استاندار گیلان، با تصریح بر اینکه خروج کامل گیلان از وضعیت قرمز کرونایی، نباید منجر به عادی‌انگاری و عدم رعایت جدی توصیه‌های بهداشتی شود، به رتبه برتر استان در ایجاد مراکز تجمیعی واکسیناسیون اشاره کرد.

گیل خبر/ به نقل از ایسنا: ارسلان زارع در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان گیلان، به اعلام آخرین وضعیت رنگبندی شهرستان‌ها از سوی وزارت بهداشت و خروج کامل گیلان از وضعیت قرمز کرونایی اشاره و بیان کرد: شهرستان املش در شرایط زرد و دیگر مناطق استان، نارنجی است که این امر؛ به منزله شرایط مطلوب کرونایی نیست و پرهیز از عادی انگاری و تداوم رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی همواره مورد تاکید است.

وی با اشاره به گزارش وزارت بهداشت مبنی بر سیر نزولی بیماری و فوتی‌ها در ۲۵ استان از جمله گیلان، آن را مرهون تلاش‌های کادر درمان و اقدامات موثر صورت‌گرفته دانست و گفت: رسیدگی به موضوع درمان و مقابله با بیماری کرونا، نخستین اولویت دولت مردمی سیزدهم اعلام شده که با دستور رئیس‌جمهوری گام‌های بلندی در تولید واکسن داخلی برکت و پیشرفت مراحل واکسن فخرا برداشته شد و تحولی نیز در واردات واکسن شکل گرفت و شاهد تحقق چندین برابری این امر نسبت ماه‌های گذشته هستیم.

رئیس ستاد استانی مدیریت کرونا گیلان با بیان اینکه اقدامات مناسب در شتاب بخشی فرآیند واکسیناسیون باید استمرار یابد، گفت: طبق گزارش های دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان؛ شمار مراکز تزریق واکسن در استان فزونی یافته و انتظار می‌رود با بیشتر شدن این مراکز، سرعت واکسیناسیون نیز افزایش یابد.

زارع با اشاره به اینکه در سطح کشور روزانه بیش از یک میلیون نفر واکسینه می‌شوند، اظهار کرد: استان گیلان رتبه برتر کشور در ایجاد مراکز تجمیعی واکسیناسیون را به خود اختصاص داده و در صورت دریافت دُزهای بیشتر ، آمادگی در این خصوص وجود دارد.

وی ادامه داد: این موفقیت به واسطه همدلی و همراهی موجود در استان و همکاری اثربخش سپاه کردقدس، مجموعه همکاران، بسیجیان استان و عوامل امر واکسیناسیون در حوزه‌های مختلف بوده است.

استاندار گیلان به لزوم مشارکت بیشتر دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران از طریق ستادهای شهرستانی مدیریت کرونا با دانشگاه علوم پزشکی تاکید و اضافه کرد: سهم شهرستان‌ها در فرآیند توزیع دوزهای واکسن متناسب با میزان آمادگی مراکز تجمیعی اختصاص می‌یابد تا ضمن تقویت امکانات شهرستانی، شاهد ایجاد تجمع و صفوف طولانی نباشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با یادآوری اینکه کرونا یک بیماری تک بعدی نیست و بر همه جوانب زندگی اثر گذاشته، افزود: امروزه در دنیا ثابت شده که واکسیناسیون، مهمترین عامل جلوگیری از کرونا و کاهش میزان مرگ و میر است.

وی با اشاره به اینکه تزریق واکسن به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست و افراد واکسینه شده نیز مبتلا یا موجب شیوع ویروس می‌شوند، اظهار کرد: براین اساس، رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌های توصیه شده در کنار تزریق واکسن، ضروری است و باید به خوبی این نکته از سوی صدا و سیما، رسانه‌ها و کارشناسان بهداشتی به مردم منعکس شود.

زارع راه‌اندازی پرتال اطلاع رسانی واکسیناسیون در استان گیلان برای پاسخ به سوالات شهروندان را اقدامی شایسته دانست و از صداوسیمای مرکز استان و کارگروه رسانه و فضای مجازی خواست تا اطلاع‌رسانی مناسبی در این خصوص انجام داده تا آگاهی افزایی عمومی از این ظرفیت در راستای انجام واکسیناسیون صورت گیرد.

وی تاکید خود در جلسه اخیر شورای آموزش و پرورش استان مبنی بر آماده سازی فضای مدارس برای تشکیل ‌کلاس های حضوری پس از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شتاب‌بخشی به واکسیناسیون فرهنگیان و مدرسان حوزه‌های علمیه، بسیار حائز اهمیت است و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز طبق برنامه انجام می‌گیرد.

استاندار گیلان، به همراهی گروه‌های جهادی و بسیجیان با کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا و مشارکت خیران در کمک‌های مومنانه اشاره کرد و گفت: بالغ بر ۲۵۳ میلیارد تومان کمک‌های خیران توسط سپاه و بسیج در طول بیش از ۱۸ ماه گذشته جمع‌آوری و در اختیار نیازمندان و جامعه هدف قرار گرفت.

وی همچنین با اشاره به همکاری موثر در اجرای طرح موفق شهید سلیمانی و غربالگری بیماران و نیز امر واکسیناسیون اضافه کرد: نقش مراقبتی، نظارتی و حمایتی بسیج و نیروهای صادق مردمی در کنار کادر پرتلاش بهداشت و درمان همواره موثر بوده و اقدامات خداپسندانه استمرار خواهد داشت.