گیل خبر/ حسن روحانی در نشست علنی امروز (دوشنبه 15 بهمن) مجلس شورای اسلامی در دفاع از سعید نمکی، وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پس از تبریک صمیمانه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خوشحالم که در این فرصت وزیر پیشنهادی بهداشت را خدمت نمایندگان مجلس برای اخذ رأی اعتماد معرفی کنم. همه می دانیم که بخش سلامت، بهداشت، مسئله رسیدگی به بیماران، هزینه های سلامت، پیشگیری از بیماری ها و استقلال در این بخش و گردشگری سلامت برای ما اهمیت بسیاری دارد.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: بخش سلامت یکی از ره آوردهای انقلاب اسلامی در کنار بخش های مختلف خدمات اجتماعی بود که انقلاب برای مردم آن را به ارمغان آورد، از طرف دیگر کاملا روشن است که در 40 سال اخیر، نظام چه قدم های بلندی را در راه سلامت مردم برداشته است.

بخش سلامت یکی از ره آوردهای انقلاب اسلامی در کنار بخش های مختلف خدمات اجتماعی بود که انقلاب برای مردم آن را به ارمغان آورد

وی تصریح کرد: در سال های 56 و 57 قبل از پیروزی انقلاب کل پزشکان کشور 14 و 700 نفر بود که از این تعداد 6 هزار نفر پزشکان خارجی بودند، همچنین نیمی از بدنه بهداشت و سلامت کشور در بخش پزشکان عمومی یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بود. همچنین در تخصص های مختلف به جز 8 رشته تخصصی پزشکی در ایران، نیازمند دانشگاه های خارج از کشور بودیم.

روحانی گفت: امروز انقلاب، استقلال بزرگ در بخش سلامت را برای ما به ارمغان آورده که براساس آن حدود 140 هزار پزشک در کشور خدمت می کنند و به جای 600 دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال 57 ، امروز 6 هزار و 100 نفر ورودی پزشکی در دانشگاه ها داریم. همچنین جمعیت کشور کمی بیش از 2 برابر شده و جمعیت از 36 میلیون نفر به 82 میلیون نفر رسیده که این نشان دهنده افزایش 128 درصدی جمعیت است، اما خوشبختانه در بخش بهداشت و درمان آمار افزایش خدمات 10تا 15 برابر بوده که این نشان دهنده افزایش 130 درصدی در بخش بهداشت و درمان است.

رئیس کابینه دوازدهم ادامه داد: آمارها در بخش بهداشت و درمان نشان می دهد که حرکت و اقدامات ما در این زمینه صحیح و درست بوده و مسیر انقلاب اسلامی ما را در این بخش به هدف رسانده است، البته این مسئله بدان معنا نیست که در بخش سلامت هیچ اشکال و ایرادی نداریم، بلکه قطعاً ضعف و اشکالاتی وجود دارد، اما زمانی که وضعیت کنونی را با 40 سال پیش و همچنین سایر کشورها مقایسه می کنیم، پیشرفت کشور قابل ملاحظه است.

وی تصریح کرد: پزشکان فداکار و مخلص کشور در دوران 8 سال دفاع مقدس در بیمارستان های خط مقدم مشغول فعالیت و خدمت بودند و حتی عملیات هایی در زمان جنگ وجود داشت که فاصله خط مقدم با پزشک و اتاق جراحی بیش از 7 کیلومتر نبود و بیمارستان ها در نقاطی بودند که گلوله های خمپاره می توانست به آنها اصابت کند. امروز نیز ما در کشور پزشکان مخلص و ایثارگر کم نداریم، البته افراد کمی وجود دارند که همه ویژگی هایشان مطلوب جامعه نیست، اما پزشکان قشر مومن، فداکار و مورد احترام جامعه ما بوده و از گذشته این رسم بود که ما به عالمان، دانشمندان و پزشکان احترام می گذاشتیم و این یکی از اخلاق های شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ سرزمین ما است.

