به گزارش گیل خبر، خانه ملت در جلسه امروز خود منع تبلیغات انتخاباتی اعضای شورای نگهبان و رئیس جمهور همچنین اعلام وصول برخی نمایندگان به وزیر علوم را زیر ذره بین خود قرار داد.

نشست علنی صبح امروز سه شنبه(5آبان ماه 94) نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

آغاز نشست بدون حضور 92 نفر از نمایندگان

195 نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور داشتند که بر این اساس کرسی 92 نماینده مجلس خالی بود.

ادامه بررسی گزارش کمیسیون شوراها درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، اولین دستور کار جلسه علنی صبح امروز پارلمان بود.

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز

به دنبال آن اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس از سوی هیات رئیسه اعلام شد که این اسامی عبارتند است:

1- وحید احمدی نماینده مردم کنگاور

2- محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا

3- روح الله حسینیان نماینده مردم تهران

4- محمد دامادی نماینده مردم ساری

*ترکیب کمیسیون بازرسی تبلیغات انتخابات مجلس مشخص شد

نمایندگان در ادامه جلسه امروز به بررسی ماده 11 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس پرداختند.

در این ماده که به تصویب نمایندگان رسید به منظور نظارت و کنترل نحوه تبلیغات نامزدها و هزینه آن در هر استان کمیسیونی به نام کمیسیون بازرسی تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی زیر نظر رئیس ستاد انتخابات استان در محل استانداری مرکز حوزه انتخابیه با ترکیب وی تشکیل می شود:

1- نماینده هیات نظارت استان

2- نماینده رئیس دادگستری استان

3- نماینده صدا و سیمای مرکز استان

4- نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

5- نماینده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

مجلس

به موجب تبصره 1 ماده مذکور کمیسیون بازرسی تبلیغات موظف است پیش از شروع تبلیغات راهنمایی ها و ارشادات لازم را در چارچوب قوانین و مقررات در خصوص نحوه تبلیغات به نامزدها و ستادهای انتخاباتی ارائه و بر نحوه اجرای قانون توسط کاندیداها در طول انتخابات نظارت نماید و نامزدها و ستادهای انتخاباتی موظفند براساس راهنمایی های کمیسیون مذکور عمل کنند و از انجام هزینه های غیر متعارف خودداری کنند.

همچنین نمایندگان در تبصره 2 ماده 10 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات کمیسیون بازرسی تبلیغات را موظف کردند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در انجام تبلیغات توسط نامزدها و یا ستادهای انتخاباتی مراتب را به نامزدها و مسئولان ستادهای مذبور تذکر دهد که در صورت تکرار کمیسیون مذبور پس از بررسی تخلف موضوع را به هیات نظارت استان اعلام می کند.

ممنوعیت نصب پوستر و آگهی تبلیغاتی انتخاباتی در تمام اماکن دولتی و خصوصی 

در همین راستا نمایندگان در ادامه رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با بازگشت ماده 14 این طرح به ماده 12 طرح اصلی به پیشنهاد محمد دهقان موافق کردند.

به موجب مصوبه مجلس، الصاق اعلامیه، پوستر و هر گونه آگهی تبلیغاتی انتخاباتی روی علائم راهنمایی، تابلوی بیمارستان ها و تابلوی مدارس و سایر مؤسسات آموزشی و سازمان های عمومی و ادارات دولتی و سازمان های وابسته به دولت و اتومبیل های دولتی و اتوبوس های شرکت واحد اتوبوسرانی و تأسیسات عمومی و دولتی و صندوق های پست، باجه های تلفن، پست های برق و تلفن، تابلوها و همچنین اماکن بخش خصوصی (مگر با رضایت مالکان یا متصرفان) در سراسر کشور ممنوع است.

وکلای ملت با 125 رأی موافق، 43 رأی مخالف و 21 رأی ممتنع از مجموع 229 نفر نماینده حاضر در جلسه این ماده را به تصویب رساندند.

*اعضای شورای نگهبان و رئیس جمهور از اعلام نظر به نفع و یا ضرر نامزدها در انتخابات منع شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس به اصلاح ماده 60 این قانون پرداختند.

طبق این اصلاح اعضای شورای نگهبان، اعضای هیأت های نظارت شورای نگهبان، رئیس جمهور، وزیر کشور و معاونان و مشاوران آنها، رئیس و اعضای ستاد انتخابات کشور، رئیس و اعضای ستاد انتخابات استان، استانداران، فرمانداران و معاونان و مشاوران آنها و اعضای هیأت های اجرایی انتخابات و بازرسان و سایر دست اندرکاران امور اجرایی و نظارتی انتخابات نمی توانند به نفع و یا به ضرر نامزدها و جریانات سیاسی در انتخابات اعلام نظر کنند.

با تبصره ای که نمایندگان به این ماده الحاق کردند در صورت تخلف از حکم این ماده مرتکبان به جزای نقدی درجه 6 موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب اول اردیبهشت 92 محکوم می شوند.

