گیل خبر/ اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان از زیرساخت های تجاری، اقتصادی، گردشگری و عمرانی این منطقه بازدید و طرح های سرمایه گذاری و توسعه ای را بررسی کردند.
اشتغالزایی، ایجاد زیرساخت های حمل و نقل و بهره برداری از ظرفیت های بین المللی از اقدامات مثبت منطقه آزاد انزلی است
در این بازدیدها عامر کعبی نماینده مردم آبادان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه صادرات یکی از اهداف مناطق آزاد است که نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی و خروج از مدار تحریم ها ایفا می کند، خاطر نشان کرد: واحد های صنعتی موجود در منطقه آزاد انزلی سبب شده تا این منطقه در افزایش توان تولید داخلی تاثیر گذار باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در زمینه فراهم کردن زیرساخت ها نیز اقدامات مناسبی جهت رسیدن به هدف مطلوب و گشایش مشکلات اقتصادی در این منطقه صورت گرفته، بیان کرد: با توجه به این که کمیسیون اقتصادی مجلس نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند، مناطق آزاد کشور یکی از مسئله های بسیار مهم و مورد توجه این کمیسیون است و در حال بررسی منطقه آزاد انزلی هستیم و قطعا با مدیریت کارآمد و دانش بنیانی که این منطقه دارد شاهد تغییرات مهم بیش از پیش در همه امور خصوصا ایجاد اشتغال خواهیم بود.

دکتر عامر کعبی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی وجه متمایز گزارش عملکرد منطقه آزاد انزلی را در حوزه اشتغالزایی اعلام کرد و عملکرد این منطقه را بسیار خوب ارزیابی نموده و افزود: ثبات مدیریت و عملکرد خوب مدیریتی نقش بسزایی در دست یابی به موفقیت در زمینه رشد و رونق و برنامه ریزی باید قلمداد کرد، موضوعی که سابق بر این جزو مشکلات مناطق آزاد بوده است.

از نقاط قوت و مثبت منطقه آزاد انزلی بهره گیری از نظام نوین مدیریتی است
 

دکتر معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید با قدردانی از تلاش های وزرای اقتصاد دولت های دهم و یازدهم، تلاش های صورت گرفته در دوره دکتر بانک را در توسعه تعاملات با مجلس و نمایندگان شایسته تقدیر دانست و اظهار داشت: ظرفیت ها و مزیت های و توانمندیهای موثر مناطق آزاد هنوز در سطح کشور شناخته شده نیست و درک مشترکی از این مناطق میان مردم و مسئولین و فعالین اقتصادی مستقر در آنها وجود ندارد و باید تلاش کنیم که این شناخت و درک شکل گیرد.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تجزیه و تحلیل انتظارات از نقش و اثر مناطق آزاد در توسعه کشور پرداخت و آنها را معمولاً فراتر از اختیارات و حمایت های صورت گرفته از آنها و انتظاراتی فراتر از توان قانونی آنها ارزیابی کرد و گفت: از نقاط مثبت منطقه آزاد انزلی بهره گیری از نظام نوین مدیریتی است که در سایر مناطق آزاد کم نظیر بوده و مایه خرسندی است.

زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی در جریان بازدید از منطقه آزاد انزلی با تاکید به اینکه افزایش صادرات ،جذب سرمایه گذار، ایجاد درآمد ارزی و افزایش ایجاد اشتغال پایدار از جمله اهدافی است که مناطق آزاد و منطقه آزاد انزلی با توجه به رسالت خود دنبال می کنند، اظهار کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با دنبال کردن این هدف ها در این جنگ اقتصادی می توانند میزان بیکاری را کاهش دهند و نتیجه این عمل بهبود شرایط اقتصادی کشور است که منطقه آزاد انزلی در این راستا به خوبی عمل کرده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بخشی از گزارش عملکرد منطقه آزاد انزلی در خصوص آموزش، بازاریابی و صادرات محصولات صنایع دستی و توامند سازی جوامع محلی ، از برنامه فراکسیون زنان مجلس برای تسهیل اشتغال بانوان به ویژه در حوزه صنایع دستی خبر داد و خطاب به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران گفت: روی حمایت نمایندگان از طرح های توسعه ای کشور حساب کنید و لطفا از مشکلات و بی مهری ها نهراسید و شما سرمایه گذاران به خاطر مردم کشورمان بمانید و فعالیت کنید. تحولات ایجاد شده در سالهای اخیر در منطقه آزاد انزلی چشمگیر بوده است  

محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مرند و جلفا در بازدید از این منطقه با بیان اینکه نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی در این منطقه رخ داده و شاهد اتفاقات مثبت هستیم، تصریح کرد: احداث شهرک های صنعتی پسا بندری و همچنین راه اندازی واحد های صنعتی غیر فعال در منطقه آزاد انزلی ۱۰ هزار فرصت شغلی طی چهار سال اخیر ایجاد کرده که قابل توجه است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بندر کاسپین، اسکله ها، جاده ها، مجتمع های تجاری، نوار ساحلی و زیرساخت های ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی تحسین برانگیز است خاطر نشان کرد: با احداث بندر کاسپین و اتصال راه آهن به آن خطر حذف ایران از ترانزیت ریلی شرق به غرب که به جاده ابریشم آهنی مشهور است از بین رفته است.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اولین و اصلی ترین هدف ایجاد مناطق آزاد، انتقال تکنولوژی و توسعه زیرساخت های مناطق مرزی است که این اتفاق در این منطقه رخ داده و باید توسعه منطقه آزاد انزلی را با شهرهای همجوار مقایسه کنیم و مناطق آزاد را الگوی توسعه همه جانبه برای کشور قرار دهیم.

زیر ساخت های ایجاد شده و واحد های صنعتی فعال منطقه آزاد انزلی گامی مناسب برای مقابله با تحریم ها است

محمود بهمنی نماینده ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن ابراز خرسندی از حضور در منطقه آزاد انزلی و بازدید از این منطقه، گفت: مناطق آزاد یکی از راه های مدیریت تحریم ها می باشند و با توجه به تحریم هایی تصویب شده علیه ایران واحد های صنعتی فعال در این مناطق خصوصا منطقه آزاد انزلی می توانند در این شرایط بحرانی به اقتصاد کشور کمک کنند. وی با بیان اینکه پیشرفت منطقه آزاد انزلی از لحاظ زیرساختی و توسعه ای محسوس است، خاطر نشان کرد: در محصولات تولیدی کارخانجات منطقه آزاد انزلی از فناوری های نوین و دانش بنیان استفاده شده و زمینه صادرات این محصولات در این منطقه وجود دارد و ضروری است جهت مثبت شدن تراز بازرگانی این مناطق میزان صادرات افزایش پیدا کند.
نگاه ملی و فرا منطقه ای مدیریت منطقه و رشد متوازن منطقه آزاد انزلی در تمامی سطوح مشهود است
 
عین ا... شریف پور نماینده ماکو و شوط و پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از این منطقه با بیان اینکه در راستای رصد و ارزیابی عملکرد مناطق آزاد سفر هایی به این مناطق انجام می دهیم، تشریح کرد: بر اساس گزارشهای ارائه شده از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و بازدید های میدانی از این منطقه شاهد انجام اقدامات زیربنایی اساسی در بخش های زیرساختی هستیم که ضروری است تداوم پیدا کند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه ملی و فرامنطقه ای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی یکی از ویژگی های مهمی است که این منطقه را نسبت به سایر مناطق متمایز می کند، خاطر نشان کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس تعریف آنها باید تولید محور باشند که این منطقه در این راستا خوبی عمل کرده و شاهدیم به فراهم ساختن شرایط مناسب برای تولید کنندگان، فرصت های شغلی مناسبی را ایجاد کرده است که این امر موجب افزایش سرانه درآمد در سطوح مختلف مردم شده و ضروری است نسبت به صنایع تبدیلی و تولیدی توجه لازم را داشته باشیم. نماینده ماکو ، شوط و پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی در زمینه سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران موفق بوده و در این راستا فعالیت های مناسبی صورت گرفته، اظهار کرد: بخش خصوصی بخش مهمی است که مقام معظم رهبری نیز تاکید ویژه ای بر روی آن دارد و در این منطقه توجه بیشتری به این مقوله شده و واحد های تولیدی با توان صادراتی در این منطقه فعالیت می کنند . عکس: علی سمرقندی [gallery ids="377942,377943,377944,377945,377946,377947,377949,377950,377951,377952,377953,377954,377955,377956,377957,377958,377959,377960,377961,377962,377963,377964,377965,377966,377967"]