به گزارش گیل خبر، رییس جمهور با بیان این که «از افتخارات دولت، از بین رفتن ایران هراسی است» خاطرنشان کرد که شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل با این هدف انجام می شود که نظرات و خواست های ملت ایران از تریبون جهانی بیان شود.

1442738811732_amin khosroshahi-12 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پیش از عزیمت به نیویورک جهت حضور و سخنرانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل با تبریک عید سعید قربان به تشریح اهداف و برنامه های این سفر پرداخت و خاطرنشان کرد: حضور در اجلاس عمومی سازمان ملل فرصتی است برای ملاقات با سران کشورهای شرکت کننده و همچنین برگزاری جلسات مختلف.

وی با اشاره به تفاوت نشست مجمع عمومی امسال با سال های گذشته اظهار کرد: امسال هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و به همین مناسبت اجلاسی با حضور سران کشورهای دنیا و با موضوع برنامه اهداف توسعه پایدار پس از سال 2015 میلادی در حاشیه مجمع عمومی برگزار می گردد. در همین راستا نیز در این جلسه سند توسعه پایدار با حضور سران کشورهای دنیا به تصویب می رسد.

وی با اشاره به هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل خاطرنشان کرد: در اوایل تاسیس سازمان ملل و در اولین اجلاس های شورای امنیت در هفتاد سال پیش، جلساتی راجع به ایران برگزار شد و نخستین قطع نامه های این شورا درباره ایران و راجع به پایان اشغال ایران در جریان جهانی دوم بود.

رییس جمهور ادامه داد: قطعنامه آخری که این شورا به تصویب رسانده است نیز در مورد ایران و در مورد پایان بحث اشغال است. با این تفاوت که قطعنامه های هفتاد سال پیش راجع به اشغال خاک ایران بود اما قطعنامه اخیر راجع به پایان اشغال سرزمینی و اقتصادی ایران و همچنین پایان تحریم ها بود. این قطعنامه همکاری دنیا با ایران را اعلام می کند. گرچه در شورای امنیت بسیاری از مصوبات در چارچوب خواست ملت ما نبوده است، اما آغاز و پایان این هفتاد سال برخی قطع نامه ها راجع ایران به تصویب رسیده است که تا حدی برای مردم ایران قابل قبول بوده است.

وی برگزاری هفتادمین جلسه عمومی سازمان ملل بعد از توافق هسته ای ایران و 1+5 را دومین تفاوت امسال با سال های گذشته دانست و گفت: امسال پس از توافق ، با دنیا در حال گفت وگو خواهیم بود.

وی با یادآوری نخستین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در سال نخست به دنیا دو نکته را یادآور شدم؛ ابتدا به آن ها گفتم که تروریسم و خشونت منطقه ما را تهدید می کند. در آن زمان برای خیلی ها باورکردنی نبود که مشکلاتی پیش روی ما خواهد بود اما بعدها متوجه شدند که مشکلات بزرگی منطقه را تهدید می کند. در آن اجلاس همچنین به دنیا گفتم که تحریم ها باید برداشته شود و مسائل هسته ای نیز باید پای میز مذاکره برطرف شود. گرچه باور این موضوع برای عده ای سخت بود اما در حاشیه همان اجلاس وزرای خارجه 1+5 اجتماع کردند و این سرآغاز بسیار مهمی برای بحث هسته ای بود.

روحانی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز در میانه راه پرونده هسته ای بودیم و در شرایطی قرار داشتیم که از یک توافق موقت عبورد کرده و به دنبال توافقی دائم بودیم. در آن سال مشکلات بسیاری پیش رو داشتیم اما امسال در شرایطی به سازمان ملل می رویم که به برجام رسیده ایم و از آن عبور کرده ایم و امروز به فکر اجرای آن به بهترین شکل هستیم.

وی با تاکید بر این که «برجام موفقیت بزرگی برای صلح جهانی بود» گفت: کاری که ملت ایران با رهنمودهای رهبری بر موضوع برجام انجام داد، موفقیت بزرگی نه برای ایران بلکه صلح در جهان بود.

وی با بیان این که «باید تلاش کنیم که درخت برجام به خوبی پرورش یابد»، خاطرنشان کرد: درخت برجام باید به شجره طیبه و درخت مبارکی تبدیل شود که محصول و میوه اش برای همه ملت های منطقه و جهان بوده و آثار بسیار درخشانی داشته باشد. این درخت به زودی محصول می دهد و باید از آن استفاده کنیم.

