به گزارش گیل خبر ، سرویس های اطلاعاتی کشورهای صاحب قدرت در جهان بدلیل مخفی کاری ذاتی شان، همواره از موضوعات مورد علاقه بودند و بزرگترین بمب های خبری جهان نیز به افشای عملیات و فعالیت های سرویس های اطلاعاتی اختصاص داشته است. در این گزارش به بررسی 5 سیستم جاسوسی دنیا می پردازیم.
**آژانس امنیت ملی(NSA)
آژانس امنیت ملی، هم چنین مشهور با سرواژه اِن اس اِی (NSA)، یک سازمان دولتی آمریکا است که به نحوی زیر نظر سازمان دفاع ایالات متحده آمریکا اداره می شود. این سازمان در ۴ نوامبر سال ۱۹۵۲ تاسیس شد و وظیفه اصلی آن نظارت بر مخابرات و فعالیت های ماهواره ای و کشف رمز در ایالات متحده آمریکا می باشد. این کار مستلزم مقدار زیادی رمزشناسی (cryptanalysis) می باشد. همچنین این سازمان وظیفه حفاظت از مکالمات دولتی و سیستم های اطلاعاتی آمریکا را در مقابل سازمانهای مشابه بر عهده دارد که این کار نیز مستلزم مقادیر زیادی رمز نویسی (cryptography) می باشد.
لانه های زنبور
این آژانس از اعضای کلیدی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا است و یکی از محرمانه ترین سازمان های جاسوسی در جهان به شمار می آید. البته کار این آژانس محدود به جاسوسی ارتباطات است و جاسوسی انسانی را شامل نمی شود. همچنین طبق قانون، فعالیت های جاسوسی این آژانس محدود به روابط خارجی است اما در برخی مواقع نظارت های داخل مرزی را هم شامل می شود. این آژانس از اعضای جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا است و یکی از محرمانه ترین سازمان های جاسوسی در جهان به شمار می آید. مرکز این آژانس حوالی واشنگتن در ایالت مریلند  است.
لانه های زنبور
شنود دایم ارتباطات از راه دور، در سراسر جهان (موبایل، فکس، ای.میل و ارتباطات انفورماتیک) و همچنین دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره ای، در حوزه وظایف سازمان امنیت ملی آمریکا است. این سازمان صدهزار نفر را در استخدام خودش دارد که این افراد در مراکز مختلف در آمریکا و ایستگاه های شنود مستقر در خارج، به کار مشغول اند. این سازمان از بودجه سالانه ای معادل بیش از شانزده میلیارد دلار بهره می برد. به گفته جان پیک، کارشناس آمریکایی مسائل اطلاعاتی، آژانس امنیت ملی ایالات متحده، حدود ۹۵ درصد ارتباطات از راه دور را در سراسر جهان، تحت کنترل دارد. این حجم عظیم اطلاعات به وسیله ابرکامپیوترهای مجهز به نرم افزارهای تجزیه و تحلیل، مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. البته رقم گفته شده از سوی این کارشناس آمریکایی، مورد قبول همه اهل فن نیست، اما می توان با اطمینان گفت که توانایی آژانس امنیت ملی آمریکا در ره گیری اطلاعاتی بیش از پنجاه درصد ترافیک جهانی را شامل می شود. مدیر این آژانس، به هنگام یکی از معدود مصاحبه هایش با مطبوعات، اعلام کرده بود که او باید هر سه ساعت، اطلاعاتی معادل کل کتابخانه کنگره آمریکا را تحت اداره اش داشته باشد.
برنامه های NSA
اشلون
NSA در مشارکت با آژانسهای مشابه در انگلستان، کانادا، استرالیا و زلاندنو که با عنوان گروه UKUSA شناخته می شوند، بصورت گسترده ای بر روی سیستمهایی به نام ECHELON کار می کنند که انتظار می رود توانایی مانیتور کردن بخش عظیمی از ارتباطات تلفنی، فکسی و داده ای جهان را داشته باشد. طبق یادداشتی در روزنامه New York Times بصورت فنی، تقریباً تمامی تلفنهای مدرن، اینترنت، فکس و ارتباطات ماهواره ای به خاطر ییشرفت های اخیر در تکنولوژی و ماهیت فضای باز (Open Air) اغلب ارتباطات رادیویی در سراسر دنیا، قابل استخراج می باشند. عملیات جمع آوری فرضی NSA بحران های زیادی را ایجاد کرده اند که اغلب به خاطر این تصور است که NSA حریم خصوصی آمریکایی ها را نقض می کند. اما دستورالعمل های (NSA USSID 18) به طور محکمی استراق سمع یا جمع آوری اطلاعات در مورد «افراد آمریکایی، سازمان ها، شرکت ها و ...» را بدون اجازه رسمی و صریح دادستان کل ایالات متحده (در موارد برون مرزی) و اجازه دادگاه مراقبت اتباع خارجه (در موارد داخلی) منع می کند. دادگاه عالی ایالات متحده، کلیه آژانس های جاسوسی را از تحت نظارت قرار دادن شهروندان آمریکایی منع کرده است. تنها در شرایط حاد و کمی جمع آوری اطلاعات یک موجودیت آمریکایی بدون اجازه امکان پذیر است مانند حملات ۱۱ سپتامبر.
