گیل خبر/ حجت الاسلام شمس الدین امام جمعه بندر انزلی در خطبه های نماز جمعه این شهر در مورد انتخابات مجلس مطالب خود را بیان کرد.

وی در این خطبه با اشاره به شعار انتخاباتی «دوران ما» یکی از کاندیداها بیان داشت:برخی برای خودشان دوران سازی می‌کنند و به دنبال سناتوری هستند.

 

دلسرد شدن مردم و نیامدن آنها پای صندوق رای موجب انتخاب نماینده‌های ناکارآمد می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین  با تاکید بر اینکه دلسرد شدن مردم و نیامدن آنها پای صندوق رای موجب انتخاب نماینده‌های ناکارآمد می‌شود، تصریح کرد: وقتی میزان آرا پایین باشد با قانونی که نمایندگان در این دوره تصویب کرده‌اند تا با ۲۰ درصد آرا وارد مجلس شوند، یعنی در شهرستان انزلی از سی هزار نفر شرکت کننده اگر کسی بیست درصد رای بیاورد و هیچکدام از ویژگی‌های لازم را نداشته باشد و هشتاد درصد مردم او را قبول نداشته باشند به مجلس می‌رود و آمارها نشان می‌دهد حدود ۴۸درصد مردم بندرانزلی در انتخابات شرکت کرده‌اند که این خطاست و موجب می‌شود این مشکل همیشه وجود داشته باشد.

اعتبارات شهرهای مختلف استان را با انزلی مقایسه کنید

وی تاکید کرد: حضور گستردۀ مردم پای صندوق رای پشتوانه نماینده را بالا تر می‌برد و یک نماینده برای اینکه بتواند اثرگذار و فعال باشد و برای مردم شهر و کشور کار کند نیاز به پشتوانه رای دارد، اگر کسی با پشتوانه رای پایین برود به حرف او توجه نمی‌کنند و این موضوع در تقسیم امکانات و اعتبارات مشهود است؛ اعتبارات شهرهای مختلف استان را با انزلی مقایسه کنید، پروژه‌های نیمه تمام کهنی که در دوران فعلی هست، مسئله راه‌آهن، منطقه آزاد و اقتصاد راکد و همه‌ مشکلاتی که شما مردم خصوصا جوانان آنها را لمس کرده‌اید، همه‌ی این مشکلات با حضور حداکثری حل شدنی است.

 نماینده باید نسبت به مسائل ملی و بین المللی صاحب نظر، واقف و آگاه باشد

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه کار مجلس و نمایندگان به دو بعد ملی و حوزه انتخابیه تقسیم می‌شود، افزود: در بعد ملی و بین المللی نماینده باید نسبت به مسائل ملی و بین المللی صاحب نظر، واقف و آگاه باشد و به آن حوزه‌ها ورود کند و به حدی توانمند باشد که بتواند در مجلس جریان سازی کند؛ دیدید مسئله‌ای به اهمیت برجام را در مجلس فعلی با یک نشست و برخواست حل کردند و FATF و لوایح چهارگانه را با بدفهمی و فشارهایی که وجود داشت تصویب کردند در حالیکه همه موافق نبودند اما مخالفین نتوانستند جریان‌سازی و آگاهی بخشی کنند و جلوی این اقدامات ناصواب را بگیرند؛ حرف بزنند، پیشنهاد بدهند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه وظایف نمایندگان در حوزۀ انتخابیه‌شان به دو بخش قانونی و غیرقانونی تقسیم می‌شود، بیان کرد: مسئولیت قانونی نماینده نظارت بر روند امور در حوزۀ انتخابیه و مسئولیت غیرقانونی اش دخالت در امور و فعالیت‌های حوزه انتخابیه است؛ کاستی‌ها، نقایص و مشکلاتی که در بخش‌های مختلف وجود دارد از این دو حال خارج نیست یا نماینده مجلس دخالت در امور داشته و باید به بهترین وجه انجام میداده یا اینکه باید بر مجریان نظارت می‌کرده تا کار خوب انجام شود اما نتوانسته یا انجام نداده است.

مردم در انتخاب نمایندگان تنها به گرایش سیاسی و جناحی‌شان نگاه نکنند

خطیب جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه مردم در انتخاب نمایندگان تنها به گرایش سیاسی و جناحی‌شان نگاه نکنند، تصریح کردند: نگاه سیاسی و جناحی غیر عاقلانه است چون در جناح‌ها و گرایشهای مختلف انسان‌های توانمند و ناکارآمد وجود دارد و وابستگی به جریانات سیاسی دلیلی برای خوب یا بد بودن افراد نیست؛ گاهی اوقات رقبا علیه هم از این تعلقات سیاسی استفاده می‌کنند و می‌خواهند مردم را بدون تفکر و تعقل به سمت کارهای بی حاصل جریانی بکشند که اصلا درست نیست.

