گیل خبر/ آیت الله رسول فلاحتی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهرستان رشت با اشاره به آغاز ماه رجب یعنی ماه دعا، نیایش و رابطه باخدا افزود: این دو ماه فرصتی است برای آماده شدن جهت ماه مهمانی خدا یعنی ماه رمضان لذا شایسته است که مسلمانان و شیعیان خود را برای مهمانی ماه خدا آماده کنند.

وی با اشاره به میلاد با سعادت امام محمد باقر علیه السلام گفت: امام محمد باقر (ع) بنیان گذار دانش دین در یک عالم کذایی آن دوره بودند و توانستند بخش های عظیمی از معارف دین و معارف قرآن را بر مسلمانان عرضه و بستر را برای دانشگاه عظیم اسلامی که امام صادق (ع) در آن قرار گرفت فراهم کنند.

نماز محل نیاز و بهترین زمان برای اجابت دعا بعد از نماز است

امام جمعه رشت با تأکید براثر دعا در زندگی انسان تصریح کرد: کسانی که بلافاصله بعد از نماز برمی خیزند، فرصت اجابت حاجت خود را از دست می دهد چراکه نماز محل نیاز است و بهترین زمان برای اجابت دعا بعد از نماز است یعنی زمانی که انسان باخدا سخن گفته و می تواند حاجت خود را از باری تعالی بخواهد.

فلاحتی با اشاره به اینکه امام صادق علیه السلام بنیان گذار رابطه وکالت بودند، گفت: این رابطه وکالت موجب شد تا ائمه معصومین که در زندان های دشمن قرار می گرفتند معارف دین را به مردم برسانند.

وی با اظهار تأسف از اینکه هنوز نظام اسلامی حقی را که باید به خانواده های جانبازان و شهدا بدهد نداده، تصریح کرد: در همین روسیه که مسلمان هم نیستند، خانواده های افرادی که در جنگ جهانی دوم شرکت کردند هنوز از نظام و حکومت آن ها بهره مند می شوند اما ما هنوز نتوانستیم در تراز جانبازان، آزادگان و ایثارگران قدم های شایسته ای برداریم.

امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه اگر مسؤولان نمی توانند مشکلات خانواده های ایثارگران، شهدا و جانبازان را برطرف کنند حداقل بااخلاق خوب و سعه صدر با آن ها برخورد کنند، گفت: امیدواریم که مسؤولان تلاش کنند تا از مشکلات خانواده های این عزیزان کاسته و دغدغه آن ها نیز کم شود.

فلاحتی با اشاره به رشادت های رزمندگا اسلام در عملیات والفجر ۱۰ افزود: صدام جنایتکار دید که مردم حلبچه به پاس حضور رزمندگان جلوی پای آن ها گاو و گوسفند خود را قربانی کردند، آنجا را بمباران کرد و با بمباران شیمیایی جان عزیزان ما را به صورت دردناکی گرفت اما این اتفاق دردناک، نیز مایه عزت و سرافرازی برای ایران اسلامی شد.

لزوم پاک سازی برخی روزنه ها در قوه قضائیه

وی با اشاره به انتصاب به جای سید ابراهیم رئیسی به مقام ریاست قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: امیدواریم نشستن بر کرسی منصب قضا توسط کسی که سال ها دارای تجربه در دستگاه قضا بوده و بر آن تسلط دارد نویدبخش رخدادهای جدیدی در دستگاه قضا باشد چراکه می دانیم در دستگاه قضا عده ای روزنه هایی را بلدند که بی گمان پاک سازی هایی در دستگاه های قضا را لازم و ضروری کرده است.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به اوج عظمت در دستگاه قضا فاصله های زیادی دیده می شود، گفت: باندهای بیرونی و داخلی، دور زدن ها را بلدند که باعث شده پرونده های به حق مردم طول بکشد ازاین رو علاوه بر لزوم پاک سازی، قضات ما باید در عین دقت سرعت را نیز رعایت کرده و از زد و بندها خود را دور کنند.

