نسخه موبایل
آذر ۲۳, ۱۳۹۸ 449390 اجتماعی

روده هایتان را با خوب خوابیدن تقویت کنید

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که خواب خوب شبانه تاثیر مثبتی بر تقویت سلامت روده دارد.

گیل خبر/ این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «نوا ساوت‌ایسترن» (Nova Southeastern University) در آمریکا انجام شد، نشان داده است که خواب بد شبانه تاثیر بدی بر سلامت روده دارد که به نوبه خود می‌تواند به ابتلا به سایر مسائل سلامتی منجر شود.

محققان در این مطالعه به بررسی این موضوع پرداختند که آیا کیفیت خواب می‌تواند بر سلامت میکروبیوم روده تاثیر بگذارد. میکروبیوم روده شامل تمام ارگانیسم‌ها (باکتری‌ها، ویروس‌ها، تک‌یاخته‌ها و قارچ‌ها) و مواد ژنتیکی آنها در دستگاه گوارش می‌شود.

به تازگی توجه زیادی به این موضوع شده است که میکروبیوم روده چه تاثیراتی بر سلامتی انسان دارد، به ویژه اینکه چگونه تنوع میکروارگانیسم‌های موجود در میکروبیوم روده با برخی وضعیت‌های سلامتی انسان مرتبط است.

شواهد در حال رشد نشان می‌دهد که میکروبیوم روده همچنین می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد. تحقیقات مقدماتی جدید نشان داده است که خواب بد شبانه تأثیر منفی بر سلامت روده دارد، که به نوبه خود می‌تواند به سایر مشکلات سلامتی منجر شود.

محققان در این مطالعه از ۲۶ شرکت‌کننده مرد خواستند تا برای ۳۰ روز Actiwatch بپوشند؛ Actiwatch دستگاهی است که کیفیت و مدت زمان خواب را نشان می‌دهد؛ این دستگاه‌ها جنبه‌های مختلف خواب مانند زمان خوابیدن، زمان بیدار شدن، زمان سپری شده در رختخواب‌، زمان کل خواب‌، راندمان خواب و دفعات بیدار شدن را اندازه‌گیری می‌کند. محققان همچنین میکروبیوم روده شرکت‌کنندگان را آزمایش کردند.

این یافته‌ها که در مجله PLoS ONE منتشر شده است، نشان داد که افزایش راندمان خواب (درصد زمان صرف خواب در رختخواب) و کل زمان خواب با میکروبیوم روده متنوع‌تر و یا به عبارتی، میکروبیوم روده «بهتر» همراه است.

 

 

ایرنا

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx