گیل خبر/ یک روانشناس گفت: بدون تردید آرامش اولین شرط روان سالم است و در سایه آن می‌توان به شکل متعادلی به سایر امور زندگی و پیشرفت هم رسید.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سیروس مرادی‌زاده با اشاره به این‌که سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی بوده و تاثیر آن بر چگونگی تفکر، احساس و عمل فرد است، اظهار کرد: سلامت روان تعیین می‌کند ما چگونه استرس را اداره کرده و درارتباط با دیگران و انتخاب‌هایمان کمک کرده و در هر مرحله از زندگی مهم است.

وی با اشاره این‌که سازمان جهانی بهداشت که هدف خود را دستیابی به عالی‌ترین سطح ممکن بهداشت برای همه مردم تعیین کرده، در اساسنامه خود در تعریف سلامت می‌گوید: «منظور از سلامت، حالت رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی است، نه صرفاً فقدان بیماری»، عنوان کرد: براساس این تعریف، فردی دارای سلامت روان است که «توانمندی‌های خود را بشناسد و توانایی مقابله با استرس‌های روزمره را داشته باشد و به شکل مفید و مؤثری در جامعه مشارکت و فعالیت داشته باشد.»

مرادی‌زاده با اشاره به این‌که براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، منظور از سلامت فقط بیمار نبودن نیست، اما هیچ راهکاری درباره اینکه چگونه می‌توان در تمام زمینه‌های جسمانی، روانی و اجتماعی رفاه را به دست آورد، ارائه نشده‌است، عنوان کرد: البته پژوهشگران و محققان در هر دو میدان؛ یعنی بهداشت جسم و روان گام‌های جدی برداشته‌اند.

اگر بخواهیم تعریفی سخت‌گیرانه برای روان سالم مطرح کنیم باید فردی را در نظر بگیریم که از هر نظر هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشد و در شرایطی هم که در معرض استرس‌های گوناگون قرار می‌گیرد حتی به‌طور موقت، دچار مشکل نشود.

وی با اشاره به این‌که چنین افرادی علاوه‌بر اینکه از کیفیت زندگی خوبی برخوردارند و به خوبی زندگی می‌کنند، باید به سایر افراد در داشتن زندگی خوب کمک ‌کنند در حالی‌که در جامعه امروزی کمتر کسی‌را می‌توان یافت که با این تعریف، روان سالمی داشته باشد، عنوان کرد: بیشتر افراد در برخورد با مسائل روزمره زندگی، علاوه‌بر اینکه مشکلاتی با شدت‌های مختلف را تجربه می‌کنند، دچار استرس‌ نیز می‌شوند که برخی‌از این مشکلات، زودگذر هستند و برخی نقشی ماندگارتر دارند.

مرادی‌زاده با اشاره به این‌که اگر دچار مشکلات روانی شوید، تفکر، خُلق و خو و رفتار شما را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد، ادامه داد: عوامل بسیاری در مشکلات روحی و روانی مؤثرند که ازجمله آن‌ها می‌توان به عوامل بیولوژیکی، مانند ژن‌ها یا مواد شیمیایی مغز، تجربه‌های زندگی ازجمله تروما و سابقه خانوادگی مشکلات روحی و روانی اشاره کرد.

این روان‌شناس تأکید کرد: مشکلات روحی و روانی رایج‌اند اما کمک برای بهبود آن‌ها نیز در دسترس است و افراد مبتلا به مشکلات روحی و روانی می‌توانند بهتر و در بسیاری از موارد کاملاً بهبود یابند.

وی افزود: یک سری از احساسات یا رفتارها خوردن یا خوابیدن بیش از حد یا خیلی کم، دوری از مردم و فعالیت‌های معمول، داشتن انرژی کم و یا نداشتن انرژی، احساس پوچی یا بی‌حسی،  داشتن درد غیرقابل توضیح، احساس درماندگی و یأس، سیگار کشیدن، مصرف الکل یا استفاده از مواد مخدر بیشتر از حد معمول، احساس گناه، فراموشکاری، شک، عصبانیت، ناراحتی، نگرانی و یا اضطراب،  فریاد یا پرخاشگری با خانواده و دوستان،  تجربه نوسانات خُلقی شدید که باعث مشکلات در روابط می‌شود، داشتن افکار و خاطرات مداوم که نمی‌توانید از سر خود بیرون کنید، شنیدن صدا و یا باور چیزهایی که درست نیست، فکر کردن به آسیب به خود و یا به دیگران و خودکشی،  ناتوانی در انجام کارهای روزانه مانند مراقبت از کودکان خود و یا رفتن به محل کار یا مدرسه مشکلات روحی و روانی رایج اند، اما کمک برای بهبود آن ها نیز در دسترس است.

مرادی‌زاده با اشاره به این‌که بدون تردید آرامش اولین شرط روان سالم است و در سایه آن می‌توان به شکل متعادلی به سایر امور زندگی و پیشرفت هم رسید، عنوان کرد: البته منظور از آرامش، آرامش نسبی و نداشتن دغدغه‌های متعدد و گاه فلج‌کننده است.

این روان‌شناس بیان کرد: در دنیای امروز، هیچ‌کس بدون دغدغه و گرفتاری نیست اما نکته مهم این است که فرد بتواند به درستی شرایط را ارزیابی و برای رفع و کاهش این نگرانی‌ها اقدام کند و در صورتی هم که مشکلات قابل‌ حل نیستند به‌گونه‌ای با آن‌ها کنار بیاید، نه اینکه گرفتاری‌ها، عملکرد و زندگی او را تحت‌تأثیر قرار دهند و باعث سلب آرامش از او شوند.

وی با اشاره به این‌که از دیگر ویژگی‌های مهم سلامت روان، توانایی کنترل و بروز مناسب احساسات و هیجان‌هاست، عنوان کرد: بروز احساسات باید به‌گونه‌ای باشد که از یک طرف فرد نخواهد احساس‌هایش را سرکوب کند و از طرف دیگر، مهارگسیخته آن‌ها را بروز ندهد، همچنین انتظار می‌رود ذهن سالم بتواند محیط پیرامون خود را به‌درستی ادراک کند.
مرادی‌زاده عنوان کرد: انسان به کمک حواس پنجگانه جهان را درک می‌کند، درکی که با واقعیت بیرونی هماهنگ است؛ چیزی نه بیشتر و نه کمتر از آن.

این روان‌شناس با اشاره به این‌که یکی دیگر از خصوصیات ذهن سالم، شناخت است، عنوان کرد: منظور از شناخت، مجموعه‌ای از توانایی‌های مغز شامل هوشیاری، توجه و تمرکز، حافظه، زبان و... است که هر فردی با توجه به شرایط خود از آن بهره‌مند است، سالم بودن این توانایی‌ها تأمین‌کننده و نشانگر بخشی‌از سلامت روان ما هستند.

بررسی رفتار، عینی‌ترین روشی است که با ارزیابی آن می‌توان درباره سلامت روان افراد اظهارنظر کرد، بنابراین داشتن رفتاری متناسب با شرایط پیرامونی از اصلی‌ترین خصوصیت‌های نشانگر سلامت روانی افراد است.

برای حفظ بهداشت روانی مثبت راه‌هایی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به گرفتن کمک‌های حرفه‌ای مانند ارتباط با دیگران، مثبت بودن، از لحاظ جسمی فعال بودن، کمک به دیگران، خواب کافی و مهارت‌های در حال توسعه مقابل اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code