در همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا:
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ چاپ

همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نیز اتحادیه اوراسیا در منطقه آزاد انزلی آغاز به کار کرد.

گیل خبر/ سرویس استانی:  سردار سرلشکر دکتر سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری و دبیر این همایش با خوش آمدگویی به حضار درباره محورهای این نشست ابراز داشت:این همایش از اواخر سال گذشته مورد برنامه ریزی قرار گرفته است و ۷ دانشگاه ایران و ۳۱ استاد دانشگاه در کمیته علمی آن حضور داشتند و بیش از صد مقاله از سوی اساتید و دانشجویان ایرانی و خارجی به دبیرخانه همایش در تهران ارسال شد.

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی و  محدودیتهای زمانی همایش به مدت یک روز، چهل و چهار مقاله و سخنرانی به صورت حضوری و یا ویدئو کنفرانس در ۶ پنل علمی و ۲ پنل تخصصی ارائه خواهد شد.

رحیم صفوی با با اشاره به کلان روندهای اقتصاد جهانی اظهار داشت: به نظر میرسد ساختار قدرت در نظام بین المللی امروز در ابعاد ژئوپلیتیکی ،ژئو اکونومیکی و ژئواستراتژیک در دوره گذار و انتقال قرار گرفته است هم اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی (شرقی ،غربی) در نظام قدرت جهانی است. وی افزود: افول قدرت اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست بلکه قدرتی در کنار سایر قدرت‌های نوظهور و جهانی است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به شکست هژمونی آمریکا و کاهش تأثیرگذاری تحریم ها گفت: ابزارهای اقتصادی، سیاسی و رسانه ای آمریکا برای اعمال فشار حداکثری علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل و غیر همسو مثل ایران و روسیه چین ظاهر شده است.


وی با اشاره به پیدایش قدرت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و امنیتی جدید گفت: توافق تشکیل گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای موسوم RCEP که همین هفته به صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ویتنام به امضاء سران ده کشور آسه آن به همراه چین، ژاپن، کرهجنوبی ، ویتنام، هند، استرالیا، نیوزیلند حاصل شد مبین این موضوع است که مهمترین پیام این تشکل اقتصادی جدید آن است که ترکیبی و متنوع از اقتصاد کشورهای توسعه یافته ،درحال توسعه و دارای حداقل توسعه را شامل می شود، این در حالی است که ترامپ در نوامبر ۲۰۱۶ از پیمان تجاری اقیانوس آرام مرکب از کشورهای استرالیا ،برونئی ،کانادا ، شیلی ،ژاپن،ِ مکزیک، نیوزیلند و سنگاپور خارج شده است.

دبیر این همایش در ادامه توضیحات خود درباره کلان روندهای اقتصاد جهانی گفت: در این کلان انرژی‌های فسیلی نفت و گاز و امنیت انتقال آن، استمرار ارزش و اهمیت حمل و نقل جهانی کالا و مسافر قاره‌ای و منطقه ای دریایی، ریلی و جاده ای در کاهش زمان و هزینه‌ها در مسیرهای امن، افزایش جمعیت و مصرف گرایی خصوصا در قاره‌های آسیا و آفریقا و گسترش نابرابری و بی‌عدالتی اقتصادی در بین مردم و برخی از کشورها دارای اهمیت هستند. 

 رحیم صفوی با اشاره به جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در این کلان روندهای اقتصاد جهانی گفت: سران دولت‌ها، خبرگان علوم اقتصاد سیاسی کشورهای عضو با تفاهم با یکدیگر نسبت به راهبردهای دولت‌های دشمن و رقیب و ضرورت اتخاذ راهبرد اقتصادی، سیاسی متناسب با نیازهای مشترک می توانند این اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با داشتن ظرفیتهای عظیم و متنوع ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و ژئواکونومیکی و شبکه حمل ونقل ریلی،دریایی و زمینی و وجود مناطق آزاد در کشورهای عضو را تبدیل به یک اتحادیه همه جانبه درون قاره ای و فراقاره ای نمایند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی غیر قابل جایگزین جمهوری اسلامی ایران در دنیا کم‌نظیر است و به عنوان یک چهارراه ترانزیتی محورهای چین، قزاقستان، آسیای مرکزی و خاورمیانه را به مدیترانه و اروپا وصل می کند. همچنین کریدور ترانزیتی هند ایران روسیه به اروپا دیگر محور اقتصادی می‌تواند باشد. وی افزود: کریدور ترانزیتی شمال_جنوب و اتصال ظرفیتهای ژئواکونومیکی حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر به بنادر خلیج فارس و دریای عمان و اتصال به شبکه ریلی سراسری ایران به منطقه آزاد چابهار که تا سال آینده تکمیل می گردد از دیگر فرصتهای منطقه آزاد انزلی و کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک با اشاره به روابط اقتصادی کشورهای اوراسیا گفت: در حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز، آذربایجان ،ارمنستان ،گرجستان، آناتولی ترکیه و اتصال آن به دریای سیاه دریای مدیترانه و اروپا درحمل و نقل کالا و انرژی و گردشگر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توانند تاثیرگذار باشد و جلوی تنش ها و مخاصمات برخی از کشورهای قفقاز که خواست آمریکا است را بگیرد .

وی در پایان گفت: دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آن‌ها با تعامل با سازمان همکاری شانگهای و دیگر اتحادیه‌های
منطقه‌ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای با داشتن ظرفیت های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره‌ای و قدرت شبکه های حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه‌های اطلاع رسانی و داشتن روابط و زمینه‌های تمدن و فرهنگ شرقی میتوانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه گذاری کنند.