با 123 رأی منفی نمایندگان صورت گرفت

مخالفت مجلس با فوریت لایحه دائمی شدن احکام قوانین برنامه های پنج ساله توسعه

سپس نمایندگان پارلمان یک فوریت لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (3) را مورد بحث و بررسی قرار داده و با آن مخالفت کردند.

لایحه مذکور که با مخالفت نمایندگان با یک فوریت اش به صورت عادی در دستور کار خانه ملت قرار خواهد گرفت، در واقع لایحه دائمی شدن احکام قوانین برنامه های پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران است.

وکلای ملت با 59 رأی موافق، 123 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از 222 نماینده حاضر در صحن علنی، با یک فوریت لایحه دائمی شدن احکام قوانین برنامه های پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کردند.

در این جلسه، محمدباقر نوبخت به عنوان نماینده دولت، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان در مخالفت با یک فوریت و جعفر قادری نماینده شیراز در موافقت با یک فوریت لایحه مذکور در صحن علنی سخنرانی کردند.

*نوبخت:تشکیل کارگروهی برای کنترل احکام و مواد تکراری در برنامه ششم توسعه

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در نشست علنی امروز پارلمان برای دفاع از فوریت لایحه دائمی شدن احکام قوانین برنامه های پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی حضور یافت و اظهار داشت: لایحه ای که با عنوان تنظیم برخی از احکام مربوط به برنامه های توسعه تقدیم می شود، پاسخی به مطالبه مجلس است، چرا که اصلاح نظام برنامه و بودجه، مطالبه و انتظاری بوده که نمایندگان در نشست های مشترک بین دولت و مجلس درخواست می کردند که در خصوص تدوین نظام بودجه این کار صورت گرفت و بودجه در زمان مقرر به مجلس ارائه شد.

وی افزود: با اقدامات صورت گرفته دیگر تبصره های تکراری در بودجه لحاظ نشد چون در قالب قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت مطرح شد و برای تدوین برنامه ششم توسعه نیز همین وضعیت وجود دارد.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: هر برنامه میان مدت، تعداد قابل توجهی ماده و حکم دارد به طوری که قانون برنامه پنجم توسعه با 235 ماده به مجلس آمد و در دستور کار قرار گرفت، برخی از احکام و مواد برنامه های سوم و چهارم در قانون پنجم توسعه نیز در دستورکار دولت قرار دارد و در واقع تکراری از احکام و موادی است که در برنامه قبل بوده است؛ بنابراین برای آنکه در برنامه ششم آسیب برنامه های قبلی تکرار نشود این مهم صورت گرفت و در عمل میزان اثربخشی خود را نشان داد.

وی تصریح کرد: می دانیم چه تعداد از احکام برای برنامه ششم به صورت دائمی مورد توجه باشد و تکرار مواد قانونی باعث شده که بیش از 141 حکم در قانون برنامه پنجم وجود داشته باشد که تکراری از برنامه های گذشته است و این باعث شده مجلس و دولت برای کنترل 141 حکم به مسئله برخورد کنند، در برنامه های گذشته ابتدا قانون برنامه اول با 10 ماده، قانون برنامه دوم با 21 ماده، قانون برنامه سوم با 37 ماده، قانون برنامه چهارم با 38 ماده، قانون برنامه پنجم که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود با 9 ماده و مجددا تعداد ماده ها زیاد شد و در برنامه اول توسعه بعد از انقلاب با 52 ماده، در برنامه دوم بعد از انقلاب با 101 ماده، در برنامه سوم بعد از انقلاب با 199 ماده، در برنامه چهارم بعد از انقلاب با 234 ماده و در برنامه پنجم بعد از انقلاب 235 ماده وجود دارد که در برنامه چهارم 141 ماده تکراری وجود داشت.

نوبخت همچنین خاطرنشان کرد: بدون شک نباید از آن آسیب ها و اشکالاتی که در برنامه های قبلی وجود داشت در برنامه یازدهم که در واقع همان برنامه ششم توسعه است، تکرار شود؛ لذا کارگروهی تشکیل شد و همه این احکام و مواردی که طی برنامه های گذشته تکرار شد مورد بررسی قرار گرفت و متوجه شدیم که بعضی از احکام نیاز به تکرار در برنامه ششم را ندارد.

وی تأکید کرد: برخی از این موارد نیاز به قانون ندارد چرا که در قوانین قبلی به نوعی دائمی شده است؛ در واقع حدود 50 ماده وجود دارد که کمک می کند تا برنامه های توسعه را اجرایی کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت تا 15 آذرماه لایحه بودجه سالانه را تقدیم  مجلس می کند، لذا بعد از این تاریخ لایحه برنامه را که مشتمل بر منابع، اهداف کمّی و جداول است با حداقل بندها به مجلس تقدیم خواهیم کرد تا قبل از پایان سال جاری، احکام دائمی، بودجه و لایحه دوم برنامه ششم مورد بررسی قرار گیرد.

