جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح ویژگی های مثبت لایحه بودجه ۹۵:
۱۳۹۴/۱۱/۰۶ چاپ

به گزارش گیل خبر، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی به تشریح نکات مثبت و منفی لایحه بودجه 95 پرداخت و در باب ویژگی های این لایحه گفت:در بخش اعتبارات هزینه ای به افزایش بهره وری و فعالیت های دانش بنیانی توجه شده است؛چنانچه ضمن افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفائی،سایر اعتبارات پژوهشی نیز از افزایش شایان توجهی برخوردار شده به گونه ای که نسبت اعتبارات پژوهشی با تولید ناخالص داخلی در سال 95 به یک درصد افزایش خواهد یافت.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی در ادامه به تأمین اعتبار برای افزایش ضریب حقوق شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران دولت که باعث کاهش شکاف طبقاتی میان این قشر می شود، اشاره و عنوان کرد: این اعتبار متناسب با نرخ تورم به میزان 12 درصد برای حقوق های بیش از 1.5 میلیون تومان و افزایش متوسط 20 درصد حقوق های کمتر از 1.5 میلیون تومان است همچنین دولت تصمیم دارد تا پایان برنامه ششم حقوق این بخش از بازنشستگان را تا دو برابر افزایش دهد.

 تأمین اعتبار دولت برای حذف نابرابری های حقوق دستگاه های اجرایی

وی افزود: همچنین برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگانی که به علت کمبود اعتبار دستگاه اجرایی ذیربط در سنوات قبل انجام نشده، اعتباری بالغ بر 4.5 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: دولت تلاش داشته در لایحه بودجه 95 نابرابری حقوق دستگاه هایی که از مزایایی بند 10 ماده 68 استفاده می کردند با سایر دستگاه ها با تأمین اعتبارات مورد نیاز برای افزایش مزایای سایر دستگاه ها، رفع شود.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم همچنین تصریح کرد: برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان و افزایش حقوق و مزایای مورد نیاز آن اعتباری بالغ بر 2 هزار و 300 میلیارد تومان در نظر گرفته شده همچنین به منظور فعال شدن واحدهای بهداشت و درمانی افتتاح شده، مجوز استخدام 17 هزار و 179 نفر به وزارت بهداشت داده شده است.

وی در همچنین به بیان سایر مجوزهای استخدامی که دولت در سال 95 خواهد داد اشاره کرد و یادآور شد: مجوز استخدامی 12 هزار نفر در آموزش و پرورش، 2 هزار نفر در دادگستری، هزار و 200 نفر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و 150 نفر در سایر دستگاه های قوه قضاییه همراه با محدود شدن نظام اداری نیز از دیگر مجوزهای استخدامی است که دولت به دستگاه های یادشده خواهد داد.

 اختصاص اعتبار برای پرداخت یارانه جهت تأمین زیرساخت مسکن مهر

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه دولت تلاش دارد کسری اعتبار پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان دستگاه های اجرایی استانی و کمک به پرداخت اضافه کار و رفاهی آنها را با بار مالی هزار و 100 میلیارد تومان تأمین کند، بیان کرد:همچنین دولت قصد دارد برای تأمین زیرساخت مسکن مهر ،یارانه بپردازد که به این مورد 250 میلیارد تومان اختصاص می دهد.

این نماینده مردم در مجلس همچنین به سیاست های تشویقی دولت در لایحه بودجه 95 اشاره کرد و ادامه داد: قرار است دولت اعتباری بالغ بر بار مالی 200 میلیارد تومانی و 800 میلیارد تومان از محل اعتبارات هدفمندی یارانه ها برای تشویق صادرات غیرنفتی در قالب جایزه صادراتی اختصاص دهد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت به منظور مقابله با آسیب های اجتماعی و فرهنگی 200 میلیارد تومان اعتبار اختصاص می دهد ضمن اینکه به طرح های بخش محیط زیست، جنگل ها و مراتع و به طرح های حوزه ورزش و جوانان توجه ویژه خواهد داشت.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه دولت برای ساماندهی حاشیه شهرها 200 میلیارد تومان و برای توسعه کشت دانه های روغنی 100 میلیارد تومان اختصاص داده است، بیان داشت: دولت تلاش دارد با اختصاص 100 میلیارد تومان به رفع آلودگی و احیای رودخانه کارون و همچنین با تخصیص 170 میلیارد تومان به ایجاد فضای آموزشی در استان سیستان و بلوچستان کمک کند.

 اعتبار 600 میلیارد تومانی برای توسعه و تکمیل راه های روستایی

نماینده مردم رشت در مجلس نهم همچنین به تأکید دولت بر توسعه استان خوزستان اشاره و خاطرنشان کرد: دولت قصد دارد شهر خرمشهر را به طور ویژه ساماندهی کند و برای ساماندهی و توسعه پایدار استان خوزستان ردیف بودجه ای بالغ بر 100 میلیارد تومان کنار گذاشته است.

وی ادامه داد: توجه به ارتقای ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی و کمک به ایجاد و توسعه زیرساخت ها از جاسک تا گواتر با اعتبار 100 میلیارد تومانی و توسعه سواحل مکران با اعتبار 50 میلیارد تومانی نیز از دیگر نکاتی است که دولت در نگارش لایحه بودجه 95 به آن توجه کرده است.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه به تلاش دولت جهت تأمین سرمایه گذاری مورد نیاز برای رشد اقتصادی در سال 95 و سال آینده با اختصاص حدود 200 هزار میلیارد تومان اشاره و بیان کرد: این اعتبار از محل اعتبارات عمومی و سرمایه گذاری شرکت های دولتی است که نسبت به سال 94 از رشدی معادل 29 درصد برخوردار است همچنین اختصاص 200 میلیارد تومان کمک به اجرای طرح های مشارکت با بخش خصوصی در همین زمینه را خواهیم داشت.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور مجلس در ادامه با بیان اینکه دولت برای توسعه و تکمیل راه های روستایی 600 میلیارد تومان اختصاص داده است، اذعان داشت: همچنین دولت 100 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت های توسعه پایدار شرق و غرب کشور و 450 میلیارد تومان به وجوه اداره شده جهت اشتغال زایی تخصیص می دهد.

 توزیع اعتبارات بخش صندوق های بازنشستگی، امور دفاعی، آموزش و پرورش، بهداشت و آموزش عالی به ترتیب در اولویت کار دولت در بخش اعتبارات تملک دارایی های مالی

وی ادامه داد: اعتباری 400 میلیون دلاری نیز برای تجهیزات دانشگاهی و اعتبار 165 میلیارد تومانی برای کمک های فنی و اعتباری بابت جایگزینی وسایل نقلیه عمومی فرسوده در نظر گرفته شده است.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه به بخش اعتبارات تملک دارایی های مالی اشاره و بیان کرد: در این بخش به بازپرداخت بدهی های دولت، تسویه مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب انتشار صکوک اجاره تا سقف 15 هزار میلیارد تومان، اجازه صدور اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی های مسجل دولت بابت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای تا سقف 7.5 هزار میلیارد تومان، اجازه انتشار اوراق مشارکت برای طرح های انتفاعی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی تا سقف 5 هزار میلیارد تومان و همچنین به افزایش اعتبارات مربوط به بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت منتشر و اسناد خزانه واگذار شده در سنوات قبل توجه شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس در ادامه به اولویت بندی دولت در توزیع اعتبارات اشاره و اظهار کرد: در بخش اعتبارات هزینه ای و فصل حمایتی 27.1 درصد است که شامل اعتبارات مربوط به صندوق های بازنشستگی، مستمری های کمیته امداد امام(ره) و بنیاد شهید و امور ایثارگران می شود.

وی ادامه داد:امور دفاعی و امنیتی نیز در این بخش 17.7  درصد است که شامل اعتبارات نیروی انتظامی، ارتش، سپاه، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات شده و فصل آموزش و پرورش عمومی نیز با 15.6 درصد شامل اعتبارات ملی و استانی آموزش و پرورش می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی اضافه کرد:فصل بهداشت و درمانی نیز با 8.5 درصد شامل اعتبارات وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی و فصل آموزش عالی با 5.5 درصد که شامل اعتبارات وزارت علوم، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی ذیربط است؛نیز در اولویت اعتبارات دولت قراردارند که تمام این 5 مورد با اولویت امور حاکمیتی را تشکیل می دهند و به طورکل 74.4 درصد شامل 147 هزارمیلیارد تومان و 50 میلیارد دلار از اعتبارات هزینه ای را به خود اختصاص داده و بقیه فصول سهم 25.6 درصدی دارند.

 توزیع اعتبارات حمل و نقل، منابع آب ،مسکن و عمران در اولویت کار دولت در بخش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای

وی افزود:همچنین در بخش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای فصل حمل و نقل 22.3 درصد شامل اعتبارات مربوط به حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، فصل منابع آب 13.7 درصد شامل اعتبارات احداث سدها، شبکه های آبیاری و زهکشی و آبرسانی و فصل مسکن و عمران شهری 16 درصد شامل اعتبارات عمران شهری و روستایی و فاضلاب، توزیع اعتبارات را به خود اختصاص می دهند.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان به آثار کلان اقتصادی لایحه بودجه سال 1395 اشاره و خاطرنشان کرد:به طورکلی رشد اقتصادی 5 درصدی،رشد سرمایه گذاری 4.7 درصدی،رشد نقدینگی 20 درصدی و نرخ تورم نیز 11.3 درصد برآورد می شود.

خانه ملت