رضا حقی
۱۴۰۱/۰۲/۰۴ ۱۰:۰۲ چاپ

گیل خبر/رضا حقی:

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به اتفاق معاون هنری خود در برنامه شکرانه حضور پیشکسوت تئاتر گیلان حبیب پورسیفی که به همت حوزه هنری گیلان در تالار مرکزی رشت برگزار شده بود، حضور داشتند و در پایان مراسم با اهدای لوحی از ایشان تجلیل کردند.

این حضور آقای ثقتی مرا به یاد مرحوم حاج مظفری - که از سال ۶۲ تا ۷۴ مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان بود - انداخت. در آن سال‌ها حاجی مظفری در کلیه برنامه های حوزه هنری حضور داشت. و ضمن صدور مجوز، از اجرای همه گونه برنامه‌های هنری حمایت می کرد. بعد از ایشان شهید انصاری به مدت ۹ سال مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان بود که به علت تفاهم نامه ایی که عطا الله مهاجرانی وزیر وقت وزارت فرهنگ وارشاد و محمد علی زم رئیس وقت حوزه هنری کشور منعقد شده بود، حوزه هنری برای اجرای برنامه احتیاج به اخذ مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد نداشت.

بعد از آن دوران در کمتر برنامه ای دیده شد که از سوی حوزه هنری برگزار شده باشد و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن حضور داشته باشند و ارتباط دو سویه پررنگی بین دو اداره فرهنگی هنری دیده نمی شد.

حوزه هنری گیلان در سال ۱۳۶۹ به ریاست حاج آقای عابدی نژاد زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی گیلان افتتاح شد.

در آن سال حوزه هنری در زمینه تئاتر و ادبیات - شعروقصه - فعالیت می کرد. دکتر ذبیح‌الله حسن زاده مسئول واحد ادبیات و من مسئول واحد تئاتر بودم.
کلیه فعالیت ها در ساختمانی در سبزه میدان روبروی مسجد الجواد، در سه اتاق انجام می شد. کم کم دامنه فعالیت از اجرای تاتر و برنامه‌های شعر وقصه به حوزه موسیقی و تجسمی نیز گسترش پیدا کرد.

اجرای کنسرت موسیقی آن زمان مثل الان در شهرستانها مرسوم نبود. به اتفاق حاجی عابدی نژاد نزد پسرخاله ایشان یعنی مرحوم حاج مظفری رفتیم و گفتیم میخواهیم برای مهرداد کاظمی خواننده مطرح آن زمان کشور کنسرت موسیقی برگزار کنیم.

گفت بسیار عالی دیگر چه برنامه هایی در زمینه موسیقی دارید، گفتیم در کنار دعوت از هنرمندان کشوری می‌خواهیم برای هنرمندان بومی نیز کنسرت بگذاریم. کنسرت بعدی توسط حمید بامدادی اجرا می شود و در کنارش یک گروه موسیقی راه اندازی کردیم با حضور پیشکسوتانی مثل فروزانفر، سیگارچی، گیگاسری، عشقی، حدادو جلالی به سرپرستی مرحوم فروزانفر.

پرسید خواننده گروه کیست، گفتم حمید اندرز چمنی تازه کار است. جناب سروان و از پرسنل نیروی انتظامی است. خندید و گفت فکر همه چیز را کرده‌اید، من تمام آمادگی خود را اعلام می‌کنم و هر سه شب در کنسرت حضور دارم، تعدادی کارت دعوت بیاورید تا به مسئولین استانی بدهم.

آن زمان مرحوم پور رضا کارشناس موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد بود. ولی خودش حق اجرای برنامه و برگزاری کنسرت نداشت! ایشان با وجود مخالفت های زیاد فقط با پافشاری و پشتیبانی حاجی مظفری این سمت را به عهده داشت، چون مدیر کل اعتقاد داشت که ایشان کارشناس موسیقی است و هیچ کس در این استان به اندازه ایشان تخصص ندارد و باید از وجود ایشان استفاده شود.

کنسرت مهرداد کاظمی با استقبال زیاد مردم روبرو شد به طوری که هر سه شب بالکن سینما سپید رود نیز پر از جمعیت شده بود. شب آخر در پایان کنسرت حاجی مظفری جهت تشکر از گروه موسیقی بالای صحنه رفت واز حاجی عابدی نژاد، حاج آقای ابراهیم پور رئیس وقت سازمان تبلیغات وچند مدیر دیگر دعوت کرد بالای صحنه بروند. ایشان ضمن تشکر از گروه موسیقی اعلام کرد که یک خبر خوب برای حاضرین در سالن دارد، ایشان از استاد پور رضا دعوت کردند تا بالای صحنه برود و یک ترانه اجرا کند. مردم حاضر در سالن که انتظار چنین چیزی را نداشتند شوکه شدند، یک لحظه احساس کردم سالن از شادی تماشاگران منفجر شده است.