لانه های زنبور
علاوه بر این ECHELON توسط شهروندان سایر کشورهای خارج پیمان اتحاد UKUSA مورد انتقاد قرار دارد، که البته ادعاهایی نیز وجود دارند مبنی بر استفاده حکومت ایالات متحده از این سیستم، برای تحریک مواردی خارج از حیطه امنیت ملی آن کشور، از قبیل جاسوسی صنعتی و جاسوسی سیاسی. این موارد شامل تکنولوژی توربین بادی بدون دنده که توسط شرکت آلمانی Enercon طراحی شده بود و نیز تکنولوژی گفتار که توسط شرکت بلژیکی Lernout&Hauspie طراحی شده بود، می شود. همچنین مقاله در روزنامهٔ Baltimore Sun در سال ۱۹۹۵ نشان می دهد که شرکت هوافضای Airbus یک قرارداد ۶ میلیارد دلاری با عربستان سعودی را در سال ۱۹۹۴ پس از اینکه NSA گزارش داد که مدیران Airbus از مدیران سعودی رشوه گرفته اند، از دست داده است. همهٔ اینها در این شرایط رخ داده است که هدف اصلی NSA تنها بدست آوردن اطلاعات جاسوسی خارجی بخصوصی است که مربوط به امنیت ملی یا عملیات جاسوسی نظامی رایج می باشد.
آقای Andy McNab در کتاب Firewall گفته است که اتحاد UKUSA طراحی شد تا NSA،GCHQ و سایر سازمانهای مشابه اطلاعات شهروندان دیگری را بدست آورد. این بدین معناست که NSA بصورت قانونی نمی تواند بر روی شهروندان آمریکایی نظارت داشته باشد، اما GCHQ می تواند این کار را برای این سازمان انجام دهد.
فعالیت درون مرزی
ماموریت NSA، بر طبق دستورالعمل اجرایی ۱۲۳۳۳، جمع آوری اطلاعاتی است که شامل «جاسوسی خارجی یا ضد جاسوسی» می شود و نه «بدست آوردن اطلاعات مربوط به فعالیت های درون مرزی اشخاص آمریکایی». NSA گفته است که برای جمع آوری اطلاعات فعالیت های جاسوسی خارجی در داخل مرزهای ایالات متحده به FBI وابسته است و فعالیت های داخلی خود را فقط به سفارت خانه ها و ماموریت های ملل بیگانه محدود کرده است. فعالیت های نظارتی NSA محدود به قانون حفظ حریم شخصی آمریکایی ها می باشد، اما این محدودیت ها برای اشخاص غیر آمریکایی که در خارج از مرزهای آمریکا هستند، اعمال نمی شود. این فعالیت ها، بخصوص شنود تلفنی درون مرزی و برنامه های پایگاه دادهٔ تماس ها، سوالاتی در مورد گسترش فعالیت های NSA و نگرانی ها درمورد تهدید برای حریم خصوصی ایجاد کرده است.
لانه های زنبور
برنامه های شنود سیمی (Wiretapping)
۱. شنود سیمی درون مرزی در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون آغاز شد و در سالهای پس از کناره گیری ریچارد نیکسون، بازرسی هایی در مورد استفاده نادرست از امکانات CIAو NSA انجام گرفت. در برخی از این بازرسی ها، از روی توطئهٔ ترور فیدل کاسترو و همچنین چندین مورد شنود سیمی بر روی افراد آمریکایی پرده برداری شد.