برادر عزیزم دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر پرتلاش و مخلص ما نقش ارزشمندی در اجرای طرح تحول سلامت داشت

روحانی بیان کرد: پیش از آغاز دولت یازدهم در تبلیغات انتخاباتی قول دادم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش های بهداشت و درمان، در دسترس قرار دادن داروها و کاهش مخارج بیماران باشد، از این رو از آغاز به کار دولت ما به فکر ایجاد و اجرای یک طرح در حوزه سلامت بودیم، بنابراین از سال 93 طرح تحول سلامت عملیاتی شد و در اجرای این طرح برادر عزیزم دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر پرتلاش و مخلص ما نقش ارزشمندی در اجرای طرح مذکور داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه همواره در کنار طرح تحول سلامت نام دکتر هاشمی ماندگار است یکی از تاسف های من در دولت دوازدهم این است که دوست ما نتوانست تا پایان دولت در کنار ما باشد، گفت: در طرح تحول سلامت کار بزرگی در سطح کشور انجام گرفت و در راستای آن دولت و مجلس برای این طرح دست به دست هم دادند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: دولت بدون همکاری مجلس شورای اسلامی در اجرای طرح تحول سلامت کاری پیش نمی برد و همین امروز زحمت تصویب لایحه بودجه برعهده مجلس است، هرچه بودجه زودتر به دست ما برسد می توانیم بهتر برنامه ریزی کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه از نمایندگان و هیات رئیسه مجلس به دلیل تصویب 4 لایحه علیه پولشویی و حمایت از تروریست تشکر می کنیم و این اقدام به عنوان یک کار مهم مجلس و دولت در تاریخ ثبت می شود، ادامه داد: 2 لایحه از این 4 لایحه نهایی شده امیدواریم 2 لایحه دیگر نیز نهایی شود، تکمله ای را به عنوان 2 فوریت تقدیم مجلس کرده ایم که به دست شما تصویب می شود تا بتوانیم برای روان سازی مبادلات مالی، بانکی و خارجی دست مسئولین را بازتر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در طرح تحول قدم های خوبی در سال های اخیر برداشته شده است، عنوان کرد: تعداد تخت های بیمارستانی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی 55 هزار عدد بود، امروز تعداد آن ها به 12 هزار و 600 تخت رسیده که رقم و تحول بزرگی محسوب می شود، کار بزرگی برای 24 هزار تخت جدید و بازسازی 44 هزار تخت در حال انجام است.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه مخارج پزشکی برای بیماران به زیر 10 درصد و در روستاها به زیر 5 درصد رسیده و همچنین در این طرح سلامت را به منزل، مسکن و زندگی مردم نزدیک و نزدیک تر کرده ایم، تصریح کرد: اگر در آغاز انقلاب 1500 خانه بهداشت وجود داشت امروز 18 هزار خانه بهداشت فعالیت می کنند، اگر پزشکان در شهرهای بزرگ بوده اند امروز تا مناطق مرزی نیز نزدیک شده اند، بسیاری از روستائیان و اهالی مناطق محروم به پزشک دسترسی دارند.

مخارج پزشکی برای بیماران در شهرها به زیر 10 درصد و در روستاها به زیر 5 درصد رسیده است

روحانی با بیان اینکه بسیاری از سران کشورهای بزرگ در خصوص طرح تحول سلامت دچار شگفتی هستند، گفت: بسیاری از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای چنین طرحی موفق نبودند و این یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب نیاز داشتیم بسیاری از بیماران برای عمل های خود به خارج از کشور بروند، امروز این موضوع برعکس شده و در خارج از کشور توریسم سلامت داریم و حتی بسیاری از بیماران ایرانی که در خارج از کشور و آمریکا زندگی می کنند به ایران می آیند و عمل جراحی خود را انجام می دهند، ادامه داد: دلیل آن ها این نیست که مخارج در ایران ارزان تر است، سلامت و جان آدم با قیمت معامله نمی شود، اطمینان آن ها به پزشک و جراح ایرانی بیشتر است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای نجات جان یک بیمار باید همه بخش ها دست به دست یکدیگر بدهند، عنوان کرد: به همان اندازه که پزشک جراح مهم است نیروی خدماتی بیمارستان و آشپزخانه آن نیز مهم هستند، تمام بخش ها باید دست به دست یکدیگر بدهند تا بیمار به سلامت از بیمارستان خارج شود.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مهمی که مردم در اوایل انقلاب با آن مواجه بودند مسئله دارو بود که اکنون این مشکل حل شده است، اضافه کرد: افتخار می کنیم اگر در آغاز انقلاب اسلامی 25 درصد داروها در داخل تولید می شد امروز 95 درصد در داخل تولید می شود و می توانیمصادرکننده دارو در منطقه باشیم.

