وایتلی که اصالتا اهل اسکاتلند بود، در دوره کودکی برای بازی در فیلم سینمایی "آدم ربایان" اسکار گرفت.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، جان وایتلی، هنرپیشه هالیوودی که در خردسالی جایزه نادر اسکار را ازآن خود کرده بود، در 75 سالگی درگذشت. 

وایتلی که اصالتا اهل اسکاتلند بود، در دوره کودکی برای بازی در فیلم سینمایی "آدم ربایان" در سال 1953 اسکار گرفت.

خبر درگذشت وی توسط موزه اشمولیان در آکسفورد انگلستان اعلام شد. او در آنجا 38 سال به عنوان معلم و مورخ هنر فعالیت داشت.

 ویتلی در 8 سالگی به همراه همبازی اسکاتلندی اش وینسنت وینتر در نقش نوه هایی بودند که در سال 1900 پس از مرگ پدرشان توسط پدربزرگ و مادربزرگشان (دانکان مکرا و ژان اندرسون) در نوا اسکوشیا  نگهداری می شدند. آن دو در یک خانه ای متروکه نوزادی رها شده را می بینند و  تصمیم می گیرند که او را بزرگ کنند. این فیلم در زمان نمایش در آمریکا با عنوان "آدم رباهای کوچک" شناخته می شد.

وایتلی و وینتر  هردو برای بازی در این فیلم جایزه "اسکار خردسالان" را که جایزه ای نادر محسوب می شوند را دریافت کردند. این جایزه را اولین بار "شرلی تمپل" در سال 1934 دریافت کرد. "باب هوپ" این جایزه را "اسکارت"(به معنای اسکار کوچک) نامید. "هِیلی میلز" آخرین هنرپیشه خردسالی بود که این جایزه را در سال 1960 دریافت کرد. "میکی رونی" "دینا دوربن" "جودی گارلند" "مارگارت او براین" و "بابی دریسکول" ازجمله دریافت کنندگان این جایزه بوده اند.

خویشاوندان وایتلی اجازه ندادند او در مراسم اهدای جایزه اسکار سال 1954 حضور یابد ازینرو این جایزه برای او با پست ارسال شد.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code