به گزارش گیل خبر، نمایش مذهبی «خیمه ها» به عنوان بزرگ ترین آیین مذهبی و نمایشی کشور همزمان با روز عاشورا در آستانه اشرفیه برگزار و خیمه ها به آتش کشیده شدند.

نمایش خیمه ها هر ساله در روز عاشورای حسینی در صحن مقدس آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه با شکوه زیاد و حضور خیل عظیم عزاداران حسینی برگزار می شود.

آیین مذهبی نمایش «خیمه ها» آستانه اشرفیه حدود یک قرن قدمت دارد و با حضور 500 نفر از عوامل نمایشی از جمله سوگواران آل محمد (ص)، هیئت مذهبی خیام حسینی آستانه اشرفیه با همکاری هیئت امنای حرم مطهر سلطان سید جلال الدین اشرف اجرا می شود.

نمایش «خیمه ها» تلفیقی از نمایش تعزیه برگرفته از وقایع ظهر عاشورا و عزاداری هیئت های مذهبی است که پس از اقامه نماز ظهر عاشورا خیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، حضرت زین العابدین (ع)، حضرت زینب(س)، حضرت عباس(ع) و حضرت علی اکبر(ع) توسط هزاران نفر از عزاداران به طرف صحن اصلی حرم به حرکت در می آید.

به هنگام حرکت خیام طفلان اهل بیت(ع)، شمر و عمر سعد به همراه گروه «اشقیا» و «سرخ پوشان گرزدار» با نواختن شیپور و به صدا در آمدن طبل عزا و مرثیه خوانی به همراه خیمه ها به حرکت در می آیند.

گروه «اشقیا» با گرزهایی که به همراه خود دارند پس از دور زدن و خالی کردن صحن در مکانی که برای آنها تعبیه شده بر می گردند و آن گاه طفلان اهل بیت در خیمه حضرت زینب (س) استقرار می یابند.

دو پرچم بزرگ پس از انتقال به پشت بام صحن حرم در دو ستون چپ و راست حرم همراه با نوای نی و شیپور عزا با آیین ویژه ای نصب می شود و در این بین نواها و مرثیه هایی که بیانگر لحظات واقعه عاشورا است خوانده می شود.

در آیین مذکور خیمه های دیگر توسط عزاداران به صحن آورده می شود و شمر با خواندن اشعاری به گروه اشقیا دستور می دهد که خیمه ها را غارت و با دستور وی بسوزانند و گروه کفر با گرزهای آتشین و در صفوف متراکم با هراس انگیزی و وحشت انگیزی به سمت خیمه ها به حرکت در آمده و با تاخت و تاز وسایل داخل خیام به بیرون انداخته می شود و خیمه ها به آتش کشیده می شوند.

صدای ملودی و نواهایی که از بلندگو پخش می شود هزاران نفر به دور خیمه های در حال سوختن صدای «وای حسین کشته شد» سر می دهند و به سینه زنی می پردازند.

گروه نمایشی نیز پس از خارج کردن لباس های تعزیه و نمایشی در صفوف منظم به جمع عزاداران می پیوندند و سینه زنی می کنند.

آیین خیمه ها واگویه های درونی عزادارانی است که خود را برای مبارزه با یزیدیان زمان آماده و بیعت خود را با اهل بیت و امام معصوم و آرمان های شهدای کربلا و کربلای ایران اسلامی اعلام می دارند.

در نمایش مذکور شور حسینی وصف ناپذیری در بین جوانان ایجاد شده و تمام هیئت های مذهبی زیر پرچم «یا حسین (ع)» و «یا ابوالفضل (ع)» گرد هم می آیند.

فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code