ناکارآمدی در مدیریت بحران؛
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ چاپ

گیل خبر/ سرویس شهری: وقوع برف نسبتا سنگین در رشت که طبق معمول موجب خسارت و هزینه برای مردم گیلان شد بار دیگر مدیریت شهری رشت را زیر سوال برد. 

شهرداری رشت از چند روز پیش از برف با اخبار مختلف از ادعای آمادگی این ارگان برای مدیریت بارش برف در پرتال خود و رسانه های نزدیک به شهردار خبر میداد.
هرچند برف امسال به نسبت سالهای 83 ، 86 و 95 سبک تر به نظر می رسید اما مشکلات کمتری را به همراه نداشت و شاید اگر از ابتدای کار شهروندان تنها به یاری همدیگر اکتفا می کردند چه بسا که شهر تا این اندازه زمینگیر نمی شد.

پیش از این شهردار رشت قول داده بود که انسداد مسیر در معابر نخواهیم داشت. ولی روز گذشته بسیاری از راه های اصلی تقریبا بسته بود و معاون خدمات شهری شهرداری از تردد خودرو با زنجیر چرخ در سطح شهر خرر می داد و در واقع بهتر بود که هیچ خودرویی حرکت نکند. انسداد معابر در رشت به گونه ای بود که شرکت توزیع برق نیز بزرگترین بهانه خود برای عدم حل سریع قطعی برق را پیاده روی کارکنانش و عدم دسترسی به نقاط حادثه دیده می داند.

مشخص نبود آن 1500 نیروی شهرداری که حاج محمدی برای خدمت رسانی وعده داده بود در شب وقوع برف کجا حضور داشتند؟ البته باید از همه نیروهای خدماتی شهرداری رشت به جهت کمک به کاهش مشکلات تشکر کرد. این که کارکنان حاضر باشند با وجود عدم پرداخت حقوق چند ماهه خود بازهم به خدمت رسانی ادامه دهند نشان می دهد که همچنان نسبت به شهر متعصب هستند. اگر مشکلی در مدیریت بحران برف وجود دارد به دلیل عملکرد ضعیف کسانی است که نحوه اقداماتشان منجر به افزایش بحران مدیریتی در شهر رشت شده است.

مردم رشت امروز بیش از گذشته به ناکارآمدی چنین مدیریتی واقف شده اند. شاید همین مساله بود که روز گذشته همزمان با راهپیمایی 22 بهمن شاهد اعتراض به عملکرد شهردار و مدیریت شهری رشت در میدان شهرداری بودیم، نکته ای که در شبکه های اجتماعی نیز خودش را به کرات نشان داد. به نظر می رسد مدیریت شهرداری که با عینک دودی سعی می کرد خود را نشان دهد به جایی رسیده که روز گذشته در پاسخ به سوال مجری صداوسیما می گوید که شارژ گوشیش خاموش شده و به این دلیل جوابگوی تماس نبوده است تا دیگر خود را کمتر آفتابی کند.

با همه این انتقادات به نظر می رسد مردم باید خود دست به کار شوند و به همدیگر کمک نمایند و به پاکسازی کوچه ها و معابر خود کمک کنند و در تردد با خودرو داخل شهر به سایر شهروندان یاری دهند چرا که ظاهرا در برابر مدیریت ضعیف شهردار و شورای شهر رشت تنها چاره کار خود مردم هستند که به یاری یکدیگر بشتابند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code