در آغاز انقلاب اسلامی 25 درصد داروها در داخل تولید می شد، ولی امروز 95 درصد در داخل تولید می شود

رئیس جمهور تصریح کرد: در بعضی از بخش ها نسبت به کشورهای منطقه و حتی اروپا، امروزه صادر کننده دارو هستیم، زیرا تحول بزرگی در بخش سلامت، فناوری های پیشرفته مانند بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی و... به دست آورده ایم.

روحانی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت از جمله مجموعه هایی است که با بسیاری از وزارتخانه در ارتباط است، اظهار کرد: در واقع اگر بخواهیم بهداشت را حفظ کنیم، باید از مواد غذایی شروع کنیم که این مهم بیانگر ارتباط بین وزارت بهداشت، کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت است.

وی ادامه داد: امیدواریم مجلس شورای اسلامی تجارت را از صنعت و معدن جدا کند و بنده بر این موضوع اصرار دارم؛ بدون وزیر بازرگانی مستقل نمی توان مسائل صادرات و واردات و تنظیم بازار را حل کرد. در اوایل دولت دوازدهم لایحه دوفوریتی برای این امر ارائه کردیم تا این وزارتخانه جدا شود.

رئیس جمهور افزود: نمی دانیم با کدام وزیر باید صحبت کنیم، چون بخش بازرگانی به بخش های کوچکتر تقسیم شده است؛ برای اینکه مردم کمتر برای خرید اجناس معطل شوند و اطمینان بیشتری داشته باشند، راهی جز جدا کردن این حوزه نداریم وگرنه این مشکل برای همه ملت وجود خواهد داشت.

روحانی گفت: وزارت بهداشت در اولین قدم با وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی ارتباط مستقیم دارد؛ به نوعی اگر مواد غذایی از کیفیت لازم و سلامت کافی برخوردار نباشند، می تواند افراد را بیمار کند تا اینکه توانمندی به آنها دهد. در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی تاکید کردم بر روی بطری های آب آشامیدنی که مردم استفاده می کنند، دقت بیشتری داشته باشند، زیرا گزارش هایی به دست ما رسیده بود.

وی ادامه داد: پس از بررسی های لازم مشخص شد کیفیت آب آشامیدنی یکی از کارخانجات معروف از آب آشامیدنی شهری تهران هم کمتر بود. وزارت بهداشت باید در حوزه هایی مانند آب، روغن و سایر مواد غذایی رده بندی در نظر بگیرد.

رئیس دولت دوازدهم تصریح کرد: در واقع بهداشت از ورزش، کشاورزی و صنعت شروع می شود؛ با ورزش در جوانان می توانیم در سنین مختلف سالم سازی ایجاد کنیم.

روحانی گفت: اگر می خواهیم توریسم سلامت در کشور داشته باشیم، باید بخش سلامت و گردشگری ارتباط نزدیکی داشته باشند. در واقع وزیر بهداشت باید ذالفنون بوده و اطلاعات از بخش های دیگر داشته باشد. به عبارتی باید انواع بیماری ها را بداند، از داروسازی، مواد غذایی، مولفه های کشاورزی و... اطلاع داشته باشد و مراقبت کند.

وی اظهار کرد: همچنین یادآور می شوم که مسئله سلامت الکترونیک نیز یکی از موارد مهم است که در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی قرار بود انجام شود که امیدواریم با وزیر جدید این مهم به نتیجه برسد.

کارت الکترونیک برای سلامت است که موجب تشخیص آسان شده و از هزینه های اضافی جلوگیری می کند

عضو ارشد کابینه دوازدهم افزود: کارت الکترونیک برای سلامت است که موجب تشخیص آسان شده و از هزینه های اضافی جلوگیری می کند، همچنین موجب می شود از باندهای فساد که در مراکز تشخیص، مطب ها و بیمارستان ها وجود دارد که البته زیاد نیستند، عبور کرده و به شفاف سازی برسیم. در واقع مشخص می شود افراد چند بار به دکتر مراجعه کرده اند، چه میزان دارو دریافت کرده اند و در ادامه ناظران و نظام پزشکی می توانند بررسی کنند که چه میزان داروی ارائه شده به بیمار زینت النسخه است و چه مقدار به طور واقعی لازم بوده است.