انسان متدین خودش و اطرافیانش در زمان انتخابات و حتی پس از رای آوردن از حدود الهی تعدی و تجاوز نمی‌کنند

وی تصریح کرد: نخستین ویژگی که باید توجه کنیم این است که نماینده متدین و انقلابی باشند؛ انسان متدین خودش و اطرافیانش در زمان انتخابات و حتی پس از رای آوردن از حدود الهی تعدی و تجاوز نمی‌کنند؛ یکی از کارهای خلافی که متاسفانه رواج دارد و هیچ برخوردی با آن ن

می‌شود خرید و فروش آرا است که به فتوای همه‌ی مراجع تقلید شرعا حرام است و هیچ توجیهی ندارد که کسی حتی برای حفظ نظام اسلامی رای بخرد.

این چه ولایتمداری است که راه به جوانان نمی‌دهند

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه ویژگی دیگر این است که معتقد به ولایت فقیه باشد و اعتقادش هم فکری و نظری باشد و هم التزام عملی، تصریح کرد: معتقد بودن به ولایت با صرف ادعا جور در نمی‌آید، وقتی رهبری می‌فرماید به جوانان میدان بدهید تا وارد عرصه شوند و مسئولیت ها را برعهده بگیرند، این چه ولایتمداری است که راه به جوانان نمی‌دهند و نمیگذارند نخبگان و جوانان تصدی امور کنند تا گردش نخبگانی در جامعه ایجاد شود.

برخی برای خودشان دوران سازی می‌کنند و به دنبال سناتوری هستند/ باید حواس مردم جمع باشد چه کسی برای رکورد زدن میاید و چه کسی برای خدمت کردن

خطیب جمعه بندرانزلی مطرح کرد: گاهی اوقات افراد کارآمدی فردی که ندارند هیچ پس از اینکه رای میاورند از همه‌ی توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و استعدادها استفاده نمی‌کنند و به دنبال تسویه حساب سیاسی با رقبای خودشان می‌روند.

وی تاکید کرد: برخی برای خودشان دوران سازی می‌کنند و به دنبال سناتوری هستند، این تفکر از کجا به نظام اسلامی آمده است؟ این تفکر نه با انقلاب و نه با راه شهید سلیمانی ها جور می‌باشد؛ سناتورهای رژیم گذشته پشت در جهنم نوبت نشسته اند شما در نظام اسلامی سناتورسازی می‌کنید؟ این خدمت به مردم، ولایتمداری و انقلابی‌گری نیست و باید حواس مردم جمع باشد چه کسی برای رکورد زدن میاید و چه کسی برای خدمت کردن.

مردم به تبلیغات و توصیه‌های سیاسی و اغواگرانه برخی گوش نکنند

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه این دوره در بین کاندیداها افراد مختلف، جوانانهای نخبه و افراد توانمند و مجربی در شهرستان تایید صلاحیت شده‌اند، تاکید کرد: مردم خصوصا جوان‌ها پیش از رای دادن با افراد آگاه و دلسوز مشورت کنند و به تبلیغات و توصیه‌های سیاسی و اغواگرانه برخی گوش نکنند؛ آگاهانه به کسی رای بدهید که به درد شهر شما و رفع مشکلات بخورد.

بعضی از ادارات و مجتمع‌های مسکونی حیات خلوت برخی‌ها برای رای آوردن و فعالیت های انتخاباتی شده است

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین متذکر شد: مسئولین و برگزار کنندگان انتخابات توجه داشته باشند برخی از عنوان‌های دولتی و عمومی برای تبلیغات انتخاباتی‌شان استفاده می کنند که خلاف قانون و حرام است و باید برخورد کنند، بعضی از ادارات و مجتمع‌های مسکونی حیات خلوت برخی‌ها برای رای آوردن و فعالیت های انتخاباتی شده، دستگاه قضائی و دستگاه اجرایی باید برخورد کند؛ ادارات حق ندارند برای افراد کار تبلیغاتی و انتخاباتی انجام دهند.

ائتلاف‌ها  نباید در جهت تقسیم قدرت منفعت باشد

خطیب جمعه بندرانزلی خطاب به کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اطرافیانشان متذکر شد: با نیت پاک و خالص و رای پاک برای رقابت انتخاباتی بیایید؛ تعدد کاندیداها خوب است اما تشتت آرا خوب نیست و آنهایی که زمینه رای ندارند و رای باطل کن هستند واقع بینانه به مسئله انتخابات نگاه کنند و به انتخاب اصلح ضربه وارد نکنند؛ ائتلاف‌ها نیز نباید در جهت تقسیم قدرت منفعت باشد؛ ستادها و اطرافیانتان را کنترل کنید که شور و نشاط انتخاباتی همراه با اخلاق و رعایت شئون اسلامی باشد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code