2. شنود سیمی و استخراج داده های ThinThread: یکی از برنامه های شنود سیمی بنام ThinThread در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ مورد آزمایش قرار گرفت، اما هیچ وقت مورد بهره برداری قرار نگرفت. پروژهٔ ThinThread هم شامل توانایی پیشرفتهٔ استخراج داده ها بود و هم شامل حفاظت های حریم از پیش تعبیه شده. که البته این حفاظت های حریم شخصی پس از حوادث ۱۱ سپتامبر توسط جورج بوش به حالت تعلیق در آمد تا توانایی های گروه های تجسس را در رابطه با مسئلهٔ تروریسم افزایش دهد.
3. شنود سیمی بدون پیش اجازه در دوره ریاست جمهوری جورج بوش: در دسامبر ۲۰۰۵ روزنامه نیویورک تایمز، گزارش کرد که تحت فشار کاخ سفید و دستور مستقیم رئیس جمهور بوش، سازمان امنیت ملی، در اقدامی جهت جلوگیری از اقدامات خرابکارانه، کلیه تلفن های اشخاص آمریکایی که با افرادی خارج از کشور تماس گرفته بودند شنود کرده است.
لانه های زنبور
**MI6
سرویس اطلاعات مخفی موسوم (MI6) (Military Intelligence, Section 6) است که در سال 1909 با اجاره دفتر کوچکی در لندن آغاز به کار کرد. البته در واقع اولین مامور اطلاعاتی انگلیس سر "فرانسیس والسینگهام" در دوره الیزابت بود که با شنود و کشف طرح ­های وی، علیه ملکه دسیسه و فتنه می­ کرد. با اینکه این سازمان شباهت زیادی به همتای آمریکایی خود دارد، اما بسیار محرمانه­ تر از آن عمل می­کند. MI6 معاونت خارجه سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت انگلیس به شمار می­ رود. وظیفه این نهاد، جمع­ آوری، تحلیل، و انتشار اطلاعات برون مرزی است. حیطه قدرت این نهاد مانند همتای آمریکایی خود مشخص نیست. مثلا مسئولیت ضد اطلاعات MI5 با MI6 است. عملیات­ های جاسوسی بسیاری تابحال از این سازمان صورت گرفته است.
لانه های زنبور
این سرویس امنیتی، با ورود آمریکا به عرصه جنگ جهانی دوم، نیروهای اطلاعاتی این کشور را تحت آموزش قرار داد. با ظهور هیتلر و به قدرت رسیدن وی، MI6 تمرکز خود را بر اروپا، آمریکای لاتین و بیشتر بخش­ های آسیا قرار داد. تا دهه 1990 نام رییس سازمان و جزییات عملیاتی آن به هیچ وجه در رسانه ­ها شنیده و دیده نمی ­شد. و هنوز هم دستیابی جزییات مربوط به آن خیلی محدودتر از جزییات مربوط به MI5 ارائه می­ شود. البته نباید از سرویس امنیت داخلی انگلیس موسوم به MI5 غافل شویم و یا این دو را با یکدیگر اشتباه بگیریم. با وجود اینکه حیطه وظایف این دو با یکدیگر متفاوت است، اما اشتراکاتی نیز دارند. این دو نهاد در سرتاسر جنگ­ های جهانی و جنگ سرد، موازی با یکدیگر حرکت می ­کردند. با اینکه MI5 ظاهرا سیاست فضای باز نسبت به جامعه انگلیس را از دهه 90 آغاز کرده، اما MI6 به دلیل اهمیت اطلاعات و نوع فعالیتش رویکردی کاملا بسته و محرمانه دارد. با اینکه سالیانه بودجه دو میلیارد پوندی این نهاد بطور روشن توسط دولت انگلیس تامین می­ شود، اما در واقع MI6 به دلیل عملکرد فوق محرمانه ­اش، در ظاهر هیچگاه وجود ندارد.
لانه های زنبور
طبق گزارش روزنامه تلگراف، در رابطه با حمله داعش به عراق، نیروهای امنیتی کردستان عراق سازمان های CIA، MI6، و وزارت اطلاعات و امنیت عراق را از حمله قریب الوقوع داعش به عراق با خبر کرده بودند اما این موضوع خیلی جدی گرفته نشده بود.