روحانی تصریح کرد: متاسفانه اگر پزشکی پس از تشخیص برای بیمار دارو ننویسد یا کم بنویسد، عنوان می شود که آن پزشک سواد ندارد، و در واقع اگر پزشکی داروی زیاد بنویسد، پزشک خوب محسوب می شود، بنابراین تحول در فرهنگ نیاز است که برای این امر باید از صداوسیما، رسانه ها و فضای مجازی استفاده شود. امروزه هشتک های زیادی در فضای مجازی وجود دارد که باید برای مبارزه و جلوگیری از تجویز داروهای بی مورد هشتگ بسازیم.

روحانی در ادامه با تاکید بر ایجاد سلامت الکترونیک گفت: در این زمینه نمکی و جهرمی قول داده اند تا از اوایل سال آینده این موضوع را آغاز کنند که در ابتدا در چند استان عملیاتی می شود.

مراکز توانبخشی بعد از مرخصی بیماران از بیمارستان فعال شوند

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: زمانی که بیمار برای عمل جراحی یا طی دوره درمان به بیمارستان می رود و مرخص می شود نباید به حال خود رها شود و از زمان مرخصی از بیمارستان تا شروع کار نیاز به طی مرحله ای دارد که در مراکز توانبخشی و تراپی انجام می شود اما این موارد در دوران پسا درمان بیماران در بیمارستان های کشورمان به صورت سیستماتیک نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه افراد باید بعد از عمل جراحی یا دوره بیماری برای زندگی عادی توانمندسازی شوند، اظهار داشت: دکتر نمکی پیشنهاد شخص دکتر هاشمی نیز بود و برای انتخاب ایشان با بخش های مهم مشورت کردیم، همچنین سوابق نمکی در جهاد سازندگی، جنگ، اداره دانشگاه، فرهنگستان، معاونت وزارت بهداشت و در بخش های داروسازی در این زمینه مورد توجه قرار گرفت.

ضرورت استفاده از طب سنتی در کشور

روحانی در ادامه با تاکید بر تربیت دانشجویان پزشکی عنوان کرد: روند گذران تحصیلات پزشکی از روز اول پذیرش دانشجویان رشته پزشکی تا اتمام دوره فوق تخصص باید با کشورهای دیگر مقایسه شود چرا که متاسفانه در ایران پزشکان به گونه ای تربیت می شوند که تزریق آمپول را کسر شأن خود می دانند و برای تعویض پانسمان و تزریقات پرستار را صدا می کنند در حالی که در کشورهای دیگر این کارها از سوی جراح انجام می شود لذا باید دانشگاه های پزشکی متحول شوند.

 امکان رسیدن به خودکفایی در صنعت داروسازی را داریم

رئیس قوه مجریه در ادامه با بیان اینکه امکان رسیدن به خودکفایی در داروسازی را داریم، بیان داشت: وزارت بهداشت با حوزه علم و فناوری رابطه نزدیک دارند و پردیس ها می توانند در این حوزه کمک کنند همچنین به طب سنتی باید توجه شود که روزی ضد ارزش بوده است چنانچه در کشور چین نیز مراکز زیادی برای طب سوزنی وجود دارد و امروز ما نیز به عنوان صادرکننده مهم داروهای گیاهی باید به این مهم توجه کنیم.

10 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه بیمه نیز کارهای بزرگی انجام داده و اولین بار است که در تاریخ ایران، مردم توانسته اند زیر پوشش بیمه قرار بگیرند، یادآور شد: هم اکنون 10 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند که کار آسانی نیست، همچنین باید رابطه تامین اجتماعی، وزارت کار و بیمه ها با داروسازی ها، داروخانه ها، پزشکان و بیمارستان ها برقرار شود.

رئیس جمهور در پایان با تاکید بر ایجاد ارتباط میان تمام حوزه های بهداشتی و پزشکی و اراده دکتر نمکی در این مسیر خاطرنشان کرد: امیدواریم با رأی اعتماد خود از وزارت بهداشت حمایت کرده و انرژی به این وزارتخانه برای طی مسیر خود بدهید و وزیر و معاونان وی را در حوزه پزشکی و سلامت همراهی کنید. خانه ملت