سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح ترافیک در تهران از فردا (یکشنبه) به مدت یک هفته لغو می‌شود و برگزاری مراسم شب های احیا در ماه رمضان نیز با رعایت دستورالعمل‌های مصوب مجاز است.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا؛ علیرضا رئیسی روز شنبه پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری اعلام کرد: طرح ترافیک در تهران از فردا (یکشنبه) به مدت یک هفته لغو می شود. یکی از مسائلی که نگران کننده است وجود مترو و حمل و نقل عمومی است که باعث انتقال بیماری می شود به خصوص اینکه در این فضاها فاصله گذاری وجود ندارد. امیدواریم این تصمیم به خصوص در کلانشهر تهران تا حدی کمک کند که شیوع بیماری کم شود. این هفته طرح ترافیک برداشته می شود و برای ادامه آن در هفته های بعد تصمیم گیری خواهد شد.

برگزاری شب های احیا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مصوب

وی درباره مراسم ماه رمضان نیز گفت: از جمله مصوبات این جلسه این بود که مراسم شب های قدر و احیا از جمله نماز عید فطر در ماه رمضان در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل ها برگزار شود و در شهرهای قرمز و نارنجی حتما مراسم شبهای احیا و نمازها باید فضای باز برگزار شود، مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نمازها نیم ساعت است. ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شبهای قدر برداشته می شود.

وضعیت کرونا در ۷ استان صعودی است

رئیسی افزود: وضعیت کرونا در هفت استان صعودی است. در ۲۵ استان وضعیت خوب نیست. هفت استانی که بیشترین میزان شیوع کرونا را دارند، استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. ۱۸ استان دیگر نیز همچنان روند صعودی کرونا را طی می کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تعدادی از استانها به قله اوج شیوع کرونا در موج جدید نزدیک می شوند. استانهایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس و تا حدودی اردبیل، کردستان روند نسبتا ملایم تری را طی می کنند. برخی استانها به اوج بیماری رسیده اند و روند نزولی را شروع کرده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود اعلام وضعیت قرمز و نارنجی در اکثر شهرهای کشور میزان رعایت پروتکل ها به میزانی که انتظار داشتیم افزایش نیافته و در دو هفته ای که وضعیت رنگ بندی جدید، منع تردد و تعطیلی مشاغل اعلام شده، میزان رعایت پروتکل ها خیلی مناسب نیست و به طور میانگین به حدود ۶۱ درصد رسیده است.

رئیسی گفت: سوپر مارکت ها، خواربار فروشی ها، نانوایی، بانک ها و فروشگاههای زنجیره ای که جزو مشاغل گروه یک هستند و در شهرهای قرمز و نارنجی باز هستند جزو بدترین مشاغل از نظر رعایت پروتکل ها هستند. کمترین میزان رعایت پروتکل ها را دارند. نیاز است این مراکز بیشتر رعایت کنند و نظارت بیشتری بر آنها باشد و گرنه بسیار دردساز می شوند.

پروتکل شکنی در ترددهای بین شهری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آمار تردد بین شهری در جاده ها نیز از ۱۴ تا آخر فروردین نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بیشتر شده در حالیکه ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی، ۴۵ زرد و هفت شهر آبی داریم. افزایش ترددها ناشی از این است که در خیلی از استانها پروتکل های منع ترددها رعایت نمی شود و نوعی پروتکل شکلی انجام می شود.