"روز بهجت" Rooz Bahjat، در مصاحبه خود با این روزنامه، اذعان کرده بود که سرویس ­های اطلاعاتی انگلیس و عراق را در جریان حمله قریب الوقوع داعش به عراق با جزییات آن قرار داده بود، اما آنها این موضوع را جدی نگرفته بودند. وی معتقد است که دیگر تقریبا تمامی طول مرز مشترک عراق با سوریه و اردن از دست دولت عراق خارج شده و داعش با تمرکز بر مسلمانان متولد شده در خارج از عراق، آنها را جذب می­ کند. او، این نیروها را 4 هزار نفر خواند؛ که از این تعداد 400 الی 450 نفر آنها انگلیسی هستند. بهجت معتقد است که اتحاد نیروهای بعثی سابق با داعش موجب حمله این گروه به موصل و دیگر شهرها شد.
لانه های زنبور
در حالیکه داعش در حال پیشروی در شهرهای عراق است، خبرها حاکی از بازگشت برخی از تروریست های انگلیسی تبار این گروه به خاک انگلیس است. هم اکنون دولت انگلیس به شدت نگران ورود 300 تروریست انگلیسی که اخیرا از خاک عراق بازگشته و وارد انگلیس شده­ اند است و دیوید کامرون –نخست وزیر- از سرویس ­های امنیتی این کشور خواسته تا پیش از آنکه انگلیس تبدیل به آماج حملات تروریستی شود، چاره­ ای بیاندیشند.
از طرفی تمرکز MI6 برای یافتن هویت 500 تروریست­ انگلیسی که از درگیری ­های سوریه خود را به لشگر داعش در عراق رسانده­ اند، در حال حاضر از اولویت ­های این سازمان است.
لانه های زنبور
MI6 و حذف صدام
سیستم امنیت خارجی انگلیس موسوم بهMI6 در سال 2012 افشا کرد که تصمیم حذف صدام، ۱۸ ماه پیش از آغاز جنگ آمریکا و متحدان در سال ۲۰۰۳ گرفته شد و هدف نهایی دست یافتن به مخازن عظیم نفتی بود نه کنترل سلاح کشتار جمعی.
گفتنی است که "دیدو مانینگ" - مشاور امنیتی نخست وزیر وقت انگلیس- نیز در آن مقطع زمانی، طی چندین سفر به ایالات متحده هماهنگی لازم با مقامات کاخ سفید برای طراحی حمله به عراق را انجام داد.
در همین باره «العرب آنلاین» به تشکیل گروه ویژه ای به نام SIS4 توسط MI6 اشاره کرد که برنامه های حمله به عراق را طراحی کرده و این موسسه اطلاعاتی، مشاور اصلی مقامات آمریکایی و انگلیسی در حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ بود.
لانه های زنبور
همچنین یکی از اعضای تیم انگلیسی اعزامی به آمریکا به «دیلی میل» گفت که تمامی احتمالات حمله القاعده و طالبان به نیروهای انگلیسی و آمریکایی حمله کننده به عراق نیز بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم که تنها در صورتی در عراق موفق خواهیم شد که حمله گاز انبری و از یک کشور دیگر آغاز شود و در این صورت صدام به سرعت سقوط خواهد کرد و نفت عراق به آمریکا و انگیس تعلق پیدا خواهد کرد.
طبق گزارش منتشر شده اتحادیه عرب در ژانویه 2012، MI6، CIA، و موساد نقش اصلی را در برنامه­ ریزی برای نیروهای شورشی سوریه داشته ­اند. این سازمان های اطلاعاتی و در راس آنها MI6 در ارتباط نزدیک با شورای ملی و ارتش آزاد سوریه بوده ­اند و شبه نظامیان اخوان المسلمین که از سوی رژیم اسراییل و دولت های ترکیه و آمریکا حمیات مالی و نظامی می ­شوند را به خاک سوریه انتقال داده ­اند. یکی از مستندات این گزارش، گزارش نوامبر 2013 به قلم "وبستر تارپلی" در موردحوادث سوریه است.
از برنامه ­های MI6 این بوده که تروریست­ ها باید با تک تیرانداز مردم بیگناه را هدف شلیک قرار دهند تا بدینوسیله بی ­ثباتی ایجاد گردد. تارپلی، در این گزارش اشاره می­ کند که این یک جنگ داخلی نیست. بلکه برقراری جوخه ­های مرگ و رژه­ جولان­دهی تروریست­ ها است که همانا روش مورد علاقه این سرویس­ های اطلاعاتی می ­باشد.
نیکلاس دیویس –نویسنده وبلاگ مشهور «جنگ، جنایت است»- معتقد است که MI6 و CIA با افزودن بر تنش میان تروریست­ ها و حکومت بشار اسد، با غلو و بزرگنمایی قصد متهم ساختن اسد به جنایات بزرگ را دارند.