قضات باید عین قانون عمل کنند

فلاحتی با بیان این که قضات باید عین قانون را عمل کنند، افزود: امروز بخش های زیادی از گرفتاری های مردم در دستگاه قضایی باقی مانده که امیدواریم با این انتصاب از این گردنه های سخت نیز عبور کنیم.

امام جمعه رشت با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور محترم به گیلان بیان کرد: امیدواریم وعده ها و برنامه های ایشان محقق شود، ما نیز هر آنچه نیاز به بیان به ایشان بود مطرح کردیم که امیدواریم رسیدگی شده و مطالبات به حق مردم رسیدگی شود.

وی با اشاره به کمبود و نبود فضای بیمارستان دولتی در گیلان تصریح کرد: ما در مسئله کمبود و نبود فضای بیمارستان دولتی در رشت رتبه آخر را در کشور داریم و این یک فاجعه بزرگ است چراکه همه مردم توانایی رفتن به بیمارستان های خصوصی را نداشته و بیمه ها نیز پاسخگوی نیاز مردم نیستند.

فلاحتی با اشاره به مطالبه بیمارستان هزار تختخوابی افزود: مسئله پسماند یک فاجعه بزرگی برای استان و مشکلات این رودخانه ها یکی از معضلات استان بوده که خدا را شکر این مسائل نیز گفتمان مسؤولان شده و امیدواریم اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه دستگاه های نظارتی باید برای تحقق وعده ها و عملیاتی شدن آن ها نظارت و پیگیر باشند، تصریح کرد: راه آهن گیلان نیز به سراسر کشور متصل شد که این ازجمله اهداف نظام جمهوری اسلامی بوده و امیدواریم در چند سال آینده بندر انزلی به آستارا و کریدور کامل شمال به جنوب برقرار شود تا از طریق این فضای خوب شغلی، فرصت سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای استان گیلان با درایت و مدیریت فراهم شود.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه ما هر آنچه خواستیم فقط برای مردم بود، افزود: هر آنچه انجام می دهیم باید برای مردم باشد چراکه اگر ما برای مردم کاری نکنیم، باید شاهد عذاب الهی باشیم.

فلاحتی با اشاره به اهمیت تربیت انسان در دین مبین اسلام اظهار کرد: نقش مربیان برای تربیت انسان ها بسیار حائز اهمیت است و اگر معلمان خود آموزش ندیده باشند نمی توانند انسان ها را برای دستیابی به فلاح و رستگاری تربیت کنند.

وی با تأکید بر اینکه ایثار در مسائل معنوی معنی ندارد، گفت: اصلاح معلمان و مربیان اولویت  بر تربیت دیگران دارد چرا که  اگر انسان دیگران را به خیر دعوت کرده و از بدی نهی کند اما خودش مرتکب گناه شود  قابل پذیرش نیست.

امام جمعه رشت با أتاکید بر لزوم اصلاح خود در تربیت نفس افزود: معلمان و مؤلفان و کسانی که در حوزه علوم تربیتی کتاب نوشته و مدارج علمی را در مراکز دانشگاهی سپری می کنند  به این مسئله توجه نداشته یا توجه اندکی دارند.

فلاحتی با بیان اینکه نویسندگان اسلامی و غیر اسلامی باید اولویت خود را اصلاح نفس مربیان و معلمان امور تربیتی جهت اصلاح نفس دیگران بدانند، تصریح کرد: امام علی علیه السلام در نهج البلاغه فرمودند «کسی که خود را پیشوای مردم و معلم انسان ها قرار می دهد، پیش از آنکه دیگران را تعلیم کند باید خودش را تربیت کرده و بیش از آنکه با گفتار دیگران را هدایت کند باید با رفتار و عمل دیگران را مورد هدایت و تربیت قرار دهد.

فارس
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code