گیل خبر/ دانه ها و گل میوه انار می توانند خواصی را ارائه بدهند که برای کاهش دادن قند خون مناسب هستند و به طور بالقوه برای افراد مبتلا به هایپرگلایسمی و بیماری دیابت مفید محسوب می شوند. از سال ها پیش تا کنون، پزشکان و محققان زیادی درباره دانه ها، گل، عصاره و ترکیبات مختلف انار مطالعه کرده اند و سعی شان بر این بوده است که مکانیسم این ترکیبات را بشناسند. برای مثال، یکی از مطالعات Journal of Medicinal Food در سال ۲۰۰۷، عملکرد هایپوگلایسمیک دانه ها، گل ها و آب انار را تایید کرده است و همچنین نشان می دهد که سه نوع آنتی اکسیدان موثر و ضددیابت در انار وجود دارند. در ادامه با بخشی از یافته های آنان درباره انار آشنا می شویم.

میوه انار و آب انار

براساس گزارش مرکز پزشکی مریلند، میوه انار به صورت بومی در کشور ایران رشد می کند و از آن جا به بخش هایی از اروپا، آسیا، آفریقا و مدیترانه انتقال پیدا کرده است. انار از چند هزار سال پیش دارای اهمیت ویژه ای در طب سنتی بوده و در دوران جدید هم خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریال و ضدویروسی آن توسط محققان بررسی شده است. البته مطالعات مدرن روی نمونه های انسانی نه کافی بوده اند و نه همراه با قطعیت.

دوز مصرفی استاندارد برای استفاده از آب انار با هدف دستیابی به نتایج پزشکی هنوز تعیین نشده است، اما بعضی از محققان می گویند که نوشیدن ۲۳۰ تا ۳۵۰ میلی لیتر آب انار در طول روز می تواند مفید و بی خطر باشد. با این حال، محققان تاکید می کنند که افراد مبتلا به بیماری دیابت نباید آب انار یا میوه انار را بدون تایید پزشک مصرف کنند.

دانه های انار

در سال ۲۰۰۷، African Journal of Traditional، Complementary and Alternative Medicines مطالعه مهمی را منتشر کرد که به اثرات چندین نوع از ترکیبات گیاهی، ازجمله دانه های انار، در راستای کاهش قند خون در افراد مبتلا به بیماری دیابت اختصاص داشت. یافته های این مطالعه حاکی از آن هستند که اگر این بیماران از دانه های انار استفاده کنند، هیچ تفاوت قابل توجهی در سطح قند خون ناشتای آنان نسبت به گروه کنترل به وجود نمی آید. البته مسئولان این مطالعه گفته اند که مصرف دانه های انار دارای تاثیر بسیار کمی بر سطح قند خون ناشتا در افراد مبتلا به بیماری دیابت است.

عصاره دانه های انار

در سال ۲۰۰۱، یکی از مطالعات Phytotherapy Research نشان داد که مصرف عصاره گرفته شده از دانه های انار، اثرات هایپوگلایسمیک قابل توجهی در میان نمونه های حیوانی دارد و قند خون را در این نمونه ها تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. محققان می گویند که تفاوت اثرگذاری بین خود دانه های انار و عصاره گرفته شده از آن ها احتمالا به این مساله ارتباط دارد که غلظت ترکیبات دارای اثر هایپوگلایسمیک در عصاره این دانه ها بیشتر است و درنتیجه اثربخشی بسیار بیشتری در راستای کاهش قند خون دارد.

گل انار

طبق گزارش Diabetes، Obesity and Metabolism در سال ۲۰۰۸، بعضی از پزشکان با الهام گیری از طب آیورودا و هندی، گل انار را با هدف درمان بیماری دیابت برای بیماران تجویز می کنند. این گزارش نشان می دهد که ترکیبات خاصی در گل انار به نام PPARs وجود دارند که می توانند در تنظیم قند خون موثر باشند. به علاوه، امروزه PPARs شیمیایی به طور وسیعی برای درمان هایپرگلایسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 سلامتیسم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code