طبق گزارش مامور اعزامی اتحادیه عرب که از 24 دسامبر 2011 تا 8 ژانویه 2012 در سوریه بوده، اتفاقاتی نظیر انفجار خودروها و قطارهای حامل سوخت، بمب گذاری در مراکز شهری، مراکز تجاری، پ ل­ها، وسایل نقلیه عمومی، و ترور شخصیت­ ها و مامورین پلیس و تخریب خطوط لوله سوخت، همه از برنامه ­های از قبل تعیین شده برای سوریه بوده است.
 MI6 و لیبی
ویلیام هیگ –وزیر خارجه کنونی انگلیس- در مصاحبه­ ای که در 15 نوامبر 2011 صورت گرفت، نقش پررنگ MI6 در ظهور و افول معمر قذافی -دیکتاتور معدوم لیبی- را تایید کرد. پس از سقوط قذافی و به حاکمیت شورای انتقالی، بسیاری از اسناد محرمانه وزارت امنیت لیبی به دست رهبران این شورا افتاد. MI6 در اولین اقدام این شورا را تهدید کرد که در صورت افشا اسناد (که حاوی اطلاعات جامعی از طرحهای ترور و فسادهای مالی توسط این سرویس امنیتی در همکاری با قذافی بود)، خود را به دردسر می ­اندازد. شورای انتقالی نیز پس از آن هیچگاه در مورد اسناد سخنی نگفت.
گفتنی است که ملاعمر و طالبان، بن لادن و القاعده، ابوبکر البغدادی و داعش، ابومحمد الجولانی و جبهة النصره و احمد معاذ الخطیب و ارتش آزاد ده ها گروهک تروریستی دیگر دنیا؛ همه و همه از دستپخت های MI6 برای دموکراسی و حقوق بشر جهان است.
**سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) 
آژانسِ اصلیِ امنیتی فدراسیون روسیه و جانشینِ اصلیِ کمیته امنیت کشور در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (کاگ ب) است. مسئولیت اصلی آن در داخل کشور عبارتند از ضد اطلاعات، امنیت داخلی و مرزی، مبارزه با تروریسم و همچنین بررسی برخی از انواع دیگر از جنایت های بزرگ است.
سازمان اطلاعات و امنیت ملی روسیه به طور عمده برای امنیت داخلی دولت روسیه، ضد جاسوسی و مبارزه با جرایم سازمان یافته، تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر مسئول است. از سال ۲۰۰۳، زمانی که سازمان مرزی خدمات فدرال در FSB گنجانیده شده، مسئول نظارت بر امنیت مرزی نیز شده است.
لانه های زنبور
ستاد ارتباطات دولت انگلیس
ستاد ارتباطات دولت انگلیس (GCHQ) نام نهادی در دولت بریتانیا که مسئول عملیات جاسوسی سیگنال، عملیات نظامی و حفاظت اطلاعات در کشور انگلستان، واقع در منطقه «دونات» شهر چلتنهام است. این سازمان تحت نظارت کمیته اطلاعات مشترک بریتانیا است و به شکل موازی با ام آی ۵ و ام آی ۶ و سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا کار می کند.
مسئولیت این سازمان با وزارت امور خارجه است اما از آنجا که جزئی از این وزارت محسوب نمی گردد، دارای رییس خارج از پرسنل امور خارجه است. رییس فعلی سازمان «رابرت هانیگان» (Robert Hannigan) و یک هیئت مدیره است. اعضای این هیئت را مدیران اجرایی و غیر اجرایی تشکیل می دهند که گزارش خود را در اختیار رییس هیئت مدیره می گذارند.
لانه های زنبور
 واحدهای GCHQ به شرح زیر است:
واحد شنود اطلاعاتی: شامل ریاضیات و تحلیل رمز، سیستم های رایانه ای و IT، زبانشناسی و ترجمه، و واحد تحلیل اطلاعات.
واحد مالی: شامل تکنوژیهای نو ظهور و پژوهش، سیستم اطلاعات و علم، روابط فعالان تجاری، و زیست سنجی
واحد مدیریت سازمانی: شامل طراحی منابع سرمایه گذاری، منابع انسانی، بازرسی داخلی، و ساخت و ساز
واحد امنیتی ارتباطات و الکترونیک.
