هیات های مذهبی سه شهر جنوب کشور:
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ چاپ

با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و همزمانی این ایام با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی سه هیئت مذهبی از شهرهای مختلف کشور با صدور بیانیه‌هایی بر اجرای مراسم سوگواری بدون تجمع عزاداران تاکید کردند.


هیات زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) دزفول تاکید کرد: امسال پایان عزاداری 1400 ساله اباعبدالله نیست و شرایط موجود براساس عقل و شرع حکم می‌کند تا بفکر جان خود و خانواده‌ها بوده و به این طریق هم عزاداری باشکوهی از طرق فضای مجازی برگزار و هم از طرفی نذورات همه ساله هیئت ادا خواهد گردید.
این هیئت در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای هیئت امنا تاکید کرد: برنامه عزاداری فقط با حضور مداح هیئت، بصورت مستقیم و بمدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی پخش خواهد شد.
در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای هیئت امنا زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) آمده است: امسال محرم هیچ برنامه‌ای مبنی بر عزاداری جمعی اعم از شبهای محرم و روز‌های تاسوعا و عاشورا، در محل هیئت برگزار نخواهد گردید. (حتی اگر همه هیئت‌ها فعالیتهای خود را مانند هر سال داشته باشند)
در دهه اول شبهای محرم طبق ساعتی که در آینده اعلام خواهد گردید برنامه عزاداری فقط با حضور مداح هیئت، بصورت مستقیم و بمدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی پخش خواهد گردید.
بمنظور تعظیم شعائر به ساحت مقدس اباعبدالله مانند همه ساله، هر شب صدای مداحی از طریق بلندگوهای هیئت بصورت ملایم پخش خواهد گردید، اما بعلت جلوگیری از ازدحام مردم و رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، دربهای حسینیه بسته و هیچگونه پذیرایی انجام نخواهد پذیرفت.


در این صورتجلسه یادآور شده نذورات هر ساله هیئت بصورت خام بسته‌بندی و بصورت بسته معیشتی بین خانواده‌های مستمندی در ضیافتهای اباعبدالله ارتزاق می‌کردند تقسیم خواهد گردید و ضمن تشکر ویژه از همه دوستان و عزیزانی که همه ساله ما را در عزای سالار شهیدان همراهی می‌نمودند، خواهشمندیم کمک‌ها و نذورات خود اعم از گوشت، برنج، روغن، ماکارونی، شکر و... را تحویل هیئت امنا فرمائید.
هیات زنجیرزنان حضرت سبزقبا(ع) دزفول در پایان یادآور شد: ان‌شاءالله به شرط حیات، سال آینده با برطرف شدن ویروس کرونا و فضایی آکنده از معنویت عزاداری اباعبدالله‌الحسین را با شور خاصی و بهتر از هر سال برگزار نموده و امسال را جبران خواهیم نمود.

هیئت امنای مساجد حسینیه‌ها و زنجیرزنی و سینه‌زنان بهبهان وحومه:عزاداری جمعی نداریم/ (اباعبدالله به کشتن مردم راضی نیست


هیئت امنای مساجد حسینیه‌ها و زنجیرزنی و سینه‌زنان بهبهان وحومه نیز در صورتجلسه نهایی گردهمایی اعضای خود تاکید کرد:امسال محرم هیچ برنامه‌ای مبنی بر عزاداری جمعی اعم از شبهای محرم و روز‌های تاسوعا و عاشورا، در محل هیئت‌ها وخیابانها یا مساجد برگزار نخواهد شد. (حتی اگر همه مسئولین دستور بدهند مردم شرکت نمی‌کنند... اباعبدالله به کشتن مردم راضی نیست)
در ادامه این صورتجلسه آمده است:در دهه اول شبهای محرم طبق ساعتی که در آینده اعلام خواهد گردید برنامه عزاداری فقط با حضور مداحان وهیئت‌ها، بصورت مستقیم و تکی از بلندگو به مدت نیم ساعت از طریق اینستگرام و فضای مجازی واتساپ وتلویزیون استانی پخش خواهد گردید.
بمنظور تعظیم شعائر به ساحت مقدس اباعبدالله مانند همه ساله، هر شب صدای مداحی از طریق بلندگوهای هیئت بصورت ملایم پخش خواهد گردید، اما بعلت جلوگیری از ازدحام مردم و رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، دربهای حسینیه‌ها و مساجد و امامزاده‌ها بسته و هیچگونه پذیرایی انجام نخواهد پذیرفت. واز مداحان علاقمند خواهشمندیم اگر دوست دارند بیایند آزمایش دهند تا روزی چند نفر مشخص کنیم تا نوحه بخوانند.


