بیست و هفتمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا با اصحاب رسانه امروز (سه‌شنبه ۲۰ خرداد ماه) برگزار شد.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا، سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: برخی خانواده‌های جانباختگان با دادستان نیروهای مسلح دیداری داشته‌اند و در این پرونده تاکنون ۶ نفر از عوامل ذیربط بازداشت شده‌اند که سه نفر با قرار تامین آزاد شده و سه نفر دیگر در بازداشت هستند.

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در بیست و هفتمین نشست خبری خود گفت: ‌بخش قضایی پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به عهده  قوه قضاییه و مشخصا سازمان قضایی نیروهای مسلح است. به محض وقوع حادثه دستوراتی صادر شد و در سازمان قضایی نیروهای مسلح شعبه ویژه ای تعیین شد.
وی ادامه داد: از ناحیه سازمان نیروهای مسلح اعلام شد که خانواده جانباختگان می توانند به سازمان قضایی مراجعه کرده و شکایت کنند که 70 خانواده تا امروز شکایت خود را اعلام کرده اند. این در حالی است که برخی از خانواده ها با دادستان نیروهای مسلح دیداری داشته اند و در این پرونده تاکنون ۶ نفر از عوامل ذی ربط بازداشت شده اند که سه نفر با قرار تامین آزاد شده و سه نفر دیگر در بازداشت هستند.

جریانات سیاسی پرونده طبری را دستمایه تسویه حساب‌های گروهی قرار ندهند

اسماعیلی با اشاره به رسیدگی به پرونده طبری و متهمان دیگر این پرونده گفت: رسانه‌ها، جریانات سیاسی و اشخاص مختلف، این پرونده را دستمایه و بهانه‌ای برای تسویه حساب‌های شخصی و گروهی قرار ندهند و از تخریب دیگران بپرهیزند.

وی افزود: حتی نسبت به متهمان اجازه دهند رسیدگی قضایی انجام و حکم قانونی صادر شود زیرا تخلف و جرم در قوه قضاییه یک حادثه و استثناء نه یک رویه است.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به تحول در قوه قضاییه اظهار داشت: تحول ارکان متعددی دارد که اصلاح رویه ها و ساختارها، شفافیت، فساد ستیزی سه ضلع مهم تحول است.

اسماعیلی اضافه کرد: در خرداد ماه مصادیق برجسته ای از این موارد در حوزه تحول قوه قضاییه شاهد بودیم؛ صدور بخشنامه نحوه رسیدگی به جرایم سیاسی، اعلام عملکرد حساب های قوه قضاییه، رسیدگی به پرونده اتهامی طبری و همدستان وی مصادیق تحول در دستگاه قضایی است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: خوشحالیم که در آستانه هفته قوه قضاییه سربلند به مردم اعلام کنیم که در عمل به وعده هایمان صادق هستیم. امروز برخورد با مفاسد وظیفه قانونی و وعده ما به مردم بود و این مهم را بدون تبعیض اجرا می کنیم.

تصمیم گیری برای آزادی زندانیان با قوه قضاییه است
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آزادی «مایکل وایت» و نقش قوه قضاییه گفت: موضوع آزادی این زندانی تبعه آمریکا در جمهوری اسلامی ایران، اقدامی انسان دوستانه در چارچوب مقررات قضایی با عنایت به مصالح عمومی کشور با ورود شورای عالی امنیت ملی انجام شد.
وی ادامه داد: مساعدت ما به رهایی هموطنان ما از زندانهای آمریکا کمک می کرد از این رو قوه قضاییه با هماهنگی بین قوا و نظرات کارشناسی دبیرخانه عالی شورای امنیت ملی با آزادی این تبعه آمریکایی موافقت کرد.
اسماعیلی افزود: این پرونده شاکی خصوصی داشت که با پرداخت غرامت، رضایت شاکی خصوصی جلب شد. 
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این فرد به لحاظ بیماری ایدز که از قبل داشت و بیماری های دیگر،به گونه ای خدمات زندانیانی به او ارائه شد که روند بهبودی را طی کرد و با بهره مندی از ارفاقات قانونی آزاد شد.
اسماعیلی اظهار داشت: متولی زندان و زندانیان قوه قضاییه است و آقایان در بخشهای مختلف جایگاه خود و قوه قضاییه را بدانند و وعده آزادی همه اتباع بیگانه را ندهند زیرا تصمیم گیری برای آزادی زندانیان با قوه قضاییه است البته قوه قضاییه مصالح ملی، نظرات کارشناسی شورای عالی امنیت ملی و بخش های کارشناسی دولت را لحاظ می کند.