در سال ۱۹۹۳ سازمان تحت اتهام شنود مکالمات خاندان سلطنتی قرار گرفت. این ماجرا به قضیه اسکوئیجی گیت معروف است. رییس اسبق سازمان لین لوبان (Iain Lobban) در آخرین سخنرانی خود کاملا از سازمان تحت امرش دفاع کرد و جاسوسی اطلاعات مردم جهان را چیزی به نام عملیات آزادی نامید. وی تاکید کرد: ما با روزنامه ها و بیان آزاد آنها مشکل نداریم. چیزی که ما را خسته می کند عدم اتمام عملیات ها و وظایف مان نسبت به انسانهاست نه افشاگری های روزنامه ها.
لانه های زنبور
مقامات دولت انگلیس به ورود این سازمان به حریم افراد بدون مجوز و حکم اعتراف کرده اند. ادوارد اسنودن از شنود و جاسوسی و کنترل شخصیت های خارجی حاضر در نشست ۲۰۰۹ سران گروه ۲۰ در لندن توسط سازمان پرده برداشته است. تمپورا (پروژه اطلاعاتی) از دیگر اقدامات سازمان در راستای فعالیت های جاسوسی است.
**سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسرائیل (موساد)
سازمان اطلاعات و وظایف ویژه (موساد)  نام سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل است که جمع آوری اطلاعات و خنثی سازی فعالیت های علیه اسراییل از اقدامات این سازمان مخفی است. این سازمان در فعالیتهای خود جنبه مخفیانه کار کردن را رعایت می نماید. در رابطه با زمینه های مختلفی که توسط این سازمان مورد رسیدگی قرار می گیرد، می توان از روابط مخفیانه ای که کمک زیادی به بستن پیمان های صلح بین اسرائیل و کشورهای مصر و اردن داشته است، قضیه اسرا و مفقودین، تکنولوژی، پژوهش و تحقیق نام برد.
لانه های زنبور
این سازمان در اول آوریل سال ۱۹۵۱ تشکیل شد. موساد توسط نخست وزیر وقت اسرائیل، دایوید بن گورین تأسیس شد. او هدف آن را اینگونه اعلام کرد: برای کشور ما که از ابتدای تأسیس تحت فشار دشمنانش قرار داشته است، اطلاعات به عنوان خط مقدم دفاع ضروری است و ما باید به خوبی بیاموزیم و بدانیم که در اطرافمان چه می گذرد.
مزدوران دولت اسرائیل مأموریت گردآوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام عملیات مخفیانه ویژه در خارج از خاک اسرائیل را، به عهده موساد واگذار نموده اند. گفتنی است که دفتر اصلی موساد در تل آویو است. این مؤسسه در برآوردهای اخیر دارای ۱۲۰۰ نفر کارمند دفتری می باشد.
لانه های زنبور
موساد یک سازمان کشوری است که دستورهای خود را از رهبران اسرائیل دریافت می نماید و هدف فعالیتهای آن، پاسخ گوئی به نیازهای متغیر اطلاعاتی و عملیاتی بوده است.هویت مدیران ارشد بخش های داخلی موساد معمولاً جزو اسرار حکومتی تلقی می شود. اما هویت رؤسای موساد همواره اعلام می شود. در مارس سال ۱۹۹۶ دانی یاقوم به جای رئیس قبلی این مؤسسه شبتای شاویت که در ۱۹۹۶ استعفاء داده بود، مدیر موساد شد.از ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، ریاست سازمان اطلاعات و وظایف ویژه (موساد) به عهده تأمیر پاردو سپرده شده است.
بلافاصله پس از برپایی به ناحق حکومت اسرائیل در سرزمین های اشغالی، داوید بن گوریون نخستین نخست وزیر اسرائیل، نظر خود را در رابطه با برپائی چهارچوب هایی کشوری برای نهادهای اطلاعاتی، که در زمان پیش از برپائی رژیم اسرائیل فعال بودند، ابراز داشت. در ۷ ژوئن ۱۹۴۸ داوید بن گوریون، نخست وزیر اسرائیل، دو نفر را به ملاقات با خود فراخواند:
رئوبن شیلواخ (که یکی از افراد بخش سیاسی آژانس یهود بود)ایسر بئری (ایسر بیرنتسوایگ، ملقب به «ایسر بزرگ») که عملاً مدیریت «شای» را بعهده داشت و اخیراً جایگزین «داوید شاالتی ال» شده بود. نتیجه اولیه این ملاقات تعیین حیطه نهادهای اطلاعاتی رژیم نو پای اسرائیل بود. در نهایت به وسیله هاگانا یک سازمان سری ویژه تشکیل شد که دفتر اطلاعات موسوم به شای نام گرفت. در سال ۱۹۳۷ نیز هاگانا سازمان «موساد لیالیفی بیت» (به معنی دفتر مهاجرت) را تشکیل داد.