نذورات هرساله مردم ومحله‌های قدیمی و هیئت هی رسمی بصورت خام بسته‌بندی و بصورت بسته معیشتی بین خانواده‌های مستمندی که هر ساله در ضیافت‌های اباعبدالله ارتزاق می‌کردند تقسیم خواهد گردید واز این رو ضمن رعایت بهداشت از قتل وعام مردم وکشتار جمعی بدلیل کرونا جلوگیری مینماییم.
در پایان صورت جلسه هیئت امنای مساجد حسینیه‌ها و زنجیرزنی و سینه‌زنان بهبهان وحومه مردم بهبهان با تاکید براینکه تا پایان محرم وصفر هیچ‌گونه مراسمی ندارند،آمده است: ضمن تشکر ویژه از مردم شهید پرور بهبهان و همه دوستان و عزیزانی که همه‌ساله ما را در عزای سالار شهیدان همراهی می‌نمودند، خواهشمندیم کمک‌ها و نذورات خود اعم از گوشت، برنج، روغن، ماکارونی، شکر و... را تحویل هیئت امنای محل خود دهید تا آنها خودشان به اهالی محل تحویل دهند.ان‌شاءالله به شرط حیات، و رفع قضا و بلا از شهرمان سال آینده با برطرف شدن ویروس کرونا و فضایی آکنده از معنویت عزاداری اباعبدالله‌الحسین را با شور خاصی و بهتر از هر سال برگزار نموده و امسال را تلافی خواهیم نمود.امیدواریم بقیه شهرستانهای کشور بویژه استان خوزستان و هیئت‌های فعال دیگر نقاط هم رعایت نمایند.


مداحان بوشهری: امسال عزاداری محرم نداریم/ ابهت مراسم عزاداری ائمه را نشکنیم
برخی از مداحان بوشهر نیز با اشاره به شیوع کرونا و خطرات تجمع تاکید کردند: در راستای حفظ سلامت مردم، در محرم امسال امکان برگزاری مراسم عزاداری خصوصا سینه‌زنی سنتی بوشهر وجود ندارد.
"مصطفی گراشی" از مداحان سینه‌زنی سنتی بوشهر در مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت: در شرایطی که فریضه بسیار مهم حج به دلیل بیماری تعطیل گردیده، برگزاری مراسم روضه‌خوانی توجیهی ندارد... ما چنانچه مصر به برگزاری سینه‌زنی و عزاداری باشیم، خواهیم دید که با عدم حضور مردم مواجه شده و عاقلانه این است که ابهت مراسم عزاداری ائمه را نشکنیم.

سیرهً اهل‌بیت، خواهان سلامت روح و روان بشریت است
"حمید دشتی‌فرد" از نوحه‌خوان‌های بوشهری هم گفت: اساسا عزاداری در ماه محرم، به خودی خود هدف نیست بلکه ابزاریست برای رسیدن به اهداف بلند حضرت سید شهدا علیه‌السلام. ضمن اینکه سیرهً اهل‌بیت، خواهان سلامت روح و روان بشریت است و قدر مسلم با توجه به شرایط حاکم بر جهان و همین‌طور دیار ما بوشهر، که سلامتی مردم از خطر ویروس مرگبار کرونا تهدید می‌شود، هیچ توجیهی برای انجام مراسمات محرم وجود ندارد.

مگر می‌شود بُر سینه و گُر دمام تشکیل داد و فاصله اجتماعی را رعایت کرد؟
خشایار شاهینی، مداح و مسئول هیئت سیدالشهداء برگزار‌کننده آیین‌های مذهبی بوشهری در تهران هم با اشاره به اینکه هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، گفت: در مقام یک خادم و ذاکر اهل‌بیت(ع) اعتقاد دارم امکان رعایت پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مجالس عزاداری سنتی بوشهری وجود ندارد. اصلا مگر می‌شود بُر سینه و گُر دمام تشکیل داد و فاصله اجتماعی را رعایت کرد؟


وی ادامه داد: رعایت حفظ جان انسان‌ها و اهمیت آن در مصحف شریف اشاره و تاکید شده است، اما برگزاری مجالس عزاداری یک امر مستحب است. مستحب را می‌توان به تاخیر انداخت اما برای رعایت نکردن واجب، چه پاسخی می‌توان در پیشگاه ربوبی داشت؟ از آنجا که هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، اجازه دهیم مراسم عزاداری امسال برگزار نشود، اما سال آینده با شور بیشتر و با حضور همه عاشقان اهل‌بیت(ع) برگزار شود نه با عکس و مراسم یادبود عزاداران امام حسین.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code