معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به آغاز سیر نزولی کرونا در کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: برای برگزاری کنکور پروتکل‌های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده و حدود ‌7000 نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ها آماده‌اند.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، با تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: خوشبختانه در سطح کشور روزبروز شاهد هستیم که رعایت پروتکل‌ها به خوبی انجام می‌شود و میزان استفاده از ماسک در کشور روند قابل قبولی دارد، اما ما هنوز انتظار داریم که بیشتر شود. از مردم خواهش می‌کنیم که به‌ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی بسیار مراقب باشند. یادمان باشد که هم استفاده از ماسک مهم است و هم فاصله‌گذاری، هر دو باید باهم انجام شوند.

آغاز روند نزولی کرونا در کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی
وی افزود: هفته‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. روند بیماری در کشور خیزی برداشت و میزان بیماری و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ و میر افزایش یافت. با تلاش همکارانم در سراسر کشور و البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث شد که خوشبختانه این شیب صعودی و خیز بیماری دارد سیر نزولی طی می‌کند که امیدوارم ادامه یابد.

به گفته رییسی، طبق آخرین بررسی‌هایی که انجام دادیم میزان بستری در بیمارستان‌ها در استان‌های مختلف در حال کاهش است. البته به این معنا نیست که وضعیت‌مان خوب و سفید شده است، بلکه ثابت شده است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جدی گرفتن ویروس، ارتباط مستقیمی با میزان و روند بیماری در سطح کشور دارد. هرچه بیشتر پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری را رعایت کنیم، قطعا میزان مبتلا و بستری در بیمارستان‌ها و بعد از آن میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد. دو هفته بعد از رعایت پروتکل‌ها، سیر نزولی رخ می‌دهد.‌ در حالیکه در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، دو هفته بعد شاهد خیز بیماری خواهیم بود که یک هفته بعد از آن بستری در بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد و یک ماه بعد هم میزان مرگ و میر بالا می‌رود. بنابراین بعد از اینکه دو تا سه هفته پروتکل‌ها را رعایت کنیم، اثر آن را می‌بینیم.

ابلاغ پروتکل‌های سختگیرانه برای برگزاری کنکور سراسری
رییسی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌ها توسط مردم باعث شد که اثر آن را ببینیم و روند بستری در بیمارستان‌ها سیر ملایم‌تری را طی می‌کند و البته هنوز برخی استان‌ها بسیار درگیر هستند، گفت: در عین حال کنکور و ماه محرم را پیش رو داریم. برای برگزاری کنکور پروتکل‌های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده و حدود ‌7000 نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ها آماده‌اند. امروز با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور جلسه داشتیم و این افراد را توجیه و هماهنگ کردیم.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه انشالله شاهد کنکور ایمنی خواهیم بود، گفت: خانواده‌ها با اطمینان و خیال راحت باشند. باید دانش‌آموزان را از نظر روحی و روانی حمایت کنید تا با خیال راحت در کنکور حاضر شوند. اتفاقا مهم‌ترین نگرانی ما تجمع والدین پشت در مراکز برگزاری کنکور است که نباید اتفاق بیفتد.

برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع
وی با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم محرم نیز گفت: انشالله مراسم‌هایی برگزار خواهد شد و این بزرگداشت انجام می‌شود، اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی. تاکید می‌کنم که برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است. این را رعایت کنید. اگر کوچکترین غفلتی انجام شود، آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده از بین می‌رود و شاهد خیز بیماری و افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

خواهش می‌کنم که به دقت پروتکل‌ها را اجرا کنند و طرح «هر خانه - یک حسینیه» را اجرا کنیم و هر کس در خانه خودش پای تلویزیون بنشیند و در خانه عزاداری کنند. باید این جمله مد نظرمان باشد که اگر ما باعث شویم که یکی از عاشقان امام حسین(ع) تب کند، ما مقصریم. باید همه دست در دست هم دهیم که کمتریم میزان بیماری را داشته باشیم.

رییسی همچنین اظهار کرد: فصل پاییز و سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا هم اضافه شود و به همین دلیل باید به نحوی عمل کنیم که رعایت فاصله‌گذاری و شستن دست به صورت یک سبک زندگی شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code