رییس جمهور با تاکید بر این که «در موضوع هسته ای ایران کار بسیار بزرگی انجام گرفته است»، اظهار کرد: در موضوع پرونده هسته ای که یک موضوع جهانی بسیار پیچیده و مهم فنی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی بود ملت ایران توسط نمایندگان خود و با هدایت های رهبری توانستند به موفقیت دست یابند.

وی در ادامه با اشاره به درخواست های ملاقات در جریان سفر پیش رو خاطرنشان کرد: تقریبا بسیاری از سران کشورهای دنیا برای ملاقات با ایران در حاشیه نشست سازمان ملل درخواست داده اند و ما نیز تا حدی که فرصت داشته باشیم به این درخواست ها پاسخ می دهیم و در جریان این دیدارها نیز در مورد ایران و خواست مردم ایران صحبت خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این که «خواست مردم ایران مهم بوده است»، افزود: ملت ایران همواره اعلام کرده اند که ایران هراسی غلط است و تهدید ملت ایران کار نابجایی بوده است و به ضرر همه خواهد بود. درخواست ملت ایران این است که ملت ایران را تکریم کنند.

روحانی همچنین با بیان این که «امروز ایران هراسی در جهان کم رنگ شده است» خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات دولت یازدهم و سیاست خارجی توام با تعامل سازنده با دنیا که دولت اتخاذ کرده است، این است که در دنیای امروز ایران هراسی بسیار کم رنگ شده و در حال از بین رفتن است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی در دنیا می گفتند که همه ترورها زیر سر ایران است، اما امروز همه معتقدند اگر بخواهند به صورت جدی جنگی علیه تروریست صورت گیرد این ایران است که می تواند در این موضوع حضور داشته باشد و به مقابله با تروریست بپردازد. مشاهده می کنیم که اگر ایران و هدایت های رهبری نبود بعید بود که امروز وضعیت بغداد و عتبات عالیات به این صورت باشد.

وی با اشاره به ناامنی های موجود در منطقه ادامه داد: امروز مشاهده می کنیم که عراق با آن عظمت خود و همچنین سوریه با ارتش بسیار قدرتمند خود در منطقه با چه مشکلاتی مواجه هستند. ما هرگز نمی خواهیم کشورهای منطقه به چنین مشکلاتی گرفتار شوند اما چنانچه روزی آن ها نیز به این مشکلات گرفتار شوند، همانطور که از کربلا، نجف و سامرا دفاع کردیم از مکه و مدینه نیز دفاع خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان این که «ایران امروز به عنوان قدرت بزرگ ، ضد خشونت و ترور در سراسر جهان مطرح است» افزود: ایران مرکز عظیمی است که می تواند نوید دهنده توسعه بزرگ در منطقه باشد.

 رئیس جمهور کشورمان با اشاره به دیگر برنامه های سفر خود به نیویورک ، دیدار با نخبگان آمریکا، برگزاری جلسه مشترک با حضور شرکت های مهم اقتصادی آمریکا، دیدار با نخبگان ایرانی مقیم آمریکا و جلسه ای مشترک با شرکت های مهم اقتصادی ایرانی تبار در آمریکا ، دیدار با دانشگاهیان آمریکایی، دیدار با رهبران اسلامی آمریکایی، دیدار با مدیران رسانه ها و روزنامه های آمریکایی و همچنین دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا از جمله برنامه های خود در جریان این سفر بیان کرد.

وی تاکید کرد: در این جلسات علاوه بر این که نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مختلف ، فضای ایران و نحوه همکاری ایران با دنیا را بیان خواهم کرد.

وی با اشاره به فضای ایجاد شده پس از برجام در کشور گفت: در جریان سفر پیش رو، کار ما پس از عبور از برجام استفاده از فضای پس از برجام برای فعالیت های اقتصادی و علمی با جهان است.

روحانی با تاکید بر این که «تعامل سازنده با جهان بسیار اهمیت دارد»، افزود: برای تعامل با دنیا در گذشته با دیوار بلندی به نام تحریم ها مواجه بودیم که امروز این دیوار تخریب شده و قطعنامه 2231 این دیواررا کاملا از سر راه برداشته است.

وی در پایان با تاکید بر این که «هدف نهایی ایران و دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه کشور و مشغول به کار شدن جوانان این کشور است»، خاطرنشان کرد: ما همانطور که انرژی هسته ای را حق مسلم خود می دانیم ، استفاده از انرژی جوانان و اشتغال آنان را نیز حق خود می دانیم.

ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code