مرحوم پوررضا بالای صحنه رفت و ترانه ای اجرا کرد و ما در پایین صحنه نگران برخوردهای بعدی با این اتفاق بودیم! بعد از پایان مراسم پیش حاجی مظفری رفتم و گفتم می دانید حاجی عابدی نژاد چه کمپوتی دوست دارد؟! آخر حاجی این چه کاری بود کردید؟ خندید و گفت اشکال ندارد کم کم درست می شود. گفتم پسر خاله تان هیچی جواب خاله تان را چطوری می خواهید بدهید؟! خندید و گفت این هیجان ها برای آ شیخ جعفر عابدی نژاد خوب است کمی این ور و آن ور برود و جوابگو باشد آب دیده می شود، تا دم در زندان هم برود اشکال ندارد می ارزد ولی نگران نباش نمی گذارم داخل زندان برود، و کار به کمپوت برسد! خندید و رفت. من تا دو روز در وقت اداری حاجی عابدی نژاد را نمی دیدم.او از این اداره به اون اداره می رفت جهت دادن پاره ای از توضیحات و تعهدات لازم.

همه مدیران بالای صحنه اعلام برائت کرده بودند و عکس دسته جمعی بالای صحنه در کنار گروه موسیقی و استاد پور رضا را اصلاح کرده بودند. و خودشان را از آن عکس حذف کرده بودند!

خلاصه مسئله با ایستادگی حاجی مظفری و پا در میانی مسئولین سیاسی و امنیتی ختم به خیر شد و کم کم اجرای کنسرت های موسیقی در رشت شروع شد. و مرحوم پور رضا نیزبعد از چند سال دیگر توانست مجوز اجرا بگیرد.

اگر ایستادگی و پشتیبانی حاجی مظفری از برگزاری چنین برنامه‌ای در آن سال ها اتفاق نمی افتاد معلوم نبود اجرای برنامه های هنری تا چند سال دیگر در این استان به تعویق می افتاد.

آقای ثقتی؛

مرحوم مظفری خودش را مجتهد فرهنگی هنری می دانست و به این امر باور داشت. مرحوم احسان بخش امام جمعه وقت رشت به او گفته بود فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما به کارگردانی محسن مخملباف را از پرده سینما پایین بیاورد، حاجی مظفری پرسید چرا باید این کار را انجام دهد. گفت چون این فیلم خوبی نیست. از او پرسید مگر فیلم را دیده اید؟ گفت نه من ندیدم ولی محافظ من شهرام دیده است وگفته است فیلم خوبی نیست. حاجی مظفری گفت مگر شهرام کارشناس است، من به عنوان متخصص می گویم این فیلم خیلی هم فیلم خوبی است و اجازه نداد فیلم مثل خیلی از شهرهای دیگر کشور از پرده پایین بیاید.

آقای ثقتی
شما این برخورد ایشان را مقایسه کنید با مدیر کلی ارشادی که در قبال دستور تلفنی مسئول دفتر یکی از مسولین وقت، معاون اداره‌کل فر هنگ وارشاد را که تازه خودش یک هفته منصوب کرده بود مجبور به استعفا کرد.

شما که از اواخر دوره مدیریت شهید انصاری در این اداره حضور دارید ببینید جایگاه و منصب مدیرکلی در این سالها از کجا به کجا کشیده شده است؟

همه ما می دانیم که قدرت نفوذ و کاریزمای مرحوم احسان بخش با امام جمعه های دیگر این استان چقدر فاصله دارد، ومرحوم حاجی مظفری چنان برخوردی با ایشان انجام می داد.

آقای ثقتی

جایگاه مجتهدی فرهنگی و هنری را کسی به مر حوم مظفری اعطا نکرد خودش با صلابت و اعتماد به نفس و ایستادگی این جایگاه را ایجاد کرد، شما این جایگاه و منصب را بازسازی کنید. شما می بایست مثل ایشان مجتهد فرهنگی و هنری این استان شوید و بایستی حرف آخر را در این زمینه شما بگویید.

شما سکاندار برنامه هایی از جنس شکرانه حضور باشید و در کنار حوزه هنری گیلان دست در دست یکدیگر از بزرگان فرهنگ و هنر این استان در زمان حیاتشان تجلیل کنید. شخصیت‌هایی ملی واستانی که هنوز در قید حیات هستند.

تجلیل از آنان بزرگ کردن آنها نیست آنهاها خود به غایت بزرگ هستند، شما با برگزاری این بزرگداشت بزرگ می‌شوید و در اذهان باقی می مانید.

آقای ثقتی
حوزه هنری گیلان برای اکبر رادی که در قله نمایشنامه نویسی کشور قرار دارد در سال ۱۳۷۶ با ایستادگی در مقابل همه هجمه ها بزرگداشت برگزار کرد.