مصادیق ممنوعیت در فعالیت های تبلیغاتی انتخابات مجلس تعیین شد

نمایندگان در ادامه بررسی جزییات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، ماده 15 این طرح را پس از رسیدگی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، در فعالیت های تبلیغاتی انتخابات، انجام امور زیر ممنوع است و مرتکبان تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند:

1- نوشتن و یا اظهار مطالب خلاف واقع

2- دیوار نویسی

3- انتشار اعلام نظر مقامات و اشخاص موضوع ماده 60 این قانون

4- فریب و اغوای مردم از طریق سوءاستفاده از اعلام نظر یا عکس شخصیت ها و مقامات دولتی مذکور در ماده 29 این قانون

5- تبلیغ علیه نامزدها و هر گونه هتک حرمت و حیثیت آنان

6- تخریب و یا پاره کردن عکس و دیگر آثار تبلیغاتی نامزدها در مهلت قانونی تبلیغاتی که در محل های مجاز الصاق شده و یا قرار گرفته باشد.

7- انجام هر گونه فعالیت تبلیغاتی نظیر سخنرانی و انتشار محموله های تبلیغاتی به نفع نامزد خاص خارج از مهلت قانونی تبلیغات

8- اخلال و برهم زدن اجتماعات و سخنرانی های قانونی و تعرض به ستادهای انتخاباتی نامزدها

9- استفاده از هر گونه آثار تبلیغاتی از سوی نامزدهای و طرفداران آنان اعم از آثار کاغذی، پارچه ای، مقوایی، فلزی یا هر جنس دیگر با ابعاد بیشتر از 50 در 70 سانتیمتر

10- استفاده از کاروان های تبلیغاتی و استفاده از بلندگو در خارج محیط سخنرانی

11- استفاده هر یک از موارد فوق از طریق همه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی

وکلای ملت همچنین در تبصره این ماده مقرر کردند که متخلفان از مفاد این ماده به یکی از مجازات های درجه 6 محکوم می شوند.

وکلای ملت با 138 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 201 نماینده حاضر در جلسه، ماده 15 این طرح را به تصویب رساندند.

*تأخیر در جابجایی برخی معاونان و سرپرستان دانشگاه ها «فرهادی» را به مجلس کشاند

ضرغام صادقی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز پارلمان موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.

بر این اساس، طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران در حوزه صنایع دستی اعلام وصول شد.

همچنین نوذر شفیعی از طرح سؤال خود از محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره علت عدم نظارت کافی بر مراکز آموزش عالی و فقدان مالکیت ساختمان های آموزشی انصراف داد که اعلام وصول شد.

سؤال ملی 4 نفراز نمایندگان مجلس از وزیر علوم در زمینه علت تأخیر در جابجایی برخی معاونان و سرپرستان دانشگاه ها و سؤال منطقه ای ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم آباد از حمید چیت چیان وزیر نیرو در مورد علت رکود کاری در وزارتخانه اعلام وصول شدند.

سؤال ملی مهدی عیسی زاده نماینده میاندوآب از وزیر علوم درخصوص نظارت وزارتخانه بر نحوه رعایت قانون کار در مراکز دانشگاهی و جامع علمی کاربردی اعلام وصول شد.

همچنین عیسی زاده از طرح سؤال خود از وزیر نیرو درباره علت انتقال آب رودخانه های استان آذربایجان به استان های مجاور و عدم رسیدگی به موضوع آب استان انصراف داد که اعلام وصول شد.

سؤال منطقه ای آقامحمدی، کاییدی و بیرانوند نمایندگان استان لرستان درباره علت حضور مدیرکل ارشاد استان لرستان در همایش اصلاح طلبان کوهدشت اعلام وصول شد.

سؤال محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران از رحمانی فضلی وزیر کشور در زمینه علت توقف قانون تقسیمات کشوری و عدم پیگیری لازم از سوی وزارتخانه، سؤال عوض حیدرپور نماینده شهرضا از وزیر نیرو درباره عدم پاسخگویی درخصوص مطالبات مردم و پیمانکاران و همچنین سؤال کریمیان نماینده مریوان از وزیر نیرو در مورد علت تبعیض در ارائه خدمات به سکونت گاه های غیررسمی اعلام وصول شدند.

*جلسه علنی بعدی مجلس، 10 آبان

نشست علنی صبح امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعلام ابوترابی فرد پایان یافت.

جلسه علنی بعدی مجلس رأس ساعت 8 صبح یکشنبه هفته آینده 10 آبان ماه با دستور کاری که اعلام خواهد شد، تشکیل می شود.

وکلای ملت در این جلسه، یک فوریت لایحه دائمی شدن برخی احکام قوانین برنامه های پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران را با حضور محمدباقر نوبخت مورد بحث و بررسی قرار دادند و با آن مخالفت کردند که بدین ترتیب لایحه مذکور به صورت عادی در پارلمان بررسی خواهد شد.

فارس

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code