براساس آمار حدود 10 هزار و 78 نفر در بلژیک 11 میلیون نفری به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بلژیک در پایان هفته محدودیت‌های کرونایی را افزایش می‌دهد.

گیل خبر/ به گزارش عصر ایران، بلژیک محدودیت‌های جدید کرونایی را تا پایان هفته افزایش می‌دهد و برای جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان به کرونا اجازه تشکیل اجتماعات بیش از 4 نفر را نخواهد داد.

"الکساندر دی کرو" نخست وزیر جدید بلژیک که 5 روز پیش وارد دفتر نخست‌وزیری شد در یک کنفرانس خبری گفت: می‌دانم که مردم بلژیک از محدودیت‌ها خسته شده‌اند اما آنها برای جلوگیری از تعطیلی‌های مجدد مجبور به رعایت قوانین جدید هستند.

بلژیک در 16 ماه گذشته دولت نداشته است و تمام مذاکرات مقامات این کشور برای تشکیل دولت بی‌نتیجه بوده است. بسیاری از بلژیکی‌ها نداشتن دولت را عامل افزایش کرونا در ماه‌های گذشته عنوان کرده و به همین دلیل مقامات را سرزنش کرده‌اند.

به گزارش رویترز، "فرانک وندربروک" وزیر بهداشت بلژیک در این باره گفت: مردم بلژیک از روز جمعه نباید در اجتماعاتی بیش از سه نفر جمع شوند و باید فاصله اجتماعی خود را با افراد حدود 3 نفر حفظ کنند.

امکان تجمع بیش از 4 نفر در خانه وجود ندارد و گروه‌های بیش از 4 نفر حق نشستن بر سر یک میز در کافه یا رستوران‌ها را نخواهند داشت. بارها نیز در ساعت 11 شب تعطیل خواهند شد.

تا پیش از این بلژیکی‌ها می‌توانستند در گروه‌های 5 نفره و بدون رعایت فاصله اجتماعی یکدیگر را ببینند و در گروه‌های 10 نفره در رستوران یا بار کنار هم بنشینند.

"وندربروک" وزیر بهداشت بلژیک گفت: ما می‌دانیم مردم خسته‌اند اما می‌خواهیم برای فرزندان تلاش کنیم تا بتوانند به مدرسه بروند، مشاغل به کار خود ادامه دهند و مردم بیکار نشوند.

براساس آمار حدود 10 هزار و 78 نفر در بلژیک 11 میلیون نفری به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که با توجه به جمعیت یکی از بیشترین مرگ‌و‌میرهای جهان است.

متوسط شمار مبتلایان جدید از سه‌شنبه هفته گذشته  تا کنون حدود 2300 نفر بوده است.  

پذیرش در بیمارستان‌های این کشور و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید نیز که خانه اتحادیه اروپا و مقر اتحادیه نظامی ناتو است نیز در حال افزایش است.

در برلین آلمان چه می‌گذرد؟
تجمع مردم در کافه و رستوران‌های برلین آلمان نیز باعث ایجاد محدودیت‌های جدید در این شهر آلمان شده است.

پایتخت آلمان روز سه شنبه محدودیت های جدیدی را برای رفت وآمد به رستوران  و کافه‌ها در نظر گرفت تا از شیوع بیشتر ویوس کرونا بکاهد.

"مایکل مولر" شهردار آلمان در این باره گفت: کارشناسان در مورد شیوع ویروس کرونا به گروه‌های پرخطری اشاره کرده‌اند که بدون رعایت فاصله اجتماعی در فضاهای بسته جمع می‌شوند.

مولر به خبرنگاران گفت: این هشدار نشان داد که ما باید سریع عمل کنیم. وی افزود: این اقدامات برای جلوگیری از تعطیلی‌های گسترده در پایتخت آلمان و سر پا ماندن بسیاری از کلوپ‌های این شهر لازم است.

از تعطیلات آخر هفته جاری تا پایان ماه اکتبر 10 آبان، رستوران و کافه‌ها باید بین ساعت 11 شب تا 6 صبح به وقت محلی بسته باشند. در این تاریخ فروش نوشیدنی‌های الکلی در پمپ‌های بنزین نیز ممنوع خواهند شد.

علاوه بر این مردم اجازه اجتماع بیش از 10 نفر در داخل خانه‌های خود را نخواهند داشت. پیش از این آنها می‌توانستند در قالب گروه‌های 25 نفره در خانه‌های هم جمع شوند.

شهر 3.8 میلیون نفری برلین آخرین پایتخت اروپایی است که تصمیم به اعمال محدودیت‌های بیشتر برای مقابله با شیوع کرونا گرفته است. مراکز بانکی فرانکفورت نیز قوانین سخت‌گیرانه‌تری را در روز سه شنبه اعلام کرده‌اند.

مادرید اسپانیا به عنوان یکی از مراکز شیوع کووید 19 نیز موج دوم تعطیلی‌ها را اعمال کرده و پاریس پایتخت فرانسه هم باشگاه‌ها و بارها را برای دو هفته تعطیل کرده است.

4 منطقه از 12 منطقه شهر برلین در رده پرخطرها قرار گرفته‌اند.

نمایندگان پارلمان آلمان نیز از روز سه شنبه موظف به پوشاندن دهان و بینی خود هستند.