نشریه سینمایی «استاکر» درحالی فهرست صد فیلم «معمایی» تاریخ سینما را اعلام کرد که در آن نام سه فیلم از اصغر فرهادی به چشم می خورد.

گیل خبر/ به گزارش خبرگزاری صبا: نشریه سینمایی «استاکر» درحالی فهرست صد فیلم «معمایی» تاریخ سینما را اعلام کرد که در آن نام سه فیلم از اصغر فرهادی به چشم می خورد.


نشریه سینمایی اینترنتی استاکر (Stacker) روز جمعه ۲۵ سپتامبر با جمع آوری داده های اطلاعاتی مختلف از امتیاز فیلم ها در وبسایت IMDb گرفته تا نمره منتقدان به فیلم ها در وبسایت متاکریتیک، دست به انتخاب صد فیلم برتر «معمایی و مرموز/mystery» تاریخ سینما زد.

در این فهرست صد فیلم برتر «معمایی» تاریخ سینما، رتبه اول تا دهم به ترتیب به فیلم های «پنجره عقبی» آلفرد هیچکاک، «سرگیجه» آلفرد هیچکاک، «همشهری کین» اورسن ولز، «روانی» آلفرد هیچکاک، «شهر اشباح» هایائو میازاکی، «سه رنگ: قرمز» کیشلوفسکی، «راشومون» آکیرا کوروساوا، «مرد سوم» کارول رید و «غرامت مضاعف» بیلی وایلدر تعلق گرفت.

از نکات این فهرست می توان به حضور سه فیلم «درباره الی»، «گذشته» و «چهارشنبه سوری» هر سه ساخته اصغر فرهادی در میان صد فیلم «معمایی» تاریخ اشاره کرد. بنا به این رتبه بندی، فیلم «درباره الی» فرهادی با کسب ۹۱ امتیاز از سایت «استاکر» پایین تر از «پرندگان» هیچکاک و بالاتر از «ربکا» دیگر ساخته هیچکاک در جایگاه بیست و ششم قرار گرفت. «گذشته» فرهادی نیز که اولین فیلم این کارگردان در خارج از خاک ایران است پایین تر از فیلم «مکالمه» کوپولا و بالاتر از «رودخانه مرموز» ایستوود جایگاه چهل و چهارم این فهرست را کسب کرد. دیگر فیلم فرهادی یعنی «چهارشنبه سوری» نیز جایگاه پنجاه و هشتم این فهرست را از آن خود کرد.

از دیگر آثار شاخص حاضر در این لیست می توان به «محله چینی ها» رومن پولانسکی، «زندگی دیگران» فلوریان هنکل فون، «آرزوی های بزرگ» دیوید لین، «مظنونین همیشگی» برایان سینگر، «جاده مالهالند» دیوید لینچ و «خداحافظی طولانی» آلتمن اشاره کرد.