بنیاد نوبل که برگزاری مراسم سالانه اعطای جایزه نوبل را مدیریت می‌کند، روز گذشته از لغو برگزاری این مراسم در دسامبر سال جاری میلادی به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.

گیل خبر/ به گزارش مهر به نقل از فیز، البته لغو برگزاری مراسم حضوری اعطای جایزه نوبل به معنای عدم اعطای جایزه مذکور به برگزیدگان نیست و بنیاد نوبل تصریح کرده که امسال این کار به شیوه‌هایی جدید انجام می‌شود.

این اولین بار از سال ۱۹۵۶ بدین سو است که مراسم حضوری اعطای جایزه نوبل لغو شده و برگزار نمی‌شود. در آن سال این مراسم حضوری لغو شد تا نیازی به دعوت از سفیر شوروی به مراسم نباشد. در سال ۱۹۵۶ شوروی به علت مقابله با انقلاب مجارستان مورد انتقادهای شدید قرار گرفته بود. در بخشی از بیانیه بنیاد نوبل در این زمینه آمده است: امسال سال خاصی است و همگان باید با فداکاری خود را به طور کامل با شرایط جدید منطبق سازند.

برندگان جایزه نوبل معمولاً در رشته‌های فیزیک، پزشکی، شیمی، ادبیات، صلح و اقتصاد از ۵ تا ۱۲ ماه اکتبر معرفی شده و سپس مراسم اعطای جایزه به افراد برگزیده در رشته‌های مختلف علمی در هفته نوبل در ماه دسامبر در استکهلم پایتخت سوئد برگزار می‌شود.

تعداد حضار این مراسم معمولاً به ۱۳۰۰ نفر بالغ می‌شود و بدیهی است که در شرایط شیوع ویروس کرونا گردهمایی این چنینی بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به بیمار شدن صدها نفر شود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code