جزئیاتی جدید از گفتگوی مهم جهانگیری با رهبر معظم انقلاب درباره اصلاح طلبان؛
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۵:۳۳ چاپ
گیل خبر/ «اگر تمایل دارید ارتباطی از سوی دوستان (اصلاح طلب) باشد، خود شما رابط باشید»؛ این روایت پذیرش مسوولیتی است که از سوی رهبری انقلاب به اسحاق جهانگیری پیشنهاد می شود؛ مسوولیتی که نزدیک به یک ماه از پذیرفتن آن و جلسه ای که او با رهبری نظام برگزار می کند، می گذرد و نویدبخش اتفاقات خوبی برای اصلاح طلبان خواهد بود. روایت از دیدار مفصل با رهبری انقلاب، موضوع اصلی مصاحبه ای است که عنوان آخرین گفت وگوی سال «اعتماد» را به خود اختصاص می دهد. معاون اول رییس جمهوری در میزبانی ما در ساختمان پاستور، از جلسه ای می گوید که خروجی آن پذیرش چنین مسوولیتی بود تا او این روزها با اطمینان بگوید: «آن چیزی که در زمینه ارتباط اصلاح طلبان با مقام معظم رهبری و رفع موانع، مورد نظر دوستان است با یک اصولی به دست می آید. من مطمئن هستم. شما من را می شناسید. من وقتی که با اطمینان حرف می زنم به این معناست که هم فکر می کنم این کارها شدنی است و هم اینکه امکان دسترسی به آن وجود دارد و دور از دسترس نیست.»
رهبری گفتند قطع رابطه با اصلاح طلبان از طرف ما نبود
 
 
در جلسه ای که جهانگیری راوی آن شده است از چهره هایی همچون سید محمد خاتمی، موسوی خویینی ها و عبدالله نوری برای ایجاد این کانال ارتباطی، نام برده می شود، اما نظر رهبری شخص جهانگیری است. او در واکنش به این اسامی می خندد و می گوید: «این موضوع از همان مذاکره من با رهبری بود که به بیرون راه یافته است. در این مذاکره از این شخصیت ها اسم برده و پیرامون این افراد صحبت شده است. طبق تعبیر شما موضوع مورد بحث این بود که، کانال اصلاح طلبان با رهبری باید برقرار باشد». جهانگیری موضوع مورد بحث در این جلسه را برقراری کانال اصلاح طلبان با رهبری خوانده و اگرچه بر سابقه این ارتباط آن هم به صورت همیشگی تاکید دارد اما، وقتی حوادث سال ٨٨ را به یاد می آورد نمی تواند به راحتی از کم شدن این رفت وآمدها بگذرد و می گوید: «البته این ارتباط همیشه بوده است اما، از سال ٨٨ به بعد مقداری این ارتباط دچار مشکل شد. وقتی هم در همانجا توضیح داده شد ایشان در پاسخ به طرح این موضوع گفتند که از طرف ما که اصلا قطع رابطه ای نبوده و ما مشکلی نداریم حال اگر تمایل دارید که ارتباطی از سوی دوستان باشد، خود شما (بنده) باشید.»
رهبری نگفتند با کسانی که در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست کرده اند، قهر هستیم
اما این جلسه پیش از بیان مواضع رهبری انقلاب در خصوص آشتی ملی بود. موضوعی که از سوی سید محمد خاتمی و چهره های اصلاح طلب دیگر مطرح شد، با این واکنش رهبری انقلاب روبه رو شد که ما اصلا قهری در داخل نداریم که لازم باشد آشتی کنیم. موضعی که این گونه نشان می دهد که آشتی ملی، محل ایراد است در نظر جهانگیری به گونه دیگری شکل می گیرد. او معتقد است که تعبیر رهبری این بود که «در عاشورای سال ٨٨ عده ای لودگی کردند و قهر بودن را تنها به همین مورد محدود کردند.» جهانگیری گفت: «زمان اعلام این موضوع (آشتی ملی)، ظاهرا در یکی از سخنرانی ها و خیلی قبل تر از طرح آن توسط آقای خاتمی بود. من دیدم که اخیرا هم آقای خاتمی از یک مطلبی که در جلسه ای مطرح شده و به موضوع رسانه ای تبدیل شده بود، گله مند بودند. بالاخره هرکسی از منظر خود به این موضوع پرداخت و در بیرون از کشور ممکن بود اینچنین مطرح شود که در داخل ایران چه خبر شده که می خواهند با یکدیگر آشتی ملی کنند. به نظر من مقام معظم رهبری به بخشی از این عکس العمل های غیرواقعی که در داخل یا بیرون از کشور انجام شد و نظام را به شکلی نشان می داد که گویی دچار یک مشکل جدی شده و عده ای به دنبال حل آن هستند، واکنش نشان دادند و نسبت به آن گفتند که ما اصلا قهری در داخل نداریم و گفتند این هدف حاصل شده است که لازم باشد آشتی کنیم. ما به آن معنا که تلقی شده، قهر نیستیم.
ایشان در خصوص قضیه سال ٨٨ فقط اتفاقات روز عاشورا را مطرح کردند. یعنی این گونه نبود که بگویند با کسانی که در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست کرده اند، قهر هستیم. تعبیرشان این بود که در عاشورای سال ٨٨ عده ای لودگی کردند و قهر بودن را تنها به همین مورد محدود کردند.»
موضوع حصر از دستور کار کسی که حذف نمی شود
 
 
اما حصر؛ دیگر موضوعی بود که می شد از جهانگیری آخرین تحولات آن را جویا شد. او با بیان اینکه تنها یکسری از کارها می تواند رسانه ای شود، مسائلی مانند رفع حصر را غیررسانه ای دانست و گفت: «اینگونه مباحث که مربوط به گفت وگوهایی در اتاق های دربسته است، رسانه ای نشده اما به هر حال این موضوع از دستور کار کسی که حذف نمی شود و همچنان در دستور کار می ماند. تنها یکسری از کارها می تواند رسانه ای شود در حالی که مسائلی مانند رفع حصر، نیازمند گفت وگو و هماهنگی های غیررسانه ای است. در عین حال باید مجموعه نظام راجع به موضوعی مانند رفع حصر که می شود در مقطعی نسبت به آن عمل کرد، به اقناع برسند. وی تاکید می کند: «من خودم به حل مشکلات سیاسی اینگونه خوشبین هستم و فکر هم می کنم که ان شاءالله با تدابیری که مخصوصا از سوی رهبری معظم انقلاب اتخاذ می شود و همچنین با گفت وگوهایی که آقای رییس جمهور دارند و پیگیری هایی که انجام می شود حتما مسائل سیاسی هم یکی بعد از دیگری حل می شود.»
روزنامه اعتماد