دکتر محمد اسماعیل هنرمند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با حضور در خبر ساعت 20 شبکه استانی باران به تشریح نحوه محاسبه بهای برق مصرفی و نحوه پرداخت قبوض برق پرداخت.

گیل خبر/ هنرمند ضمن تشکر از مردم شریف استان گیلان بجهت همراهی آنان با صنعت برق برای گذر از شرایط سخت تابستان سالجاری گفت: بنا بر تصویت هیئت وزیران در تمامی تعرفه های برق در سال 1400، افزایش 7 درصدی بهای برق مصرفی اعمال شده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای خرداد سالجاری نیز علاوه بر 7 درصد مذکور، 16 درصد افزایش برای مشترکین پرمصرف خانگی تعیین شده است که مجموعاً 23 درصد افزایش را برای این دسته از مشترکین به وجود می آورد.

مدیرعامل توزیع برق گیلان در تشریح مشترکین پرمصرف خاطرنشان کرد: طبق الگوهای مصرف موجود در صنعت برق کشور، استان گیلان در منطقه گرمسیری 4 قرار دارد و از 15 خرداد تا 15 شهریور مشترکین خانگی ملزم به استفاده تا 400 کیلواتساعت مصرف برق در هرماه هستند و اگر از این آستانه مصرف ماهانه عدول کنند در زمره مشترکین پرمصرف قرار می گیرند.

هنرمند اضافه کرد: در استان گیلان بالغ بر یک میلیون و 500 هزار مشترک برق داریم که از این تعداد بیش از یک میلیون و 200 هزار مشترک خانگی هستند و مشترکین پرمصرف تنها 15 درصد یعنی قریب به 180 هزار مشترک را تشکیل می دهند که این آمار نشان دهنده 5 درصد رشد در پرمصرف های خانگی نسبت به سال گذشته است.

وی با اشاره به گرمای زودرس هوا و تداوم گرما در طول روزهای تابستان که موجب افزایش مصرف برق شده است افزود: مشترکینی که دو برابر الگوی مصرف یعنی بیش از 800 کیلواتساعت انرژی برق در ماه استفاده کنند باید مطابق نرخ آزاد قیمت برق یعنی 820 تومان پرداخت کنند که در استان گیلان فقط 2 درصد از مشترکین پرمصرف خانگی استان (حدود 28 هزار مشترک) قبض برق با مبالغ بسیار بالا دریافت کرده اند.

مدیرعامل توزیع برق گیلان در همین راستا تاکید کرد: عدم رعایت الگوی صحیح مصرف، عدم استفاده از دمای آسایش لوازم سرمایشی، عدم استفاده صحیح از لوازم برقی در ساعات اوج مصرف و عدم استفاده مناسب از روشنایی روز منجر به افزایش چشمگیر مصرف برق و صدور صورتحساب هایی با مبالغ بالا برای این گروه از مشترکین خانگی که دوبرابر الگوی تعریفی مصرف داشته اند، شده است.

هنرمند گفت: شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با شناسایی مشترکینی که دو برابر الگوی مصرف یعنی بیش از 800 کیلواتساعت انرژی برق در ماه مصرف داشته اند، بوسیله ارسال بروشورهای آگاه سازی مدیریت مصرف برق اقدام کرده است تا ضمن بهرمندی و بکارگیری آنها، مجدداً شامل پرداخت هزینه سنگین برق مصرفی نشوند.

وی تصریح کرد: تغییر تعرفه استان از منطقه گرمسیری 4 به مناطق گرمسیری 3 و2  مستلزم ارسال اطلاعات سازمان هواشناسی و اطلاعات مشترکین به وزارت نیرو و همچنین اعمال تصمیم های کلان کشوری خواهد بود.

مدیرعامل توزیع برق گیلان در پایان اظهار داشت: توصیه ها و دستورات لازم برای اعمال نهایت مساعدت با مشترکین برای پرداخت بهای برق مصرفی به واحدهای زیر مجموعه با توجه به شرایط کرونایی و سختی های موجود در کشور صادر شده است تا مشترکین بتوانند قبوض برق را به صورت تقسیطی پرداخت کنند .