تا اون موقع اجرای نمایش های رادی در رشت ممنوع بود! ولی در شهرهای دیگر اجرا می‌شد. این تجلیل باعث رفع سوءتفاهم‌ها شد و بعد از آن مجله سوره حوزه هنری کشور یک ویژه نامه تخصصی برای ایشان منتشر کرد.

ما شخصیتهای بزرگی دراین کشور در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنر ی داریم همچون اکبر رادی که قله نمایشنامه نویسی کشور است.

یک نفر را به عنوان نمونه اسم میبرم بقیه را خود ازبین هنرمندان موسیقی، تاتر، سینما، ادبیات و تجسمی انتخاب کنید.

آری همان طور که رادی یکی از قله های نمایشنامه نویسی کشور و همشهری ماست، هوشنگ ابتهاج نیز یکی از قله های شعر کشور و چون اوهمشهری ماست.

چگونه می توانیم نظاره‌گر قدردانی مردم و مسئولین آذربایجان از شهریار، باشیم و ما کاری برای ابتهاج انجام ندهیم. هر استانی اگر شاعری مثل ابتهاج داشت که شعر او سرود ملی کشور می بود او را بسیار گرامی می داشتند و تا الان چندین بزرگداشت برای او برگزار کرده بودند.

در سکوت مسئولین فرهنگی هنری و اداره میراث و گردشگری و شورای شهر و شهردار خانه ابتهاج در این شهر تخریب شد که به راحتی می توانست به موزه تبدیل شود ولی کسی قدمی در این شهر بر نداشت. هم چنان که خانه اکبر رادی در بیستون رشت هنوز پابرجاست وقدمی برای آن برداشته نمی شود تا به زودی خبر تخریب او را نیز بشنویم.

آقای مصباح معاون هنری شما در برنامه افتتاح تماشاخانه اکبر رادی در پل بوسار حضور داشت که همسر اکبر رادی در آن برنامه اعلام کرد - حوزه هنری ۲۵ سال پیش برای آقای رادی بزرگداشت گرفت و امروز شهرداری رشت یک سالن تاتر را به نام رادی در رشت افتتاح می کند ولی هنوز متولی اصلی یعنی اداره فرهنگ و ارشاد هیچ کاری برای رادی انجام نداده است و ما هنوز منتظریم و امید داریم اداره ارشاد حرکتی در این زمینه انجام دهد -

آقای ثقتی
آمدن شما به عنوان فردی دلسوز و با انگیزه و کاربلد به عنوان مدیر کل ارشاد را به فال نیک گرفتیم و خوشحالی خود را همان موقع اعلام کردیم که یک نفر از بدنه اداره ارشاد برای اولین بار مدیرکل ارشاد شده است. کسی که سابقه ریاست او در اداره ارشاد رشت خاطرات خوبی برای هنرمندان این شهر را به همراه داشته است.

ولی علاوه بر مدیر کلی جایگاه و منصب مجتهد فرهنگی و هنری را باید خودتان برای خودتان مهیا کنید. باصلابت، اعتمادبه‌نفس و ثابت قدمی در عملکرد تان این منصب را به مقام مدیر کلی ارشاد مثل مرحوم مظفری پیوندی دوباره بزنید. - در فرصتی دیگر باز از مرحوم مظفری برایتان خواهم نوشت -

می دانم هم شما و هم آقای منفرد رئیس جدید حوزه هنری گیلان انگیزه کافی برای انجام کار دارید ولی این کافی و وافی نیست باید گاهی کت در بیاورید و در صحنه حضور داشته باشید.

آقای ثقتی
باور داشته باشیم گفته هوشنگ ابتهاج را که می فرماید
زمانه قرعه‌ی نو می‌زند به نام شما
خوشا شما که جهان می‌رود به کام شما

تنور سینه ی سوزان ما به یاد آرید
کز آتش دل ما پخته گشت خام شما

فروغ گوهری از گنج خانه ی دل ماست
چراغ صبح که برمی‌دمد ز بام شما

آقای ثقتی
در استانی زندگی میکنیم که همه خود را دارای صلاحیت فتوی دادن در مورد مسایل فرهنگی وهنری می دانند. کم نبودند تئاتر ها، فیلم‌ها، نمایشگاها ونمایشنامه هایی که در شهرهای دیگر مجوز اجرا دارند ولی در این استان با کوچکترین اعتراضی از سوی هر کسی تعطیل میشوند.

نمونه آخری برنامه اختتامیه نمایشگاه آقایان محصص ومحمدی در موزه رشت بود که تعطیل شد.

آقای ثقتی
راستش ما هنرمندان در این چهل سال به اندازه کافی ارشاد شده ایم! وقتتان را بگذارید و مسئولین سیاسی را ارشاد کنید تا آنها یاد بگیرند در حوزه تخصصی فرهنگ و هنر دخالت نکنند چرا که شما بایستی در این زمینه حرف اول و آخر را بزنید، باقی بقایتان