سازمان اطلاعات اسرائیل در سال ۱۹۵۱ وقتی که برای نخستین بار به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد، این اسم را داشت و شبکهٔ جاسوسی آن نیز از آن زمان موساد نامیده می شوند.
عملیات های تروریستی موساد
ربودن و انتقال مخفیانه مردخای وانونو در کشور ایتالیا توسط کماندوهای ویژه موساد در سال ۱۹۸۶به دلیل افشای اطلاعات محرمانه کشور اسرائیل مبنی بر ساخت بمب اتم در نیروگاه اتمی دیمونا.
لانه های زنبور
دستگیری عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۹۹ میلادی در عملیاتی مشترک به همراه سیای آمریکا و سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) شهادت شیخ احمد یاسین رهبر معنوی سازمان حماس در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۰۴. قابل ذکر است. این ترور واکنش های جهانی را برانگیخت و در این راستا رأی گیری برای صدور قطعنامه ای در شورای امنیت نیز انجام گرفت که با ۱۱ رای موافق ۳ رای ممتنع و وتوی آمریکا از تصویب بازماند.
ترور عبدالعزیز رنتیسی رهبر جدید سازمان حماس به همراه دو تن از همراهانش، در حملهٔ دیگر در کمتر از یک ماه بعد از شهادت شیخ احمد یاسین. در این حادثه عده ای نیز زخمی شدند.
بمب گذاری در خودروی عزالدین شیخ خلیل (عضو بلندپایه حماس) در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۴، در شهر دمشق در کشور سوریه که منجر به شهادت وی و زخمی شدن ۳ تن دیگر شد.
ترور محمود المبحوح از اعضای ارشد حماس در امارات.
شهادت مظلومانه  چند تن از دانشمندان هسته ای جمهوری اسلامی ایران از جمله مصطفی احمدی روشن و داریوش رضایی.
لانه های زنبور
**آژانس اطلاعات مرکزی (Central Intelligence Agency)
آژانس اطلاعات مرکزی (Central Intelligence Agency)، (CIA) نام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکاست که وظیفهٔ جمع آوری و تحلیل اطلاعات مهم دربارهٔ کشورها، حکومت ها، شرکت های اقتصادی و افراد خارجی را به حکومت ایالات متحده آمریکا دارد.
CIA سازمان اصلی اطلاعاتی-ضد اطلاعاتی-جاسوسی-ضد جاسوسی-امنیتی غیر نظامی آمریکاست و به نوعی جانشین سرویس استراتژیک OSS در جنگ جهانی دوم می باشد که به عنوان شاخه ای از نیروهای نظامی آمریکا فعالیت می کرد. این سازمان از بدو تشکیل خود در 26 جولای 1947 فقط به شخص رییس جمهور و همچنین سنا پاسخگو بوده است و تقریبا فعالیتهای اصلی آن هیچ گاه منتشر نخواهد شد و در خفایی همیشگی صورت می پذیرند. بودجه و تعداد کارمندی سری دارد و تخمینها حاکی از بود جه سالانه 10 میلیارد دلار و حدود 20 هزار کارمند رسمی غیر از آدم فروشان و عوامل نفوذی حکایت دارد. نیروهای غیررسمی و مزدور ان نیز تا 250 هزار نفر برآورد می شود.که باید هروز صبح گزارش کلی روزانه اش روی میز کار رییس جمهور آمریکا باشد.پس از حوادث تاریخی و بی سابقه 11 سپتامبر 2001 و ضعف شدیدسازمان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا که قادر به جلوگیری از این حادثه که خود بن لادن نیز چند هفته قبل از وقوعش در پیامی تلویزیونی به آن اشاره کرده بود نبودند. بازنگری وسیعی در این سازمانها که بالغ بر 36 ارگان موازی و مجزا اعم از سیا-اف بی آی-پلیس مخفی-پلیس فدرال-گارد امنیت ملی-گارد ملی-اطلاعات ارتش-و چندین ارگان دیگر صورت گرفت و وزارت امنیت داخلی آمریکا به وزارت مایکل چرتاف در دوره اول ریاست جمهوری بوش تشکیل گردید. برای رهبری همه سازمانهای اطلاعاتی و هماهنگی آنها نیز شازمان اطلاعات ملی National Intelligence تشکیل شد.