حکم اعدام برای جاسوس موساد و سیا
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر صدور حکم اعدام برای یک جاسوس گفت: سیدمحمود موسوی مجد هم به سرویس موساد و هم سیا وصل شده بود و در قبال دریافت دلارهای آمریکایی در حوزه های امنیتی به ویژه نیروهای مسلح از جمله سپاه قدس اطلاعاتی را در اختیار سرویس های جاسوسی قرار داده بود.
وی افزود: این فرد اطلاعات در مورد محل استقرار و رفت و آمدهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را در اختیار بیگانگان قرار داده بود که با حکم دادگاه به اعدام محکوم شد و اخیرا شعبه ١٩ دیوان عالی کشور اخیرا حکم اعدام را تایید کرده است و به زودی حکم اجرا می شود.

بازداشت ۶ نفر در پرونده هواپیمای اوکراینی

سخنگوی قوه قضاییه گفت:‌بخش قضایی پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به عهده  قوه قضاییه و مشخصا سازمان قضایی نیروهای مسلح است. به محض وقوع حادثه دستوراتی صادر شد و در سازمان قضایی نیروهای مسلح شعبه ویژه ای تعیین شد.
وی ادامه داد: از ناحیه سازمان نیروهای مسلح اعلام شد که خانواده جانباختگان می توانند به سازمان قضایی مراجعه کرده و شکایت کنند که 70 خانواده تا امروز شکایت خود را اعلام کرده اند. این در حالی است که برخی از خانواده ها با دادستان نیروهای مسلح دیداری داشته اند و در این پرونده تاکنون ۶ نفر از عوامل ذی ربط بازداشت شده اند که سه نفر با قرار تامین آزاد شده و سه نفر دیگر در بازداشت هستند.

برگزاری ۴٠ جلسه دادگاه برای محاکمه عیسی شریفی
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی گفت: در فرایند رسیدگی به پرونده تا امروز ۴٠ جلسه دادگاه برگزار شده و جلسات پایانی در هفته های آتی برگزار شده است
اسماعیلی اظهار داشت: دو متهم این پرونده همچنان در بازداشت هستند.

رئیس سازمان زندانها تغییر کرد
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز انتصابات جدید در قوه قضاییه را اعلام کرد و گفت: با گرامی داشت یاد حجت الاسلام والمسلمین خلفی که عهده دار معاونت قضایی قوه بود و در سال گذشته دعوت حق را اجابت کرد، از سوی ریاست قوه قضاییه حجت الاسلام مظفری که عهده دار شوراهای حل اختلاف بود به سمت معاونت قضایی قوه منصوب شد. 
اسماعیلی افزود: همچنین امیرحسین رحیمی به عنوان مشاور عالی رییس قوه و رابط قوه در امور نمایندگان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه منصوب شد.  
وی اضافه کرد: حجت الاسلام والمسلمین امینی که عهده دار معاونت منابع انسانی بود، مشاور قوه قضاییه شده است همچنین حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی که عهده دار معاونت فرهنگی قوه بود از این پس رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه که مرکب از شوراهای حل اختلاف و داوری و میانجی است، خواهد بود.
اسماعیلی اظهارداشت: محمدمهدی حاج محمدی که تاکنون معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران بود به عنوان رییس سازمان زندان‌ها منصوب شد و اصغر جهانگیر به عنوان مشاور رییس قوه و مسئول دفتر بازرسی قوه قضاییه انجام وظیفه می کند.

سازمان بازرسی کل کشور ادعای میرسلیم را بررسی می کند
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه میرسلیم از نمایندگان مردم تهران مدعی شده که یکی از روسای کمیسیون های مجلس سابق به میزان ۶۵ میلیارد تومان رشوه دریافت کرده؛ واکنش دستگاه قضایی به این موضوع چه بوده است، گفت: بلافاصله بعد از ادعای میرسلیم سازمان بازرسی کل کشور از ایشان دعوت کردند و مطالب ایشان را شنیدند و مدارک ایشان را اخذ کردند.
وی ادامه داد: دستور رسیدگی به این ادعا صادر شده و سازمان بازرسی کل کشور در حال بررسی است. البته این موضوع جدید است اما در پایان رسیدگی نتایج به سمع و نظر عزیزان خواهد رسید.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: افراد اگر از جرمی مطلع می شوند بهتر است به جای رسانه ای کردن موضوع به قوه قضاییه مراجعه کنند اما خود قوه قضاییه در این جرایم ورود کرده و با جدیت بررسی خواهد شد.

اشد مجازات برای پدر رومینا اشرفی

 اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درباره  پرونده قتل  رومینا گفت: هر نوع قتل اعم از فرزندکشی، همسرکشی یا مادر و پدرکشی جنایت است و با آن برخورد می شود.حتما اشد مجازات برای قاتل در پرونده های اینچنینی اجرا می شود. وی افزود: ما طرفدار عفو و گذشت اولیای دم هستیم و از آنها دعوت به عفو می کنیم.