لانه های زنبور
پیش از این بنا به اعتراف خود سران اطلاعاتی آمریکا همکاری و هماهنگی چندانی بین این سازمانها وجود نداشت و بعد از آن سیا بسیاری از مامورین اف بی آی را تحت آموزشهای ویژه قرار داد تا در برابر حوادث جدید آماده تر شوند.
ساختمان مرکزی سیا در چند مایلی واشنگتن در ویرجینیا و در امتداد رودخانه پوتوماک قرار دارد. این ساختمان 125 هزار مترمربعی به وسیله صدها دوربین و تلویزیون در 15 کیلومتری واشنگتن با هزینه 46 میلیون دلار و از مصالح مقاوم در برابر انفجار در سال 1966 ساخته شد. ریاست آن تا انتهای دوره بوش یعنی 20 ژانویه 2009 بر عهده ارتشبد خلبان مایکل هایدن بود، ولی اوباما قصد دارد فردی دانشگاهی را به سنا برای ریاست سیا معرفی کند.
مرکز سازمان سیا در ایالت ویرجینیاست. این سازمان بخشی از جامعه اطلاعاتی آمریکا است. نقش و ویژگی های سازمان سیا تقریباً برابر با سازمان اطلاعات و امنیت خارجی در بریتانیا، سرویس اطلاعات مخفی در استرالیا یا موساد در اسرائیل است.
لانه های زنبور
پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، سیا در بهشهر و در ارتفاعات کبکان درشهرستان درگز استان خراسان رضوی، مراکز مخفی بسیار پیشرفته ای برای رصد فعالیت های موشکی و فضایی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد کرده بود.
سازمان سیا در کودتاى ٢٨مرداد بر علیه دولت دکتر مصدق نقش بسیار بالایى داشته است.
CIA از زمان تشکیل در 1947 تا 1952 دوره گذار 5 ساله ای را طی کرد که تقریبا مشابه 5 سال اول بعد از انقلاب ما بود که سازمانهای اطلاعاتی تا تشکیل وزارت اطلاعات در مهر 63 نظم خاصی نداشتند.
سیا نیز این 5 سال را به تربیت کادر ها و همچنین شرح وظایف و تامین تجهیزات مشغول بود. سیا نشان داده است که در اقدامات جاسوسی خود علاقه وافری به استفاده از ماهواره های جاسوسی و همچنین امکانات تجسسی بعضی هواپیماها دارد.
از افتخارات CIA بزرگ کردن طفل زاییده شده توسط MI6 به نام داعش است.
لانه های زنبور
در این میان نقش پریدیتور-U-2 و SR71 پررنگ تر بوده اند. البته سیا برای این کارها واحد اطلاعات نیروی هوایی آمریکا نیز کمک می گرفته است. ماهواره IMINT هم به سیا کمک بسیاری کرده است. البته ماهواره هایی که در چند سال اخیر به فضا فرستاده است بسیار بسیار پیشرفته اند و قابلیت فیلمبرداری بسیار نزدیک از نقاط حساس کشورهای مختلف هستند.
**اقدامات خرابکارانه CIA
سیا در چندین اقدام خبرساز جهان نیز دست داشته است که عبارتند از تونل مخفی آمریکا شوروی در بحبوحه جنگ سرد، کودتای 28 مرداد، خلیج خوکها در کوبا، نقش فعال در سرنگونی رژیمهای آمریکای لاتین و آفریقایی، پروازهای مخفی در اروپا، دادن موشکهای استینگ و ادوات جنگی به مجاهدین افغان و تربیت نامحسوس بن لادنیسم، چندین مورد جاسوسی از اسرار نظامی جمهوری اسلامی ایران که با هوشیاری وزارت اطلاعات ناکام ماند، تلاش برای رهگیری کدهای اطلاعاتی ایران و ناکامی به دلیل تغییرات متوالی و گیج کننده این کدها از سوی جمهوری اسلامی ایران و داشتن دفاتر مخفی در بسیاری از پایتختهای اروپایی با در اختیار داشتن بهترین تجهیزات جاسوسی جهان.
باشگاه خبرنگاران
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : اخبار لینکی

نظر شما:

security code